Sisukord
Uudised
Tänane leht
02.03.2017
Eesti Reisikülje lühiuudised Töörühm: Pärnu haigla juhil on põhjust peeglisse vaadata (3) Mälumäng Horoskoop Dilbert Male Tagakülg Palju õnne Narkootikumid peideti skulptuuridesse Kõik tules hukkunud olid alkoholijoobes Eesti lühiuudised Kohus on riigi suutmatust korra juba tunnistanud Leedu uimastikuninga üllatav seos Eestiga (4) Esikülg OECD: Eesti toodab aastas 35 korda rohkem ohtlikke jäätmeid kui teised Euroopa riigid (2) Majandus Poeketid meelitavad töölisi ka kaugemalt Oodata on šokolaadi hinnalangust Eesti majanduse lühiuudised Eesti inimesed elavad paremini kui kunagi varem Ettevõtjad unistavad kõigi elu paranemisest Välismaa Piltuudis: Etna hakkas uuesti purskama PERSOON. Teflonmees, kes viis Trumpi Ovaalkabinetti Välismaa lühiuudised Leedu uimastikuninga üllatav seos Eestiga (4) Trumpi sõnad ja eelarve jätsid mulje USA-kesksusest Juncker tunnistas kaitsekulude tõstmise vajalikkust Gabriel: ei usu, et Euroopa tahaks näha sõjaliselt ülivõimekat Saksamaad (2) Arvamus Mihhail Korb: kui riik kolib maale, tahavad seda teha ka elanikud (2) Taavi Minnik: suur Venemaa ja Balti argpüksid (26) Olev Remsu: president Kaljulaidi kaks sõnumipommi (3) Juhtkiri: riigi tegemata töö laste kaitsmisel (2) Kristen Michal: Vastandumisest. Valikutest. Vabadusest (7) Postimees 1934. aastal: «näljamarssijad» ründasid alamkoda Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Eesti kirjanik nr 1 (1) Armu and lähisuhete põrgus Sport Rydzek jätkab valitsemist, Ilves jäi avavõistluse tulemusele alla Mõru kaotus ja kalevlase ülivõimas rekord Spordi lühiuudised Krahh lähedal: kas Norra mehed jäävadki Lahtis kullata? Rallitiimide bossid: MM-sari oli nii põnev viimati 20 aastat tagasi (1) Head kiirust näidanud Nurmsalu harjub uue suusapaariga (1) Maailma esireket dopingupatustele armu ei annaks Läbi aegade edukaim olümpiasportlane asus lõpuks rünnakule (1) Tarbija Esimesed eestlased müstiliste Ica kivide muuseumis (1) AK Eesti kirjanik nr 1 (1) Tartu Tuleb tehas, ei tule tehas? Väärtuslik maatükk Põltsamaa lähistel kütab endiselt kirgi 300 000 eurot kulutatud. Kas märkad erinevust? Klimatoloog Ain Kallis: soe talv tõotab tuua varajase kevade Braavo, Vanemuine! Teatriauhindade žürii pani tänavu tähele tartlaste sõnalavastusi Mari-Liis Pintson: lapsevanem, võta hoog maha! Juta Vallikivi: viimane liug Päeva pargis ehk Ood trumpismile Sajad Tartumaa sportlased lähevad Valgamaale võistlema Norra raha lõppes ja ravikodust sai vaid kooli mure Sõjaeelsel Päeva tänaval käis enne hävingut idülliline elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Klimatoloog Ain Kallis: soe talv tõotab tuua varajase kevade

2 min lugemist
Tartusse saabunud kevadsoojus on pannud botaanikaaias õitsema ka esimesed arglikud krookused. FOTO: Kaspar Koort

Plirts-plärts, käes on märts, ütleb aegumatu vemmalvärss. Samas on vähemalt Tartu ümbruses juba viimased kuud valitsenud pidev plirts-plärts ning tõsist talve siinmail peaaegu ei nähtud.

See sunnib küsima, mis siis meie talvedega lahti on, oli ju ka mullune tali mäletatavasti üsna sama masti.

«Üks ilus soe talv oli,» muigas klimatoloog Ain Kallis. «Ei midagi eriskummalist – selliseid soojasid talvesid on varemgi olnud, isegi soojemaid. Aga igal talvel on oma nüansid, seda muidugi.»

Tänavusel talvel on inimesi kõige enam nörritanud see, et ilmataat on jätnud lumekotid avamata ning võimalusi suusa- ja kelgurõõme nautida on olnud õige napilt. Ka Tartu maraton tuli lumepuuduse tõttu viia tavarajalt üle Tehvandi suusastaadioni kuuekilomeetrisele kunstlumega kaetud ringile.

Must maa

«Eestis on muidugi nii, et lumikatte paksus võib piirkonniti tugevalt erineda,» rääkis Kallis. «Näiteks hilissügisel võib Põhja-Eestisse palju lund tuua Soome lahe efekt: kui Soome poolt tuleb külm õhumass, siis suhteliselt sooja lahte ületades see jahtub ning põhjarannikul hakkab korralikult lund valama, lõunapoolne osa jääb aga ilma.»

Detsembris niitsid inimesed veel muru, meenutas Ain Kallis üheksa aasta tagust talve.

Nii pole kogu Eesti ka tänavu päris lumeta olnud. Näiteks Haanja kandis sai teisipäeval korralikku vastlasõitu teha ning Kesk-Eestis Türil mõõdeti lume paksuseks 11 sentimeetrit. 

Tõravere ilmajaamas Tartu külje all fikseeriti vastlapäeval lumikatte paksuseks aga ümmargune null. 

Et tänavused talvekuud detsember, jaanuar ja veebruar on olnud väga sarnased mullustega, kinnitavad ka kiretud mõõtmisandmed. Nii jäi Tartus tänavu nende kuude keskmiseks –2,1 kraadi, eelmisel aastal oli see –2 kraadi.

Temperatuure on Tartus järjepidevalt mõõdetud 1866. aastast ning Ain Kallise sõnul on viimased talved olnud väga pehmed, edetabelis on mullune talv 15. ja tänavune 16. kohal. 

Kõige soojem talv oli aga aastatel 2007/2008, mil keskmiseks temperatuuriks jäi koguni +0,2 kraadi. «Siis ei meenu küll, et kusagil lund oleks olnud, detsembris niideti veel muru,» meenutas Kallis rekordsooja talve.

Lootus kevadsoojale

Pehme talve põhjal julgeb Ain Kallis arvata, et kevadki tuleb keskmisest soojem ning saabub varem. «Üldiselt on pigem nii, et kui talv on olnud külm, on ka kevad jahe ning kipub vinduma,» ütles ilmateadlane.

Suve koha pealt ei ole aga praegu mõtet midagi pakkuda. «Meenutasin just eile, et Taani ja USA ilmateadlased ennustasid ju tänavuseks erakordselt külma talve, kuid läks ikkagi vastupidi,» nentis Kallis. 

«Võime siin täpselt ilma ennustada nii kolme või viie päeva ulatuses, aga pikaaegsed mudelrehkendused ei anna kuigi täpset pilti, mis tulla võib.»

Kui tõmmata paralleele eelmise aastaga, võiks pigem oodata soojemapoolset suve. Kuigi mullune suvi jäi meelde vihmase ja süngena, oli Tartus kokkuvõttes tegemist ikkagi viimase 150 aasta soojuselt 29. suvega. 

Soe või külm talv?

  • 2007/2008 talv oli kõige soojem (+0,2 kraadi).
  • 1870/1871 talv oli kõige külmem (–13,1 kraadi).
  • Tänavu jäi keskmiseks temperatuuriks –2,1 kraadi.
Seotud lood
01.03.2017 03.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto