N, 1.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kultuuri lühid

Kultuuritoimetus
Kultuuri lühid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
The XX
The XX Foto: Kuvatõmmis

Eestisse tuleb esinema popbänd, kes on ka päriselt oluline

Üks praegusaja säravamaid Briti bände The xx on esimene Sunset Festival Estonia väljakuulutatud artist. Kontsert toimub 14. augustil Tallinna Lauluväljakul.

Sunset Festivali näol on tegemist üsna ebatraditsioonilise festivalikontseptsiooniga Baltimaades. Nimelt koosneb festival mitmest ühepäevasest muusikasündmusest suveperioodil kõigis kolmes riigis ning iga päeva peaesinejaks on üks maailmaklassi artist, keda toetavad Baltimaade esinejad.

Esimene Sunset Festival Estonia esineja on aga üks praegusi kuumimaid Briti bände The xx. Ilmselt avastasid paljud kuulajad selle bändi enda jaoks möödunud sügisel, kui ilmus nende ülipopulaarne singel «On Hold», mis vallutas edetabeleid ja südameid nii Suurbritannias, USAs kui ka Baltimaades.

Bändi stiili võib iseloomustada kui indie-poprokki, milles kuuleb R&B mõjutusi ning mida täiustavad tugevad bassi ja house-muusika biidid. Muusikakriitikud peavad The xx-i stiilseks ja originaalseks koosluseks, mis mõjutab muusika arengut lausa globaalsel tasandil.

Algavad «EV100» filmikonkursi võidutöö võtted

11. märtsil algavasid režissöör Kaur Koka filmi «Põrgu Jaan» võtted. See on üks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva filmikonkursi võidutöödest. Võtted, mis toimuvad suuremas osas Läänemaal, kestavad maikuuni.

«Põrgu Jaan» on müsteerium, mis on inspireeritud Põhjasõja-järgsetest süngetest aegadest. Rahvast on aastaid rõhunud sõda, surm, nälg ja katk. Saladusliku põnevusloo peategelane on Jaan (Meelis Rämmeld), kes leitakse mererannalt. Jaan ei mäleta oma minevikku. Ta asub elama paruni (Andres Lepik) juurde kohalikku mõisahoonesse. Ajapikku hakkavad ilmnema vihjed salapärase võõra tausta ja varasemate tegude kohta. Mida teha, kui selgub, et sa oled keegi, kes sa olla ei taha? Kas inimene saab valida, kes ta on?

Režissöör Kaur Kokk on lõpetanud BFMi ja paistnud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt silma edukate lühifilmide autorina. «Põrgu Jaan» on tema mängufilmidebüüt. Selle esilinastus toimub 2018. aasta sügisel.

68 335 inimest on vaadanud Jaak Kilmi mängufilmi «Sangarid» nelja esimese linastusnädalaga.

Londoni raamatumessil antakse Eestile üle peakülalise teatepulk

Londonis toimub sel nädalal, 14.–16. märtsini iga-aastane suur raamatumess, mis on üks maailma peamisi kirjandusfestivale. Eestile on kõige tähtsam, et neljapäeval antakse Baltimaadele, nende seas Eestile, ametlikult üle tuleva aasta Londoni raamatumessi peakülalise teatepulk.

Eesti on mitu aastat Londoni raamatumessi seminariprogrammis osalenud erinäoliste ülesastumistega, sel aastal on fookus lastekirjandusel. Eesti tõlgituim lastekirjanik Piret Raud kõneleb messil väljakutsetest ja võimalustest lastele kirjutamisel, samuti sellest, milliseid võimalusi pakub korraga nii kirjanik kui ka kunstnik olemine. Lisaks tutvustatakse tänavusel messil Mihkel Muti, Meelis Friedenthali, Maarja Kangro, Paavo Matsini, Kai Aareleidi, Eeva Pargi, Ilmar Taska ja Andrei Ivanovi teoseid.

PILDI ALLKIRI: Meelis Rämmeld filmis «Põrgu Jaan» / Promo

Tagasi üles