Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.03.2017
Eesti Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakülg Male Ministeeriumis valmis eelnõu maavalitsuste lõpetamiseks Eesti lühiuudised Yana Toom sõidab märtsis uuesti Süüriasse Heategija sai annetajate toel uue invatakso Rektorikandidaadid: Tartu Ülikool peab täitma nii rahvusülikooli kui ka rahvusvahelise ülikooli ülesandeid Esikülg 10. märts Justiitsminister kutsus Postimehe loo peale kokku ümarlaua Riik ja linn on hädas ebaseadusliku rekordprügilaga (8) Järgmine kaitseväe juhataja selgub kümmekonna kõrge ohvitseri seast (3) Majandus USA kildanafta teine tulemine Välismaa Szydło jonnis ülemkogul kurtidele kõrvadele Välismaa lühiuudised 10.03.2017 KOHALIK VAADE. Ungari noorteliikumine tõmbas võimude olümpiaunistusele kriipsu peale Eesti saab eesistumise ajal lugeda rändetibusid Arvamus Karli Lambot: kogu riigi arengu eest vastutust võttes (5) Tõnis Oja: koalitsioonipoliitikud sellest ei räägi (2) Andrus Karnau: kolm laeva ja neli sidrunit (5) Juhtkiri: meil aiaäärne prügi sees (1) Andrus Ansip: miks on Eesti sabassörkija? (13) Edasi 1953. aastal: töötajate vankumatu otsus (1) Kultuur Viljandi on kinokaardil tagasi Trieri lugu sobib lavale nagu valatult Kultuuri lühid Sport Viimase minuti otsus jättis Kelly pealtvaatajaks Spordi lühiuudised X-mängude võitja: see on ebaaus, et Kellyl hoogu polnud! Midagi hullu pole: Balta põlv lubab treenimist jätkata Laskesuusatajate tervis korda, kas või vägisi X-mängude peakorraldaja: ma ei saa kedagi võistlema sundida Barcelona kangelased mängisid end legendideks Tallinn Riik ja linn on hädas ebaseadusliku rekordprügilaga (8) Tartu Leheputka pakub: hot dog ja limonaad koolilõunaks (1) Endise klubi Tallinn maja lammutatakse, asemele tuleb ärihoone Õnnelike üliõpilaste küsimus ajas Volli Kalmu ja Margit Sutropi vaidlema (1) Rektorikandidaadid: Tartu ülikool peab täitma nii rahvusvahelise ülikooli kui ka rahvusülikooli ülesandeid Kääriku ihkab tõusta Eesti spordimekaks Kunstitegu toob kaasa kinnipidamise Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: koalitsioonipoliitikud sellest ei räägi

2 min lugemist
Tõnis Oja. FOTO: Postimees

Peaministripartei propagandatoru, ajaleht Pealinn kuulutas mõni päev tagasi, et Eesti plaanib välismaised suurkorporatsioonid siinsest maksuparadiisist välja ajada. «VÄLJAAJAMINE PARADIISIST: Valitsus võtab seni maksuvabadust nautivad suurfirmad pihtide vahele,» kuulutas nädala alguses ilmunud artikli pealkiri.

Jutt on panditulumaksust, mida valitsus kavatseb kontsernisisestele laenudele kehtestada. Koalitsioonierakondade poliitikud on püüdlikult tekitanud kuvandi, et 20-protsendiline panditulumaks kehtestatakse välismaistele suurkorporatsioonidele, kes siin teenitud kasumit laenurahana ebaseaduslikult välja viivad, ja maks on vajalik «välismaistest kapitalistidest varaste ja petiste» ohjeldamiseks.

«Kui siin Eesti riigis oma jõukust teenitakse, siis on õige ka see, et teatud osa sellest jääb Eesti riigile,» põhjendas Pealinnale seaduse vajalikkust peaminister Jüri Ratas.

Asjaolu, et osa ettevõtteid, eriti välismaised korporatsioonid, teenitud kasumit dividendidena välja ei maksa, vaid nende omanikud eelistavad laenu võtta, on põhjustanud ristisõja välisettevõtete vastu.

Krediidiinfoettevõte Creditinfo koostas ilmselt panditulumaksu kavast ajendatuna kiiresti  Eestist välja andvate kontsernisiseste laenuandjate edetabeli, millest sisuliselt sai välisomanduses olevate suurettevõtete häbipost.

Kurioosne on nimekiri selle poolest, et viie suurima «riigieelarvet ja Eesti inimesi püganud» ettevõtte hulgas on Swedbank, kes on kolme aastaga maksnud 171 miljonit eurot ettevõtte tulumaksu, mis on suurim ettevõtte tulumaks, mida üks ettevõte Eestis maksnud on. Häbipostis neljandal kohal on A. Le Coq, mis on viimastel aastatel olnud üks suuremaid ja stabiilsemaid dividendimaksjaid ja seega ka ettevõtte tulumaksumaksjaid Eestis.

Millest aga koalitsioonierakondade poliitikud rääkida ei taha, on see, et panditulumaksu ei saa kehtestada ainult välisettevõtetele. Kui maks tuleb, hakkab see kehtima kõigile, ka Eesti ettevõtjate omanduses olevatele kontsernidele.

Panditulumaksu eelnõu on rahandusministeeriumis tegemisel ning konkreetsed detailid saavad teatavaks siis, kui see kooskõlastusringile läheb. Eks millalgi tulevikus ole siis näha, kas seadus saavutab oma eesmärgi – sundida väliskontserne siinsetelt tütarettevõtetelt pikaajaliste laenude asemel dividende välja võtta – või mitte.

Aga hüsteeria välisettevõtete suhtes on oma tulemuse juba andnud. Eesti Panga värske statistika järgi näitab Eesti maksebilansi finantskonto, et eelmisel aastal tehti otseinvesteeringuid välisomanduses olevate ettevõtete osa- ja aktsiakapitali vähem, kui sealt raha välja viidi, mis tähendab, et nii-öelda uut raha eelmisel aastal investeeringuteks ei tulnud, kirjutas keskpanga ökonomist Kristo Aab. Viimati oli seesugune olukord üle kümne aasta tagasi.

Seotud lood
09.03.2017 11.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto