Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.03.2017
Eesti Palju õnne Dilbert Suur kuklitöö pagarikodades Metropoli tulistajast kriminaalne lindprii (3) Eesti lühiuudised2 Riik kulutab tänavu idapiiri ehitamiseks 22 miljonit Tarankovi tapmiseni viis segane kütuseäri Esikülg 1.03 Henrik Normann mõisteti süüdi joobes juhtimise eest Eesti lühiuudised3 «Eesti laulu» jaoks pandi lava kokku Postimehe hinnang ministritele (4) Teemad laual, aga mis toimub laua all? Male Eesti lühiuudised Mälumäng Tüli lapse pärast tekitas hiigelvõla (23) Majandus Suur kuklitöö pagarikodades Valitsus tahab kaubalaevad Eesti lipu alla tuua Eesti majanduse lühiuudised IKT vedas Eesti majanduse kasvule Samsungi juhti ähvardab pikk vangipõli Eesti börsifirmadel oli hall aasta Välismaa Macroni meeskonna väitel keskenduvad Vene rünnakud tema isikule Välismaa lühiuudised 28.02.2017 Lauristini sõnul loeb väidete kinnitamine (2) Libauudiste viis põhitüüpi LAVi kool ulatab migrantidest lastele päästerõnga Üks küsimus: mida teha maakera lapikuse uskujatega Veidruste valimik KOHALIK VAADE. Leedus põrkuvad tavad ja kultuur holokausti varjudega Sputniku «kiiritus» ohustab enim Venemaalt Saksamaale kolinuid Kristlik maailm valmistus paastuks lõbustustega Arvamus Helmen Küti vastus Neeme Korvile: mina kuulun erakonda ja elan seal, kus kandideerin (1) Mart Raudsaar: aed oli haljas Aivar Pau: Nokia 3310 – no kuidagi ei connect’i enam (26) Jürgen Ligi: umbusaldusavaldus minister Repsile (26) Hardo Pajula: viies stiihia (51) Juhtkiri: sada päeva valitsust Keskerakonna taktis (2) Postimees 1938. aastal: kümme atentaati nädalas Kultuur Kultuuri veerg Selgusid teatriaasta auhindade nominendid Sport Uskumatu sõidu teinud Bjørgen kirjutas end taas ajalukku Kes võidab, kes langeb, kes lööb särama? Ennustavad eksperdid Eesti Vehklemisliit kaebab kohtuotsuse edasi ja jant jätkub Maicel Uibo harjub Bahamal uue elu ja treeneritega Tartu Kahe kuuga kuus reisi: Tartu vallavanema seitsmes sihtkoht on Moskva Kesklinna kool saab ruumi juurde Praod seintes ja ahjudes tõid suure tüli väiksesse majja Tammelinna lapsed tahaksid ka Tamme koolis käia (1) Kuno Kasak: puidutehas Tartu külje alla: kas Emajõge ja Peipsit saab kaitsta? (2) Jüri Saar Tartu maratonist: kõik mure ja häda Ülikooli korvpallimeeskond ei soovi favoriidikoormat enda õlule võtta Näitlejad jaksavad palju kannatada nagu eestlased ikka Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hardo Pajula: viies stiihia

4 min lugemist
Hardo Pajula FOTO: Erik Prozes

Nelja stiihia allutamine on võimaldanud inimsool alates tööstusrevolutsioonist kümnekordistuda ja loonud üha uusi tootmis-, vahetus-, jagamis- ja ümberjagamissuhteid, mis on lõpuks pea kõik võlasuhted. Loodusjõudude alistamise käigus oleme loonud uue taeva, mille võlvil kõõlub ähvardavalt 152 triljoni dollari suurune võlamonstrum, kirjutab kolumnist ja Edmund Burke’i Seltsi eestvedaja Hardo Pajula.

Tellijale Tellijale

«Te olete võtnud rohkem laenu, kui te iial suudate tagasi maksta, ent ärge muretsege! Majandus kukub kokku ja teil läheb hästi.»

Roger Scruton USA üliõpilastele

Joseph Brodsky kirjutab oma suurepärases essees Dostojevskist: «Raha on maa, vee, õhu ja tule kõrval sisuliselt viies stiihia, millega inimesel kõige sagedamini arvestada tuleb.» Luuletaja sõnul peitub just selles tõsiasjas Dostojevski teoste aegumatu päevakajalisus. Brodsky sõnul on Dostojevski prohvetlik nähtus nimelt seetõttu, et «kõige kindlam viis vältida tulevikuprognooside vigu on vaadata eelseisvale läbi vaesuse ja süü prisma. Dostojevski kasutas just seda optikat.»

Vaesus ja süü – need kaks lükkavad liikvele romaani «Vennad Karamazovid», kus kogu isatapu ja sunnitööga lõppenud tegevustiku panevad käima kolm tuhat kirehoos pihta pandud rubla. «Ta on väikekodanlane,» tsiteerib Brodsky eelmainitud essees üht omaaegset Dostojevski austajast suurilmadaami, kes põhjendab oma järeldust tõsiasjaga, et kirjaniku jaoks olevat tohutu suurt kapitali kujutanud pelgalt kuus tuhat rubla.

Brodsky kirjutab – ja võtame teda siin sõnast –, et Dostojevski kuus tuhat rubla vastasid 1980. aastal umbes kahekümnele tuhandele dollarile. Et sealt alates on Ühendriikide valuuta nõrgenenud ligikaudu kolm korda, siis võrdub Dostojevski ettekujutus määratu suurest kapitalist praegu kuuekümne tuhande dollariga. Loomulikult tunneb kirjanik ka suuremaid numbreid – «Idioodis» lendab Nastasja Filippovna kaminasse ei rohkem ega vähem kui sada tuhat rubla –, aga üldiselt jäävad tema reakangelaste majanduslike püüdluste laeks tõesti mõned tuhanded rublad.

Kui nii, siis on meie tänane maailm Dostojevski omaga üsna sarnane. Ka praegu piisab ühele perele kuuekümne tuhandest dollarist, et elada üks aasta väga viisakates tingimustes. Säärane perekond oleks küll vaesusest väga kaugel, ent ometi poleks see veel kujuteldamatult jõukas. «See summa võimaldab lihtsalt tingimusi, mis teevad inimesest inimese,» kirjutab Brodsky, «sest suurema osa inimkonna jõupingutused on suunatud just normaalsete inimlike olude saavutamiseks. Kirjanik, kelle jaoks kuus tuhat rubla kujutavad endast tohutut summat, elab seega samal füüsilisel ja psühholoogilisel tasandil, kus suurem osa ühiskonnast.»

Jätame nüüd lihtsurelikud sinnapaika ja siirdume taevastesse sfääridesse. Möödunud aasta oktoobris hoiatas IMF valitsusi enneolematule kõrgusele tõusnud globaalse võlakoormuse eest. Valuutafondi rehkenduste järgi ulatus maakera valitsuste ja erasektori summaarne võlasumma 152 triljoni dollarini. 

28.02.2017 02.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto