Haiguse nimetus on neerusündroomiga hemorraagiline palavik, mis võib kõige raskematel juhtudel patsiendi intensiivraviosakonda või reanimatsiooni viia. Patsiendi nahale võib tekkida peenetäpiline lööve, lisanduvad selja- ja kõhuvalu, isutus, iiveldus, oksendamine, vererõhu langus.
Nii palju kui ma sellest viirusest nüüd rääkinud olen, pole inimesed sellest mitte midagi kuulnud, rääkis haiglaravil olnud patsient.
Ka võivad tekkida põletikulised muutused neerude ümber ning neerud võivad lakata töötamast, mis omakorda tähendab uriinipeetust. Suremus on üks protsent. Proškina märgib, et sellised eriti rasked juhud ei pruugi tema juurde sattuda, kuna inimene viibib siis nefroloogia- või sisehaiguste osakonnas.
Kergemad haigestumised võivad jääda aga perearsti jälgimise alla ega jõua alati ametlikku statistikasse.
Proškina kinnitab, et kogenud arst tunneb hantaviirusinfektsiooni alati ära. Kiire testimisvõimalus nagu gripi puhul küll puudub ja antikehad tekivad inimese verre alles nädala pärast, kuid on hulk teisi analüüse, mille näitude silmitsemine juhib arsti õigele rajale.
«Ma ei taha nüüd puukuuri poole vaadatagi, mu mees ka ei taha,» lausub Roosi naljatledes. Ta soovib südamest, et inimesed sellest viirusest rohkem teaksid.
Panipaika korrastades mask ette
Ka doktor Proškina ütleb, et kevadel panipaiku või suvekodu korrastades tuleks kasutada desinfitseerivaid vahendeid ning igaks juhuks mask ette panna. Ühtlaselt jaheda temperatuuriga ruumides püsib hantaviirus kaua elujõuline, vaid külmakraadid suudavad sellele liiga teha.
Küsimusele, kas hiired ise ka haigeks jäävad, vastas Proškina, et hiired põevad seda samuti, aga palju kergemalt kui inimesed. Viirust esineb loomulikult rohkem seal, kus on palju hiiri.
Inimeselt inimesele viirus ei levi ning haiguse läbipõdemine annab immuunsuse, aga mitte eluaegse. Vaktsiini selle vastu ei ole, kuna hantaviirusel on palju alatüüpe. «Raskemad vormid on levinud Ameerikas ja Kanadas,» ütles arst. «Meil on need siin isegi leebed ning kõik inimesed, kes sellega kokku puutuvad, ei pruugi haigestuda.»