Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (2) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (2) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (2) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: kõnetama

2 min lugemist
Maire Raadik FOTO: Erakogu

Hiljuti jäi mulle ühe teatritegija intervjuud kuulates kõrva fraas «mis mind kõnetab ja mida ma lahkan». Ses ütlemises olid koos üks uus ja üks vana moeväljend.

Kõnetama ja lahkama on sõnad, mille algsele ehk otsesele tähendusele on aja jooksul lisandunud uus, piltlik tähendus. Lahkama-verbi tutvustas Johannes Aavik oma uute sõnade sõnastiku teises trükis 1921 kui murdesõna, mida kirjakeel võiks vajada tähenduses ’lahti või lõhki lõikama’. Kirjakeel võttiski sõna omaks, lausa sel määral, et 1975. aastal on ajalehes Edasi kurdetud: lahkama on moesõna. Küllap oli asi rohkes probleemide lahkamises ning sellest ajast peale on keelerahvas ka õpetanud, et vaimseid teemasid võiks pigem arutada, käsitleda või analüüsida kui lahata.

Nüüd on moes kõnetamine. Võtke endale aega ja pange tähele, kui palju seda sõna meie ümber lehvib. Kõige sagedamini kõnetavad muidugi kunstiteosed: filmid, raamatud, muusika, kunst (kunstimuuseumil on isegi koolituskava «Kunst kõnetab kõiki»). Kuid mitte ainult: Leisi uus tankla kõnetab kliente; välisturisti kõnetab kohalik söögi- ja joogikraam; sport kõnetab 92% Eesti elanikkonnast; lugejaid kõnetasid president, arvamuslood ja veidrused; Trump kõnetab madalaimat ühisnimetajat; filmikeel kõnetab ebamugavaid teemasid; Sindi gümnaasiumis kõnetati hapraid hingekeeli; Eesti kõnetab Saksa kultuurituristi Pärdi ja Järviga.

On ka asju, mis meid sugugi ei kõneta: ühinemine ei kõneta rahvast; Liiviranna nimi ei kõneta Surju valla elanikke; Clinton ja Trump ei kõneta USAs elavaid hispaanlasi; Lindgreni raamatud ei kõneta tänapäeva lapsi; isikupäratud töökuulutused ei kõneta tööotsijat; lõviosa Eesti majandusest ei kõneta koostöö ülikoolidega; pikaajaline töösuhe ei kõneta noori.

Mida see uus kõnetamine tähendab? Näidete pealt saab selgeks, et selle sisuks on ’(kedagi) puudutama, (kedagi) huvitama, (kellelegi) korda minema’. Ühes elust võetud näites ongi sünonüümid kaunilt kõrvu seatud: Kersnate raamat «Ei jäta elamata» puudutab ja kõnetab.

Seesama sisu, mis nüüd eesti kõnetama-sõnal, näib olevat ka soome verbil puhutella, kuid isegi kraadi võrra kangemalt: puhutella võib tähendada ’mõjuda’, aga ka ’kaastunnet äratada’, nt puhutteleva elokuva peaks olema ’kaastunnet äratav film’.

Mida praeguse kõnetamismaaniaga teha? Ega vist suurt midagi, sest mood muutub ja küll me tast ükskord tüdime. Ning leiame mõne uue sõna, millega tähelepanu püüda.

Seotud lood
    28.02.2020 29.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto