Sisukord
Arvamus
Postimees
09.03.2017
Eesti Kool diskrimineeris seeliku kandmist nõudes väikeseid tüdrukuid (61) Võimuliit tõmbas ministrite arvu vähendamisele pidurit (3) Mälumäng Šokivangistust nõudev minister pakub kompromissi (8) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Tagakülg Korraldatud jäätmevedu tõi õuele prügihunnikud Tantsija kõndis mööda Solarise seina alla Eesti külje lühemad uudised Süürlanna sai rängalt põletada Galerii: ERRi juhikandidaadid lähevad ükshaaval nõukogu jutule (7) Aruanne annab Pärnu haigla juhtimisele karmi hinnangu (5) Majandus Investor Mari: investeerisin hiiglastesse Eesti majanduse lühiuudised Postimehe intervjuu EASi esindajaga Pekingis: hiinlased igatsevad Eesti puhast õhku Trump kimbutab ravimitööstust Vähese rahaga investeerides jälgi teenustasusid Välismaa Saatuslik Penelope skandaalide keerises Välismaa lühid Varssavi kangutab Tuski WikiLeaks lõi palli USA luure väravasse «Vault 7» suurimad paljastused Rääkiv nukk võib olla häkkerite tööriist Arvamus Kaire Uuseni naistepäevalugu: kõigi hädade põhjus – eesti mees ei oska naist valida (16) Toomas Tamsar ja Mait Palts: valitsus võtku klapid peast (5) Marti Aavik: presidendile residents – tehkem ära (7) Juhtkiri: appi, pükstes tüdrukud! Tõepoolest – appi! (23) Postimees 1946. aastal: «Ema Au» ordenid (1) Kultuur Marina Abramovići noolena südamesse tungiv kunst Sildistava hinnangu varjus on hirmunud laps Sport Postimees Norra X-mängudel: vana probleem, kuid senisest tõsisem Mehhiko ralliks valmistuti alpimajas Välkotsus tõi klassikalise tehnika sprindirajale tagasi Tallinn Korraldatud jäätmevedu tõi õuele prügihunnikud Eesti külje lühemad uudised Tartu KITSAD PARKLAD: sagedased plekimõlkimised kaubakeskuste parklates polegi ainult autojuhtide süü (2) Ajalooline koolimaja on müügis ühetoalise korteri hinnaga Tartu laseb neli suurt maatükki ära rookida Tartu turuhoone saab mihklipäevaks uue sisu (2) Kuulsa teadlase elu ja tegevuse võtab kokku ooper Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: appi, pükstes tüdrukud! Tõepoolest – appi!

2 min lugemist
Peetri kooli algklasside tüdrukud võivad kanda vaid pihikseelikut. FOTO: Mihkel Maripuu

Selles, et õppeasutus kehtestab õpilastele koolivorminõuded ja muid reegleid, pole midagi taunimisväärset. Kui aga ühes tavakoolis öeldakse algklassitüdrukutele, et püksid pole lubatud, selle üle puhkeb avalik diskussioon ning sekkuma peavad koguni riigi institutsioonid, oleme liikunud ajas justkui sada aastat tagasi.

Algklassitüdrukute seeliku kandmise kohustust Peetri põhikoolis, millest Postimees kirjutab, ei saa põhjendada nii, et «kunstnik kujundas ja pükse ei nähtud ette». Kui tüdrukuid, kes tahavad pükse kanda, oleks mõni üksik, ei saa neid seelikusse sundida. Isegi mitte ühtainsat tüdrukut. Antud juhul pole tegemist ka mitmesaja aasta vanuse era- või erikooliga, vaid elukohajärgse kooliga, mis pole lapsevanema valida. Võrdse kohtlemise volinik on nimelt sellele tähelepanu juhtinud. Kardetavasti on seelikunõue vastuolus ka põhiseaduse mõttega: Eesti Vabariigis ei tohi kedagi diskrimineerida soo tõttu.

Koolid hindavad õpilaste käitumist ja hoolsust, neis kehtivad reeglid ja peavadki kehtima. Näiteks on koole, kus sisekorra eeskiri keelab kanda rippuvaid kõrvarõngaid, seda turvalisuse kaalutlusel. See on mõistetav.

Mis puutub koolivormi, siis see on kasutusel paljudes koolides, kuid enamasti tähendab see ühe vormieseme (näiteks vesti) kandmise nõuet, kusjuures igal pool pole seegi vankumatu kohustus. Suuremal osal lastest pole sama värvi ja logoga vormi vastu midagi, vastupidi, neid reegleid täidetakse isegi hea meelega. Tuletame meelde, kui värvikalt kirjeldab J. K. Rowling oma «Harry Potteris» õpilaste uhkust nii Sigatüüka kooli kui ka selle ühe osa, Gryffindori maja suhtes – just viimases õpivad raamatu positiivsed kangelased.

Meie-tunne on igas kollektiivis tähtis, loomulikult ka õppeasutuses ning koolivorm või selle elemendid on üks osa sellest. Mida tugevam on kooli meie-tunne, seda rõõmsamalt lapsed koolis käivad ning mõnus keskkond parandab ka õpitulemusi. Sajanditaguste jäikade reeglitega võib kergesti saavutada äraspidise tulemuse.

Samas pole Peetri kooli juhtumis midagi väga üllatavat. Hoiakuil, millest tuleneb algklassitüdrukute seelikukohustus, on teisigi avaldumisvorme. Sama puu teiselt oksaharult leiame need, kelle meelest on populaarse lasteajakirja kaanel ilmunud groteskne, aga kahtlemata omamoodi lõbus pilt vurrudega baleriinist pühaduseteotus, Andrus Kivirähki menukas lastejutt «Kaka ja kevad» riivab aga sündsustunnet. Eespool mainitud «Harry Potterit», mis kuulub kahtlemata meie kaasaegse lastekirjanduse tippteoste hulka, on süüdistatud okultismi propageerimises.

Jäägem oma normide ja mõtetega siiski 21. sajandisse.

Seotud lood
08.03.2017 10.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto