Eesti uudised

Helme soovib Eestisse saabuvatele pagulasperedele DNA-testi

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees, riigikogu liige Mart Helme leiab, et inimkaubanduse takistamiseks, turvalisuse suurendamiseks ja fiktiivperekondade tuvastamiseks tuleks Eestisse saabuvatele kvoodipagulastele hakata tegema DNA-testi.

«Nii saame välja selgitada, kas laps kuulub ikka oma väidetavatele vanematele,» ütles ta erakonna pressiesindaja teatel. «Fiktiivperekondade impordiga osaleb Eesti kaudselt inimkaubandusele kaasa aitamises ja see on lubamatu.»

Helme sõnul tekitab küsimusi Lasnamäel elanud pagulaspere vanus. «Kui mehel on praegu vanust 19, naisel 22 ja lapsel kaks ja pool, siis tähendab see, et mees pidi lapse sigitamise hetkel olema 15–16,» rääkis Helme. «Vägisi tekib kahtlus, kas tegemist on ikka tegeliku perekonnaga.»

Helme avaldas kahtlust, et need inimesed võivad mängida perekonda ja on hankinud kvoodi alla mahtumiseks inimkaubitsejatelt abielu tõendavad dokumendid. «Selge see, et hoopis teises kultuuris elades võivad peres tekkida pinged, ent konflikti puhkemise tõenäosus fiktiivses liidus on kahtlemata suurem kui tavaperekonnas,» sõnas ta. BNS

Riigikogu liikmete sissetulek ei muutu

Iga-aastane indekseerimine ei too juba neljandat aastat järjest riigikogu liikmetele palgatõusu, praegusega võrreldes jääb samaks ka teiste kõrgemate riigiteenijate palk.

Saadikute palk muutub seoses kõrgete riigiteenijate kõrgeima palgamäära indekseerimisega. Palgamäära indekseeritakse iga aasta 1. aprillil indeksiga, mille väärtus on 50 protsenti tarbijahinnaindeksi ja sotsiaalmaksu laekumise aastase kasvu aritmeetilisest keskmisest. Mullu aprillist on indeksi väärtus 1,017 ja rahandusministeeriumi andmetel ei muutu see ka selle aasta aprillis.

Riigikogu pressiesindaja ütles, et kuna uus indeks on sama, mis praegu, siis ei muutu riigikogu liikmete palgad ega ka kuluhüvitiste ja eluasemekulude limiit. See tähendab, et riigikogu esimehe palk jääb 5288,4, riigikogu aseesimeestel ning komisjonide ja fraktsioonide juhtidel 4495,1, komisjonide ja fraktsioonide aseesimeestel 3966,3 ning riigikogu lihtliikmetel 3437,5 eurole kuus.

Peale riigikogu liikmete kehtib seadus ka teistele kõrgetele riigiteenijatele. President, peaminister ja riigikohtu esimees saavad seaduse alusel nii praegu kui ka järgneva aasta jooksul palka 5288,4, riigikontrolör, õiguskantsler, riigikohtu liikmed, ministrid ja riigisekretär 4495,1 eurot kuus. postimees.ee

Välismaal juhiloa saanuid võib ees oodata sõidueksam

Juba varsti tuleb mõnel võõrsil juhtimisõiguse saanul teha Eestis uuesti teooria- ja sõidueksam. Senist korda muudetakse eesmärgiga takistada juhiloaturismi.

Kui alaline Eesti elanik omandab juhiloa leebemate nõuetega riigis, tuleb tal juhiloa vahetamiseks Eesti oma vastu sooritada liiklusteooria- ja sõidueksam, teatas riigikogu. Eesmärk on takistada välismaa juhilubade Eesti omade vastu vahetamist, kui inimene elas juhiloa saamise ajal alaliselt Eestis.

Samuti nähakse sama seadusega ette meetmed autojuhi juhikaardi väärkasutuse vähendamiseks. Selleks keeldutakse edaspidi autojuhile ühe kuu jooksul uut juhikaarti andmast, kui eelmine juhikaart on kehtetuks tunnistatud selle tõttu, et seda kasutas teine isik.

Seadusemuudatusega loetakse motoriseeritud liikumise abivahendite kasutajad jalakäijateks tingimusel, et nende liikumiskiirus ei ületa 20 kilomeetrit tunnis. Seega hakkab tasakaaluliikuritele või teistele liikumise abivahenditele uue seadusega kehtima jalakäijate liikluseeskiri.

Valitsuse algatatud liiklusseaduse, riigilõivuseaduse ja toote nõuetele vastavuse seaduse muutmise seaduse poolt hääletas 79 ja vastu kuus riigikogu liiget. Seadus jõustub üldises korras ehk 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. postimees.ee

15.03.2017 17.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto