Sisukord
Arvamus
Postimees
07.03.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Aasta artistideks kuulutati Maarja Nuut ja Jaak Joala Fotod ja video: Eksponaat mahtus hädavaevu Lennusadama uksest sisse Ohvrile võib õigusabi saamine keerukas olla Tänavu jääb lahendamata 200 000 ravijuhtu (1) Rüütelmaa ei poolda linnas kiiruspiiri langetamist Eesti lennujuhid hakkavad peagi pimelende nägema Meie saame kõige paremini hakkama avatud maailmas Majandus Eesti majanduse lühiuudised Komisjonid vilistavad õiguskantsleri otsuse peale Deutsche Bank pürgib taas Saksa pangaks Välismaa Hollandis ootab ees Rutte ja Wildersi võitlus Prantsuse parempoolsed jätkavad vanaviisi Vene häkkerite tõttu loetakse hääli käsitsi (1) Leedu rikkaima eurosaadiku variäri on paljastatud Välismaa lühiuudised 07.03. Tšehhi teadur: riigis tegutseb umbes 50 desinformatsioonisaiti Arvamus Andra Siibak: fataalsed «seltskonnamängud», peavõiduks surm (2) Lugeja kiri: kurjategijate paremusjärjestus Vastukaja: Rail Balticust saab Eesti tõehetk (11) Ahto Lobjakas: liikumahakkamise valitsus (5) Sandra Niinepuu: massikõrghariduse kaitseks (3) Jürgen Tamme: mälestusmärk tapetud kuningatele Paides? Tänan, ei! (10) Juhtkiri: võitlust perevägivallaga saab võita vaid inimeste peas (2) Postimees 1997. aastal: Helsingis avati Jüri Vilmsi mälestustahvel Kultuur Karuse oleku taga varjas end tundlik natuur Raskemeelne hüvastijätt armastatud kangelasega Sport Spordi lühiuudised Eesti jätkab suure unistuse püüdmist Tagasihoidlik abimees, kelleta Balta ja teised tipud hätta jääksid (1) Veidemani risk jättis Kalev/Cramole alles kaks tervet tagamängijat Tallinn Fotod ja video: Eksponaat mahtus hädavaevu Lennusadama uksest sisse Tarbija Tervise lühid2 Traumatoloog: elu ei ole nagu filmis – see on hullem Tartu Tartust ei saa Euroopasse: Finnair ei taasta suveks loodetud lennuplaani (5) Kaarsilla juures jäisesse vette hüpanud elupäästja pääses napilt uppumisest Turvakodu juhataja: mõni ei taha siit koju minnagi Tulevane Eesti president kasvab laste turvakodus Polpo ja JOP viisid gurmaanidel keele alla Raivo E. Tamm: naeran sageli ja ka nüüdsama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Meie saame kõige paremini hakkama avatud maailmas

8 min lugemist

Täna ja homme võõrustab riigivisiidil olevat president Kersti Kaljulaidi Soome president Sauli Niinistö, kes kinnitab, et ei tüki lääne ja Venemaa vahemeheks, kuid nii pika ühispiiriga naabrid lihtsalt peavad rohkem suhtlema.

Tellijale

- Palju õnne, 100-aastane Soome Vabariik!

Tänan, tänan!

- Millist juubelaasta kultuurisündmust te ise kõige rohkem ootate ja soovitate ka kõigile eestlastele, kes Soome tulevad?

Neid on nii palju, et vastan samamoodi nagu NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile: on 365 päeva juubelisündmusi ja põhjust käia Soomes. Kui midagi väga erilist pakkuda, siis on see iseseisvuse pidustuste nädal, millele keskendume – siis on palju mitmesuguseid sündmusi.

- Kui palju sporti jälgite?

Päris palju. Kui ajakava vähegi lubab.

- Soome on viimasel ajal tulnud tavalisest rohkem inimesi teistest maadest ja see on vallandanud elava arutelu. Kas soomlased on selle käigus enda kohta midagi uut avastanud?

Ma ei tea, kas Soomes on peetud sellist arutelu – et viimase pooleteise aasta jooksul meile tulnud märkimisväärne hulk pagulasi oleks mingil moel küsimuse alla seadnud soomlaste arusaama oma soomlusest. Selles vallas pole muutusi.

Pagulased pole ju Soomele täiesti uus kogemus, neid on tulnud ennegi. Muidugi oleme ära näinud, et on teistsuguse taustaga inimesi, aga me tuleme nendega toime.

Inimolemuse põhijooned on lõppude lõpuks hämmastavalt ühesugused üle maailma.

- Kas majanduslikult keerulised aastad on kuidagi muutnud Soome sisu? Toonud selle võib-olla rohkem esile?

Seda olen ma hardalt lootnud.

Olin 1990ndatel rahandusminister, kui meil oli tõesti sünge olukord. Siis avastasin meie juures sellise asja, et kui ollakse piisavalt põhjas, taipab üha rohkem inimesi, et aitab, on vaja kuidagi edasi liikuda. Majandusteaduses kirjeldatakse seda loova kaosena – kaos, mis toob siiski häid tulemusi.

Finantskriisi järel olen Soomes puudust tundnud uuest äratusest. Nüüd paistab, et pääseme ka majanduse poolel reipamalt edasi.

- Kas usute siis, et need asjad, mida on püütud riigi konkurentsivõime parandamiseks teha, on hakanud tulemusi andma?

Osalt usun sellesse, aga muidugi on Soome väga sõltuv rahvusvahelisest majanduse olukorrast. Kui mujal varjud kahanevad, tõmbab see ka Soome kaasa. Loomulikult tuleb olla konkurentsivõimeline. Aga otsustav on siiski see, milline on maailmamajanduse ja eelkõige Euroopa areng.

06.03.2017 08.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto