Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.03.2017
Eesti Fondide vene rulett metsaäris (7) Kohus mõistis pommiga ähvardaja vangi Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Viljandlased võivad saada bussiliini Lätti (1) Horoskoop Karilaiu sõnul e-valimised võimaluse korral kaotataks (1) Tagakülg Esikülg 15. märts Eesti lühiuudised Fondihaldur: meid ei huvita eelmise omaniku taust E-etteütlust kirjutas rekordarv inimesi Parteide reitingunäitajad püsivad paigal Majandus IT-spetsialistid eelistavad Skype’i, TransferWise’i ja LHVd SMITi osakonna eksjuhti ootab kuritegude eest kohtutee Majanduse lühiuudised Fondihaldur: meid ei huvita eelmise omaniku taust Õllehiiud ei suutnud peaministrit ümber veenda Meretuuleenergia kogub tuure Välismaa Torm Stella lükkas Merkeli USA-visiidi edasi May hoiatas Šoti esimest ministrit Välismaa lühiuudised 15.03 KOHALIK VAADE. Leedut kummitavad sõgedad mõrvad Fukushima ohvrite piinad pole lõppenud Venemaa viimane tsaar tekitab ka sajand hiljem kirglikke erimeelsusi Arvamus Olga Sõtnik: eesti keele majad Narva ja Tallinna. Kellele ja milleks? Juhtkiri: närviline metsaäri ja pensionisambad Postimees 1932. aastal: ei Hindenburg ega Hitler Arvamusliidrite lõunajutud: nähtamatutest piiridest ja klähvivatest koertest (5) Anneli Ammas: kes mäletab? Kes maksab? Mis valesti on? Sport Uue võimaluse saanud Hunt asub oma aktsiaid tõstma Rits, Sõber ja Frier: kolm visiooni koondisest Tartu korvpallurid näitasid, et ka möödavise on hea vise Tartu Emakeelepäev tipnes luuletaja juures Ühistu kaebab korteriomaniku rõduklaaside pärast kohtusse (1) Mida meie lapsed koolis sisse hingavad? Mida ikkagi teha, kui ühistumaja remont käib elanikule üle jõu? Volikogu vanim liige räägib suu puhtaks Tabiveres tekkis lootus näha peatumas kiirrongi (7) Uued suured vallad tulemas. Aga kes seal tööle hakkab, ei ole veel suurt teada Tartu võimsaim monumentaalmaal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: närviline metsaäri ja pensionisambad

2 min lugemist
Eesti mets. FOTO: KRISTJAN TEEDEMA/PM/SCANPIX BALTICS

Tänase lehe lugu metsamaast ja pensionifondidest on lisaks konkreetsetele asjaoludele järjekordne märk närvilisusest, mis metsade ja metsaäri ümber valitseb.

Toome teie ette sisuliselt kaks lugu. Üks pool väidab, et asjad on halvasti või vähemalt kahtlased. Teine, et kõik on kõige paremas korras või kui millalgi peakski ilmnema midagi kohatut, on olemas viisid, kuidas asjad korda seada.

Konkurendid osutavad nende meelest kahtlastele asjaoludele ühe lageraielankidesse investeerinud äriseltskonna tehingutes. Nad väidavad, et kaht metsainvesteeringute fondi haldav firma ostab lagedaks raiutud metsamaad kokku liiga kalli hinna eest ja eelistab üht kindlat müüjat teistele pakkujatele.

Avalik huvi tuleb mängu järgmistel põhjustel. Metsa investeerivate fondide osakuid on omakorda ostnud pensionifondid. Viimased on kahtlemata avaliku huvi all, kuna müüvad oma osakuid kokku sadadele tuhandetele klientidele. Tegu pole lihtsalt kahe poole vahelise tehinguga, mille juures kõrvalseisjaid üldjuhul ei peaks eriti huvitama, mis hinda täpselt maksti.

Jõhkramas keeles ümber öeldult on konkurentide kahtluse iva ju see, et lõpuks saavad petta pensionifondide osakuomanikud – väidetavalt turuhinnast kallima lankide ostuhinna arvelt rikastub aga salamahti keegi tehingute osalistest. Mitte kauges tulevikus, mil pensionisambasse sissemakseid teinud tööinimesed loodavad lõunamere saartele puhkama sõita, vaid nüüd ja kohe.

Pensionifondide haldurid osutavad oma kontrolli protseduuridele. Nad on enda sõnul uurinud metsaga tegeleva fondi ja sellega seotud inimeste tausta ja kontrollivad, et tehingutes poleks huvide konflikti. Üks fondihaldureist kirjeldab ka, kuidas on käidud kohapeal, kummikud jalas, ostetud kinnistuid kontrollimas. Sõltumatute spetsialistide raportid kinnitavad fondihalduri sõnul, et kõik tehingud on toimunud turutingimustel. Seega, ümber öeldult: kedagi pole petetud, keegi pole saanud tulevaste pensionäride arvel midagi salamahti ja ebaõiglaselt. Pealegi, nagu osutab üks pensionifondi halduritest, võivad metsafondi investorid kokku tulla ja sellele uued juhid valida, kui seniste tegevus ei meeldi.

Üks ajakirjanduse peamisi kohustusi on ühiskonnas kriitiliselt jälgida poliitilise ja majandusliku võimu teostamist. On selge, et tänaste käsitluste põhjal ei ole veel võimalik ühemõtteliselt kummalegi poolele õigust anda.  

Ka Postimehe arvamuskülgedel on viimase poole aasta vältel kestnud vaidlus selle üle, milline peaks olema metsade majandamise korraldus Eestis ning kuidas on see seotud looduskaitsega. On selge, et mitmel tasemel vaidlemist metsa ja ka metsaäri ümber jagub veel pikaks ajaks.

Seotud lood
14.03.2017 16.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto