Sisukord
Tervis
Tänane leht
14.03.2017
Eesti Rahvas võib saada õiguse algatada seaduseelnõusid (4) Mälumäng Saksa lennukit ähvardas pommiga vene aktivist (5) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Pikaks ajaks trellide taha Tartu maavanem kaaperdas valla (2) Tallinlaste kulul leht Narva Tagakülg Keelenõukogu kinnitamine jäi venima Eesti lühiuudised Esikülg 14. märts Harlem Globetrotters näitas oma imelisi oskusi Politseis alustab tööd mitukümmend uut koera Majandus Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Võitluses tuulepargi vastu lähevad käiku eksitavad pildid (12) Kohalikul lehel on varemgi selliseid juhtumeid olnud Täna lõpeb Islandil finantskriis Kv.ee ühtlustab hinnakirja ja lõpetab suurtele kinnisvarafirmadele eeliste tegemise Välismaa Somaalia näljahäda võtab katastroofilisi mõõtmeid (12) Lõuna-Sudaan tõstis sajakordselt humanitaartöötajate töölubade hinda Somaalia korduvate näljahädade küüsis Erdoğan: Holland käitub kui banaanivabariik (2) Välismaa lühiuudised Lukašenka laseb Valgevenel esialgu mõõdukalt protestida Arvamus Taavi Minnik: ahv tuumagranaadiga (4) Erik Roose vastus Indrek Ibrusele: millest ERRi juhikandidaadid ei räägi? Paremast ringhäälingust (7) Juhtkiri: kui kaua me peame seda kannatama, peaminister? (9) Mart Luige vastus Indrek Ibrusele: ERR on kui sotsiaalne ja kultuuriline mört Allar Tankleri vastus Indrek Ibrusele: konkurents ja koostöö, sõda ja rahu Martin Ehala: tunda ussisõnu ja viia Eesti Vikipeediasse (6) Postimees 1929. aastal: Soome ja Eesti mõistku teineteist paremini Kultuur Elu on üks hädaorg, ära surema pead kord Estonia kontserdisaalis toimus Veljo Tormise mälestuskontsert Kultuuri lühid Sport Eesti Meedia asus toetama Kelly Sildarut ja Eesti Suusaliitu Kangert: Taaramäe ajas mind kadedusest roheliseks Väga õnnelik poiss ja liigne muretseja Kaliningradis tulevad MM-mängud sohu rajatud staadionil (2) Tarbija Kas rasedus võib suu hammastest puhtaks pühkida? Tartu Käokiräs, lenda eestlase sõnastikku! Autolavka ei sõida, bussid ei sõida, aga lagunev tee vastab nõuetele (7) Urmas Klaas: pangem pead kokku! Teeme Tartu suuremaks (1) Enriko Talvistu: millele tasuks kulutada 32 miljonit? Rong peatub Kitsekülas, aga mitte Tabiveres (1) Linnakirjanik kutsub üles kohtuma päriselt, küberilmata Välk lõi Tartu taksondusse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas rasedus võib suu hammastest puhtaks pühkida?

4 min lugemist
Raseduse ajal tuleb hammate eest eriti hästi hoolt kanda. Pilt on illustratiivne. FOTO: Arne Trautmann / Panther Media / Scanpix

Kui Madiken Kütt esimest korda lapseootele jäi, olid tal hambad suus terved, kuid kahe järjestikuse raseduse ajal tuli tal kannatada piinavat hambavalu, mille kõrval olnud sünnitamine tema sõnul naljaasi.

Tellijale Tellijale

Kui Kütt (27) kolme aasta eest esimest korda lapseootele jäi, kirjutas ämmaemand talle saatekirja  hamba-, silma- ja perearsti juurde. «Küsisin, miks pean just hambaarstile minema, ja ta selgitas, et rasedus võib teha naiste hammastega üks-null. Käisin seal ära ja arst ütles, et hammastega on kõik korras,» jutustas Kütt. Ta lisas, et enne rasedust ei olnud tal hammastega ühtegi suurt probleemi. «Käisin igal aastal kontrollis, aga auke oli väga harva. Isegi hambaarst on kiitnud, et mul on tugevad ja head hambad.»

Paraku ei jäänud see nii. «Olin raseduse ajal sõbrannal külas, sõime rosinajäätist ja korraga käis raks ning hambast tuli tükk lahti,» meenutas Kütt. Hambaarsti juures lapiti katkine hammas kokku ja anti ühtlasi soovitus lasta kaks alumist tarkusehammast pärast rasedust välja opereerida.

«Teadsin seda juba varem, sest ülemised tarkusehambad olid mul Haapsalus välja tõmmatud ja sealgi öeldi, et alumised tuleb välja lõigata, kuid siis jäin rasedaks,» selgitas naine. Ta lisas, et lapseootuse ajal tarkusehamba operatsioone teha ei saa, sest siis tuleb sageli kasutada antibiootikume. Küll aga tõdes ta tagantjärele, et alumiste tarkusehammastega oleks tulnud tegeleda juba tükk aega enne lapseootele jäämist. Kuid kuna tal hambad otseselt ei valutanud, nende välja lõikamine on aga kallis ja pealegi oleks tulnud selleks Tallinna arsti juurde sõita, jäi see protseduur tükk aega tegemata.

Teine sünnitus

Eriti raskeks läks Kütil aga pärast teise lapse sündi. «Kui laps oli aastane, siis tuli esimesele rasedusele teine otsa. Kirjutati taas kord saatekiri, hambaarst vaatas hambad üle ja ütles, et hetkel on kõik korras,» rääkis Kütt. Kui teine laps oli kuuvanune, tundis ta aga, et mõlemad tarkusehambad hakkasid pitsitama ja valutama. «See hammas, mille olin rosinaga katki hammustama, hakkas ka valutama,» lisas naine.

13.03.2017 15.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto