Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.03.2017
Eesti Reisikülje lühiuudised Töörühm: Pärnu haigla juhil on põhjust peeglisse vaadata (3) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Narkootikumid peideti skulptuuridesse Kõik tules hukkunud olid alkoholijoobes Eesti lühiuudised Kohus on riigi suutmatust korra juba tunnistanud Leedu uimastikuninga üllatav seos Eestiga (4) Esikülg OECD: Eesti toodab aastas 35 korda rohkem ohtlikke jäätmeid kui teised Euroopa riigid (2) Majandus Poeketid meelitavad töölisi ka kaugemalt Oodata on šokolaadi hinnalangust Eesti majanduse lühiuudised Eesti inimesed elavad paremini kui kunagi varem Ettevõtjad unistavad kõigi elu paranemisest Välismaa Piltuudis: Etna hakkas uuesti purskama PERSOON. Teflonmees, kes viis Trumpi Ovaalkabinetti Välismaa lühiuudised Leedu uimastikuninga üllatav seos Eestiga (4) Trumpi sõnad ja eelarve jätsid mulje USA-kesksusest Juncker tunnistas kaitsekulude tõstmise vajalikkust Gabriel: ei usu, et Euroopa tahaks näha sõjaliselt ülivõimekat Saksamaad (2) Arvamus Mihhail Korb: kui riik kolib maale, tahavad seda teha ka elanikud (2) Taavi Minnik: suur Venemaa ja Balti argpüksid (26) Olev Remsu: president Kaljulaidi kaks sõnumipommi (3) Juhtkiri: riigi tegemata töö laste kaitsmisel (2) Kristen Michal: Vastandumisest. Valikutest. Vabadusest (7) Postimees 1934. aastal: «näljamarssijad» ründasid alamkoda Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Eesti kirjanik nr 1 (1) Armu and lähisuhete põrgus Sport Rydzek jätkab valitsemist, Ilves jäi avavõistluse tulemusele alla Mõru kaotus ja kalevlase ülivõimas rekord Spordi lühiuudised Krahh lähedal: kas Norra mehed jäävadki Lahtis kullata? Rallitiimide bossid: MM-sari oli nii põnev viimati 20 aastat tagasi (1) Head kiirust näidanud Nurmsalu harjub uue suusapaariga (1) Maailma esireket dopingupatustele armu ei annaks Läbi aegade edukaim olümpiasportlane asus lõpuks rünnakule (1) Tarbija Esimesed eestlased müstiliste Ica kivide muuseumis (1) AK Eesti kirjanik nr 1 (1) Tartu Tuleb tehas, ei tule tehas? Väärtuslik maatükk Põltsamaa lähistel kütab endiselt kirgi 300 000 eurot kulutatud. Kas märkad erinevust? Klimatoloog Ain Kallis: soe talv tõotab tuua varajase kevade Braavo, Vanemuine! Teatriauhindade žürii pani tänavu tähele tartlaste sõnalavastusi Mari-Liis Pintson: lapsevanem, võta hoog maha! Juta Vallikivi: viimane liug Päeva pargis ehk Ood trumpismile Sajad Tartumaa sportlased lähevad Valgamaale võistlema Norra raha lõppes ja ravikodust sai vaid kooli mure Sõjaeelsel Päeva tänaval käis enne hävingut idülliline elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: suur Venemaa ja Balti argpüksid

2 min lugemist
Nn rohelised mehikesed Krimmis 2014. aastal FOTO: SCANPIX

Sel nädalal on mitmed välisajakirjanikud levitanud endise Leedu seimi spiikri ja praeguse Euroopa Parlamendi liikme Vytautas Landsbergise hoiatust, et lähemal ajal võib oodata Venemaa territooriumilt Baltimaade vastu suunatud sõjalist aktsiooni, milles osalevat lisaks sõjaväelastele ka palgasõdurid. Landsbergise sõnul olevat see informatsioon jõudnud temani eri kanaleid pidi.

Landsbergis on küll auväärt Leedu poliitik, kuid poodi tatart ja kuivikuid varuma pole siiski põhjust minna. Tema hoiatus suuremat vastukaja ei pälvinud, kuid võib ju meenutada näiteks mullust ažiotaaži Eesti meedias Vene eriväelaste siin lennutatud droonide ümber ja Vene diplomaatide ümber, kes kaardistavat piiriäärseid teid ja sildu, ning veidi enne seda Leedu meedias levinud desinformatsioon riigis tegutsenud rohelistest mehikestest.

Selle kõige puhul on tegu lihtsalt klassikalise närvide peal mängimisega, mida oleme näinud ja näeme ka edaspidi: esmalt levitatakse sihipäraselt desinformatsiooni, eesmärgiga külvata naabrite hulgas hirmu ja segadust, et neid siis pärast tänu sellele lollis valguses näidata. À la vaadake, rumalad Balti riigid ja tobe NATO, kardavad isegi omaenese varje. Miks selliseid asju õhinal mõni kord rohkem, mõni kord vähem usutakse, on esmajoones kaks põhjust. Ühest küljest on maailm viimastel aastatel tõepoolest muutunud palju ettearvamatumaks, kui ta seda varem oli. Teisalt on Balti riikide elanikel idanaabriga seotud eripärane ajalooline ja kultuuriline kompleks.

Peale selle ei tohi unustada, et praegune Venemaa juhtkond valdab suurepäraselt bluffimiskunsti, tänu millele on nad veennud oma läänepoolseid naabreid selles, et tagasi ei põrkuta ka radikaalsematest sammudest. Võib-olla mäletate veel, kuidas kahe aasta eest ähvardas Venemaa suursaadik Taanit tuumarelvaga, kuidas asepeaminister Dmitri Rogozin on lubanud naaberriikidesse saabuda küll tankil, küll pommitajal TU-160 jne. Seda loendit võiks veel jätkata. Venelased on bluffimise ja desinformatsiooni levitamise suured meistrid, see on nende riigi vaieldamatult tugev külg.

Pärast Krimmi ja Venemaa sissetungi Ida-Ukrainasse olid lääs ja Venemaa naabrid šokis. Mine sa hullu tea, kuhu järgmiseks ronida võib… Kuid Venemaa blufil ja agressiivsel tegevusel on lääne jaoks ka teine külg. Vene oht on võimaldanud kasvatada vahendeid, mis suunatud võitluseks Kremli propaganda ja eriteenistustega, aga ka relvajõudude moderniseerimisse, millel veel enne 2014. aastat paljud läänes mingit otstarvet ei näinud, ning ühtlasi reanimeerinud sõjalise kaitseorganisatsioonina pärast külma sõja lõppu kaks aastakümmet reliktse jututoana eksisteerinud NATO.

Seotud lood
    01.03.2017 03.03.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto