Sisukord
Uudised
Postimees
28.02.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Laia profiiliga rektor keset teadust ja suhtedraamasid Tagakülg Esikülg 28. veebruar Margit Sutropi teine kandideerimine Noored on korruptsiooni suhtes tolerantsemad Kommentaarid Eesti lühiuudised 28.02 Estonias otsiti suvisele laulu- ja tantsupeole solisti «Ma olevat saatan...» Riik maksab peagi esimestele lastele elatisabi välja Kristiine ristmiku kiiruskaamerad hakkavad kolmapäeval tööle Majandus Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Sutter: VKG peaks maksma trahvi, mitte nõudmisi esitama Juristid teenisid Eesti Energiale hiigelkasumi Eesti püstitab Brüsselisse hiigelsuure virtuaalreaalsuse kupli Välismaa Hiina parlament koguneb tulevikku arutama Kriminoloog: Rootsis ei ole kuritegevuse kriis, vaid poliitiline kriis (13) Trump ei saa Venemaast üle ega ümber (1) Rootsi suurima pagulaskeskuse põlengu põhjusena kahtlustatakse süütamist (1) Arvamus Maarja Vaino: valeraha teeb valeinimesi, valeinimesed valeotsuseid (8) Ahto Lobjakas: Eesti komberuum on tsiviliseerimata (11) Juhtkiri: Bullerby ja Rinkeby ehk kuritegevus Rootsis (13) Marianna Makarova: miks oleks integratsioonist loobumine Eestile ohtlik? (6) Postimees 1887. aastal: Missugused kõlbulised arvamised paistavad meile Kalevipojast silma? Kultuur Seks, valed ja vägivald Sport Vihavaenlaste Soome ja Norra suusasõja uus kirgiküttev peatükk Jõudu juurde saanud Eesti klubid jätkavad jahti Balti liiga tiitlile Eestimaine draama Pyeongchangi olümpia ja suure raha nimel 13-aastaselt imelapselt loodetakse Tokyo olümpial medalit Tallinn Kristiine ristmiku kiiruskaamerad hakkavad kolmapäeval tööle Tartu Kulleri omavoliline juurdehindlus ajas Tartu toitlustajad tagajalgadele (4) Kas lapse sünd võib naisele liiga teha Aprillis tuleb paljudes omavalitsustes korraldada suur rahvaküsitlus, ka Tartus (1) Üllatus: Eesti kaardilt kaob suur Ülenurme vald!? (3) Soe talv teeb puumüüjaile tuska Mõisaait karupuuri kõrval ootab julget pealehakkamist Semiootik sai tartlaseks isolaatoris Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti püstitab Brüsselisse hiigelsuure virtuaalreaalsuse kupli

2 min lugemist
Brüsselisse püstitatava VR-kupli eskiis FOTO: Riigikantselei

Eesti plaanib euroliidu eesistumise ajaks rajada Brüsseli tõenäoliselt kõige külastatavama hoone aatriumi virtuaalreaalsuse kupli, et pakkuda kogu maailma ajakirjanikele ja absoluutsesse tippu kuuluvatele poliitikutele võimalust tunda end Eesti sündmuste või miks mitte ka looduse keskel.

Kavandi järgi kuni seitsmemeetrise diameetriga ja oma siseseintel 360-kraadist videoelamust pakkuva kupli asukohaks saab Euroopa Liidu Nõukogu ja selle sekretariaadi peahoone, Justus Lipsiuse hoone tohutu suur avasaal.

Just sellest, varem Euroopa riikide valitsusjuhtide ja presidentide tippkohtumiste kohaks olnud kõrge laega avarast ruumist tuleb hiigelsuur pressikeskus. Seal paikneb praeguse eesistuja Malta kunstiinstallatsioon – sisuliselt tühi torutunnel nimega «Vesi ja liiv».

Eesistumist ette valmistav riigikantselei korraldustoimkond kuulutabki täna välja riigihanke VR-kupli püstitamiseks ja kõige moodsama projitseerimistehnikaga varustamiseks eesistumise ajaks. Kulude katmiseks loodab riigikantselei leida koostööpartneri.

«Tegelikult plaanime esimese eskiisi alusel lausa kolme omavahel ühenduses olevat kuplit. Kõige väiksemasse neist on plaanis panna meediaserver, teine on valgusmüra tõrjumiseks mõeldud esiku moodi telk ja siis juba põhikuppel,» kirjeldas plaane Postimehele Euroopa Liidu sekretariaadi digikuvandi nõunik Valdek Laur.

Tema sõnul moodustab ligi seitsmemeetrise läbimõõduga kupli sisemus sellise ulatusega ekraani, et sellel 360-kraadise HD-kvaliteedis video või otseülekande kuvamiseks läheb vaja vähemalt kolme võimsat laserprojektorit.

Igaüks neist peaks olema valgusvooga vähemalt 6000 luumenit, mis tähendab korralikku, suure saali konverentsi projektorit – selliseid paigutatakse nüüd ühte telki lausa kolm. Jäiga karkassiga kupli välisseinad tulevad kahekihilised, neist sisemine spetsiaalsest projektsioonikangast.

Korraga saab telgis multimeediat nautida ja tahvelarvuti abil materjali valida kümmekond inimest, kusjuures tavapäraseid VR-prille selleks pähe panna vaja ei ole.

«Üks asja mõte ongi see, et inimesed saaksid virtuaalreaalsuse kogemuse ilma prillideta – et tekiks kohaloleku tunne ilma lisavahendeid kasutamata,» märkis Laur.

Projektsioonikuplis näidatavad videod filmitakse üles spetsiaalsete kaameratega, mis võimaldavad jäädvustada pilti ligi 360 kraadi ulatuses. Tegu on uudse videoformaadiga, mis võimaldaks suurepäraselt tutvustada nii Eesti loodust kui ka kultuuri. Näiteks võiks niimoodi üles filmida laulupeo või Eesti teadus- ja arenduskeskusi.

«Tehnoloogia selles valdkonnas areneb meeletu kiirusega. Kui ma pool aastat tagasi seda plaani pidama hakkasin, siis oli märksa vähem nii 360-kaameraid kui ka selliselt filmitud video vaatamise võimalusi. Praeguseks on aga sellised kaamerad juba kättesaadavad igaühele ning 360-videoformaati toetavad ka mitmed suured sotsiaalmeediakanalid,» rääkis Laur.

«Selle asja mõte on ju tegelikult see, et viia Eesti sinna kaugele Euroopa südamesse – pakkuda reaalsusele vägagi lähedast kohalolekutunnet. Eestit tuntakse kui tehnoloogiliselt väga arenenud riiki ja eesistumine on ainulaadne võimalus anda eurooplastele Eesti-kogemust,» selgitas ta.

Justus Lipsiuse aatriumi paigutatakse tavapäraselt eesistujamaa kunstiinstallatsioon. Eestil on tegelikult olemas ka variant B juhuks, kui VR-kupli rajamise hange ei õnnestu. Selle stsenaariumi korral läheb käiku lahendus, mille kallal töötab praegu Kultuurikatla sisekujundusega tegelev sisearhitektuuribüroo.

Eesti euroliidu eesistumise ajal hakkab Tallinnas innovatsioonivõimalusi tutvustama kaks isesõitvat bussi, mis liiguvad Viru ringist Kultuurikatlani. Pool sellest distantsist läbib buss mööda parasjagu remonditavat trammiteed ning igaks juhuks – ohuolukordadeks – on bussis ka juht. Ilma selliste igaks-juhuks-juhtideta Eesti praeguste seaduste järgi sõidukit liiklusesse lasta ei saa. Lisaks rõhub Eesti paberivabale eesistumisele.

Seotud lood
27.02.2017 01.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto