Sisukord
Eesti
Tänane leht
14.03.2017
Eesti Rahvas võib saada õiguse algatada seaduseelnõusid (4) Mälumäng Saksa lennukit ähvardas pommiga vene aktivist (5) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Pikaks ajaks trellide taha Tartu maavanem kaaperdas valla (2) Tallinlaste kulul leht Narva Tagakülg Keelenõukogu kinnitamine jäi venima Eesti lühiuudised Esikülg 14. märts Harlem Globetrotters näitas oma imelisi oskusi Politseis alustab tööd mitukümmend uut koera Majandus Välismajanduse lühid Eesti majanduse lühiuudised Võitluses tuulepargi vastu lähevad käiku eksitavad pildid (12) Kohalikul lehel on varemgi selliseid juhtumeid olnud Täna lõpeb Islandil finantskriis Kv.ee ühtlustab hinnakirja ja lõpetab suurtele kinnisvarafirmadele eeliste tegemise Välismaa Somaalia näljahäda võtab katastroofilisi mõõtmeid (12) Lõuna-Sudaan tõstis sajakordselt humanitaartöötajate töölubade hinda Somaalia korduvate näljahädade küüsis Erdoğan: Holland käitub kui banaanivabariik (2) Välismaa lühiuudised Lukašenka laseb Valgevenel esialgu mõõdukalt protestida Arvamus Taavi Minnik: ahv tuumagranaadiga (4) Erik Roose vastus Indrek Ibrusele: millest ERRi juhikandidaadid ei räägi? Paremast ringhäälingust (7) Juhtkiri: kui kaua me peame seda kannatama, peaminister? (9) Mart Luige vastus Indrek Ibrusele: ERR on kui sotsiaalne ja kultuuriline mört Allar Tankleri vastus Indrek Ibrusele: konkurents ja koostöö, sõda ja rahu Martin Ehala: tunda ussisõnu ja viia Eesti Vikipeediasse (6) Postimees 1929. aastal: Soome ja Eesti mõistku teineteist paremini Kultuur Elu on üks hädaorg, ära surema pead kord Estonia kontserdisaalis toimus Veljo Tormise mälestuskontsert Kultuuri lühid Sport Eesti Meedia asus toetama Kelly Sildarut ja Eesti Suusaliitu Kangert: Taaramäe ajas mind kadedusest roheliseks Väga õnnelik poiss ja liigne muretseja Kaliningradis tulevad MM-mängud sohu rajatud staadionil (2) Tarbija Kas rasedus võib suu hammastest puhtaks pühkida? Tartu Käokiräs, lenda eestlase sõnastikku! Autolavka ei sõida, bussid ei sõida, aga lagunev tee vastab nõuetele (7) Urmas Klaas: pangem pead kokku! Teeme Tartu suuremaks (1) Enriko Talvistu: millele tasuks kulutada 32 miljonit? Rong peatub Kitsekülas, aga mitte Tabiveres (1) Linnakirjanik kutsub üles kohtuma päriselt, küberilmata Välk lõi Tartu taksondusse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rahvas võib saada õiguse algatada seaduseelnõusid

2 min lugemist
FOTO: Erik Prozes

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) on teinud ettepaneku muuta põhiseadust ja anda vähemalt 10 000 kodanikule õigus algatada seaduseelnõusid, varem on rahvaalgatuse kehtestamist korduvalt taotlenud vaid Keskerakond.

Valitsuskabinet arutas Reinsalu ettepanekuid üle-eelmisel nädalal ning andis loa muudatuse väljatöötamisega jätkata. Praeguse plaani kohaselt oleks rahvaalgatuse korras seaduseelnõu algatamiseks vaja vähemalt 10 000 hääleõigusliku Eesti kodaniku allkirja. Kehtiv põhiseadus lubab eelnõusid algatada riigikogu liikmetel, fraktsioonidel, komisjonidel, valitsusel ning põhiseaduse muutmiseks ka presidendil.

Rahvaalgatuse käigus algatatav seaduseelnõu peaks läbima põhiseadusele vastavuse eelkontrolli, et välistada põhiseadusvastaste ettepanekute arutelu. Rahvaalgatuse korras ei saaks algatada põhiseaduse üldsätetega vastuolus olevaid ja eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitsega seotud küsimusi.

Rahvaalgatuse korras algatatud eelnõu menetlemine riigikogus toimuks üldises korras selle erinevusega, et eelnõu ei saaks tagasi võtta ja samuti ei saaks algatajad teha eelnõu arutamisel ettekannet. Rahvaalgatuse täpne kord tuleks sätestada rahvaalgatuse seaduses.

Reinsalule pani rahvaalgatuse teemaga tegelemise kohustuse Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu koalitsioonilepe, mille kohaselt peab justiitsministeerium lisaks analüüsima ka rahvahääletuse laiendamise võimalusi.

Rahvaalgatuse kehtestamist on riigikogu aastate jooksul korduvalt arutanud, kuid seni pole vastavad eelnõud toetust leidnud. Viimati tegi rahvaalgatuse võimaldamiseks mullu suve hakul ettepaneku toona veel opositsiooniline Keskerakond, kes soovis eelnõude algatamise õiguse anda vähemalt 25 000 inimesele. Septembri lõpus lükkas riigikogu ettepaneku tagasi, kusjuures eelnõu väljahääletamise poolt oli 55 riigikogu liiget kõigist erakondadest peale Keskerakonna. Eelnõu menetlusse jäämise poolt oli 21 keskerakondlast ja kolm Vabaerakonna fraktsiooni saadikut.

Rahvaalgatuse seadustamise soovi on keskerakondlased põhjendanud vajadusega kaasata rahvast senisest rohkem seadusloomeprotsessidesse.

«Tänased valitsusjuhid on inimestest distantseerunud ning üha enam näeme, kuidas rahvas ei ole valitsuse otsustega rahul – see väljendub pidevates protestides ja ainult võõrandab juhte oma rahvast. Meie soovime anda rahvale suurema sõnaõiguse,» ütles keskerakondlane Anneli Ott eelmisel aastal.

Seotud lood
13.03.2017 15.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto