Sisukord
Arvamus
Postimees
01.03.2017
Eesti Palju õnne Dilbert Suur kuklitöö pagarikodades Metropoli tulistajast kriminaalne lindprii (3) Eesti lühiuudised2 Riik kulutab tänavu idapiiri ehitamiseks 22 miljonit Tarankovi tapmiseni viis segane kütuseäri Esikülg 1.03 Henrik Normann mõisteti süüdi joobes juhtimise eest Eesti lühiuudised3 «Eesti laulu» jaoks pandi lava kokku Postimehe hinnang ministritele (4) Teemad laual, aga mis toimub laua all? Male Eesti lühiuudised Mälumäng Tüli lapse pärast tekitas hiigelvõla (23) Majandus Suur kuklitöö pagarikodades Valitsus tahab kaubalaevad Eesti lipu alla tuua Eesti majanduse lühiuudised IKT vedas Eesti majanduse kasvule Samsungi juhti ähvardab pikk vangipõli Eesti börsifirmadel oli hall aasta Välismaa Macroni meeskonna väitel keskenduvad Vene rünnakud tema isikule Välismaa lühiuudised 28.02.2017 Lauristini sõnul loeb väidete kinnitamine (2) Libauudiste viis põhitüüpi LAVi kool ulatab migrantidest lastele päästerõnga Üks küsimus: mida teha maakera lapikuse uskujatega Veidruste valimik KOHALIK VAADE. Leedus põrkuvad tavad ja kultuur holokausti varjudega Sputniku «kiiritus» ohustab enim Venemaalt Saksamaale kolinuid Kristlik maailm valmistus paastuks lõbustustega Arvamus Helmen Küti vastus Neeme Korvile: mina kuulun erakonda ja elan seal, kus kandideerin (1) Mart Raudsaar: aed oli haljas Aivar Pau: Nokia 3310 – no kuidagi ei connect’i enam (26) Jürgen Ligi: umbusaldusavaldus minister Repsile (26) Hardo Pajula: viies stiihia (51) Juhtkiri: sada päeva valitsust Keskerakonna taktis (2) Postimees 1938. aastal: kümme atentaati nädalas Kultuur Kultuuri veerg Selgusid teatriaasta auhindade nominendid Sport Uskumatu sõidu teinud Bjørgen kirjutas end taas ajalukku Kes võidab, kes langeb, kes lööb särama? Ennustavad eksperdid Eesti Vehklemisliit kaebab kohtuotsuse edasi ja jant jätkub Maicel Uibo harjub Bahamal uue elu ja treeneritega Tartu Kahe kuuga kuus reisi: Tartu vallavanema seitsmes sihtkoht on Moskva Kesklinna kool saab ruumi juurde Praod seintes ja ahjudes tõid suure tüli väiksesse majja Tammelinna lapsed tahaksid ka Tamme koolis käia (1) Kuno Kasak: puidutehas Tartu külje alla: kas Emajõge ja Peipsit saab kaitsta? (2) Jüri Saar Tartu maratonist: kõik mure ja häda Ülikooli korvpallimeeskond ei soovi favoriidikoormat enda õlule võtta Näitlejad jaksavad palju kannatada nagu eestlased ikka Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Pau: Nokia 3310 – no kuidagi ei connect’i enam

2 min lugemist
Nokia 3310 uusversiooni saab soetada ka traditsionaalse sini-halli värvitooniga. FOTO: Youtube

Loosungit «Connecting people» (ühendades inimesi – toim) teati kümmekond aastat tagasi igas maailma otsas. See oli võimas sõnum: iga inimest ja kogu maailma oli erakordse mobiilsuse kaudu ühtäkki kergemini kui kunagi varem võimalik ühendada. Õhu kaudu, nüüd ja praegu, alati.

Nüüd, 17 aastat ja 126 miljonit toodetud seadet hiljem, tuli Nokia brändi õigused omandanud Soome start-up HMD Global Barcelona maailmamessil välja uudisega, mis rikkus tõenäoliselt nii mõnegi tehnoloogiahiiu miljonilised turundusplaanid: «Kunagine kultustelefon Nokia 3310 on varsti tagasi!»

Ühtäkki ei rääkinud enam keegi tehnoloogia viimastest sõnadest, protsessoritest, teemantlihvitud nutikorpustest ega vist akudega seotud arusaamatutest ampertundidest. Maailmameedia esiküljed, toimetuste koosolekud ja tehnoloogiaasjatundjad rääkisid vaid seadmest, mis – olgem ausad – on oma võimekuselt täielik saast.

Kaameral on megapiksleid vaid kaks – tänapäeval peab olema ikka eriline meister, et midagi nii kehva valmistada. Selgub, et kuskil toodetakse veel ka ekraane, mis polegi puutetundlikud. Nokiat tuleb tänada ka selle eest, et meenutas sellise olematu andmeliiklussageduse nagu 2,5 G olemasolu. Ei mingeid Facebooke, Snapchatte, mõistlikku veebisirvimist ega meili lugemistki. Praegusajal enam nii inimesi ei ühenda. Aga kellele? Miks? Kuidas selline turundustrikk ometi läbi sai minna?

Nuppudega odavtelefonid ei ole tegelikult ju kunagi kadunud olnud, ka Eesti müügitabelite esikümnes võib neid ikka ja alati kohata. Seega ei tulnud HMD-l teha palju muud kui veidi odavat plastkorpust tuunida ja mõni iseloomulik joon lisada ning oligi supertoode valmis.

Pakun, et ostjaid on valdavalt kolme tüüpi: vanurid, puudega inimesed ja kurjategijad. Esimestel põhjuseks tehnoloogiakaugus, teistel vajadus füüsilise kontakti järele klahvidega ning kolmandatel soov pidada ühe seadme ja kõnekaardiga mustade tegude kokkuleppimiseks või läbiviimiseks heal juhul kaks-kolm kõnet. Nokia 3310 võib ostjate sekka tuua aga veel neljanda, viienda ja kuuenda olulise sihtrühma: intelligentsed nostalgikud, teistest eristuda soovivad hipsterid ja nutiprotestijad.

Meenub üks möödunudsuvine kohtumine ühe mõisahärraga, kel hobiks hoida masinapargis aastakümneid vanu legendaarseid autosid. «Kui ma istun sinna sisse, läheb mu nägu lihtsalt naerule. Ta lihtsalt on nii hea auto. Tal pole midagi üleliigset, kõik käib käsitsi, kõik on tehtud selleks, et juht tunneks puhast sõidunaudingut, mitte millekski muuks.»

Võib-olla peitub tõde neis sõnades. Võib-olla oleme jõudnud ajajärku, kus vajame aeg-ajalt tõesti eraldumist, sügavat rahu – puhkust pidevast ühenduses olemisest. Olla kättesaadav vaid hädavajadusel ja kasutada selleks mõnusat seadet, mille tegelik loosung on «Nokia – disconnecting people».

Seotud lood
28.02.2017 02.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto