N, 8.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuldne Börs tuleb kohalike omandusse

Aivar Pau
, tehnikaportaali toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Margus Tomberg
Margus Tomberg Foto: TOOMAS TATAR/PM/SCANPIX BALTICS

Baltikumi era- ja riskikapitalifirma BaltCap omandab koos ettevõtte juhtkonnaga 100-protsendilise osaluse portaalide auto24.ee ning kuldnebors.ee omanikfirmas Sanoma Baltics AS.

Portaalide müüja on Sanoma Media Finland OY ning ostja täpsemalt BaltCap Private Equity Fund II ja selle juhtkond.

BaltCapi partner Oliver Kullman ütles tehingut kommenteerides, et ettevõte on hästi juhitud ja meeskonnal on suur kogemus portaalide opereerimises ning häid mõtteid, kuidas teenuseid edasi arendada. Investeeringu pikkuseks hindas ta aastaid.

«Tavaliselt on meie investeeringuperiood keskmiselt viis aastat. Samamoodi ka sellel juhul – teeme ühe faasi kaasa. See on meie tegevuse omapära, et oleme ajas piiratud,» ütles Kullman Postimehele.

Ta viitas BaltCapi senistele investeeringutele, mille ettevõtetes investeeringuga sees olemise perioodiks olnud 3–7 aastat. Kullmani sõnul algasid läbirääkimised seniste omanikega juba möödunud aastal. Tegemist on ühtlasi esimese Baltcapi osalusega otseselt kuulutusteäris.

Samas on BaltCapi portfellis näiteks FCR Media, mis tegeleb internetireklaamiga ja on praeguseks laienenud juba 12 riiki. «Eks me oleme selle pealt näinud, kuidas online-asjad on arenenud. Kuna juhtkonnaga on väga hea klapp, siis see sai ka kindlasti üheks ostu aluseks,» ütles Kullman.

Mis puutub ostetud portaalide tulevikku, siis vihjas Kullman, et plaan on mõelda laiemalt, mida selliste platvormidega teha oleks. «Ma arvan, et meie huvi on häid plaane toetada,» lausus ta.

Sanoma Balticsi tegevjuhi Margus Tombergi sõnul avab BaltCap värske ja tugeva omanikuna uued võimalused investeeringuteks – seda nii olemasolevatel tegevusaladel kui väljaspool kuulutusportaalide teenuseid.

Tomberg viitas laienemisplaanide all kõikvõimalikele seotud tegevustele. «Praegu oleme juba alustanud auto24 laenuga. Need võivad olla finantseerimisteenused, rahavahendus, deposiidid – kõik, mis tarbijale suuremat väärtust loovad. Ainuüksi kuulutustest ei piisa, et kogu väärtusahel ära katta,» selgitas Tomberg.

Ta lootis, et BaltCapi investeering saab olema piisavalt pikk nende laienemistegevuste elluviimiseks. «Olen selles üsna kindel,» märkis ta.

Sanoma Media Finland tegevjuhi Pia Kalsta sõnul keskendub Sanoma Media Finland nüüdsest tugeva ja mitmekesise meediategevuse arendamisele Soomes. «Soovime meeskonnale ja BaltCapile edu,» kommenteeris ta müügitehingut.

Tehingut finantseerivad osaliselt LHV pensionifondid. «Hiljutised muudatused seadustes võimaldavad pensionifondidel selliseid kohalikke investeeringuid teha. LHV pensionifondid, mis haldavad pea miljardit eurot, on oluliselt suurendamas investeeringuid Eesti majandusse,» ütles LHV fondijuht Andres Viisemann.

Ta lisas, et investeeringud kohalikku majandusse on mitmekordselt kasulikud, pakkudes keskmisest kõrgemat oodatavat tootlust ning elavdades majandust.

«Tänane juhtkond, kes nüüd ka omanike ringi kuulub, saab tõenäoliselt vabamad käed, kui konservatiivne Soome meediagrupp võimaldas. Selge on ka see, et investeerimisfond ootab vara kiiret kasvu. See seab juhtkonnale kohustuse muutuda efektiivsemaks ja tõsta käibenumbreid,» kommenteeris soov.ee portaalijuht Tarvo Teslon.

Veebilehel auto24.ee on tugev positsioon autode, mootorrataste, veesõidukite ning raskeveokite kuulutuste valdkonnas. Kuulutuste portaal kuldnebors.ee koondab eri valdkondade kuulutused, nagu ehitusmaterjalid, põllumajandus, lemmikloomad, kodukaubad ja palju muud.

Tehing on kavas lõpule viia 2017. aasta kevadel, pärast loa saamist konkurentsiametilt.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles