Sisukord
Eesti
Tänane leht
17.03.2017
Eesti Keskerakonnale terendab pealinnas taas ainuvõim (1) Ossinovski teeb uue katse tervishoidu krahhist päästa (23) Mälumäng Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Tagakülg Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Majandus Odavpoodide kett Lidl noolib taas Eestis oma kauplustele kohti Keskpankade hõlprahapoliitika hakkab läbi saama (1) Eesti Energia tegi Jordaania tehinguga energeetikaajalugu Graafik: Elektrilevi värskest hinnakirjast hoolimata võib enamik hinnalangusest suu puhtaks pühkida (9) Välismaa Ukraina ähvardab Vene lauliku Eurovisioonilt kõrvale jätta Hollandi patriootlik kevad jäi valimistel tulemata (2) USA illegaalid valmistuvad halvimaks (1) Välismaa lühiuudised 17.03. Gomeli muidusööjad: võõrtöölised, koduperenaised ja surnud USA ja ÜRO kutsuvad Valgevenet inimõigusi austama Arvamus Kristi Malmberg: Karilaid e-riiki lammutamas (62) Ülle Madise: otsekaebuse petukaup ehk kuidas rohkem on tegelikult vähem (2) Henrik Roonemaa: Eesti ohtlik signaal maailmale (16) Juhtkiri: Hollandi valimised sisendavad optimismi (9) Joel Volkov: praad brändi kastmes Postimees 1929. aastal: politsei tabas punaste peakorteris Riias 7 «tuusa» Lugejate kirjad: Ilvese postmark ning ununenud pulmakombed Kultuur Suurepärane savikunst Vanemad, mitte targemad Narkomaanid 20 aastat hiljem Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo võitis, aga «mõttetu vahega» Reim tõi Antonovi tagasi, Pikk ja Jääger eemal Hädas siplev McLaren otsib väljapääsu Nooruse uljus viis Monaco kaheksa sekka Kaks pikka eestlast ebareaalsel turniiril Tallinn Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Tarbija Massimo Morello: kõige keerulisem on töötada disaineritega, kes usuvad ise kõike paremini teadvat Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Tartu Tartu põhikoolid peavad plaani loobuda loovainetes hinnete panekust (13) Eesti taas sihikul? Odavpoodide kett Lidl tahtis osta Anne sauna (6) Peeter Tulviste ärasaatmine tuleb erakordselt rahvarohke Kiwa seosed täidavad kolm korterit Vigastatud ründeliidrita Tartu loodab finaalturniiril meeskondlikule mängule Poodi ununenud kaubale tasub järele minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ossinovski teeb uue katse tervishoidu krahhist päästa

2 min lugemist
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski on otsustanud tervishoidu reformida. FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Ühes on tervishoiueksperdid läbi aastate üksmeelel olnud: kui riik meditsiini rahastamist ümber ei korralda, siis kukub senine, solidaarsuskindlustusel põhinev süsteem kokku. Eri meelt ollakse vaid selles, kui kiiresti kollaps saabub.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tutvustas eile valitsusele tervishoiu päästeplaani. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe eelmine kavand jäi eelmises, reformierakondlase Taavi Rõivase juhitud valitsuses tolmu koguma ja sisulise aruteluni ei jõudnud.

«Oluline sõnum on, et valitsus toetas vajadust Eesti tervishoiusektori rahastust suurendada. Konkreetsed summad lepitakse kokku aprillis algavatel riigieelarvestrateegia läbirääkimistel. Lisaks alustame laiema tervishoiusektori reformiga, vähendades tervishoiu rahastamise killustatust. Selleks koondame kõik riigi tervishoiukulud ühte kohta ehk haigekassasse, kes hakkab selle eest vastutama,» rääkis Ossinovski.

Tänavu on haigekassa eelarve 1,1 miljardit eurot, lisaks rahastatakse riigieelarvest mitmesuguseid teenuseid (näiteks hambaravi, vaktsineerimist ja ravikindlustuseta inimeste ravi) umbes 100 miljoni eest aastas.

See muudatus annab küll haigekassale suurema rolli Eesti tervishoius, kuid raviraha kohe juurde ei too.

Millise mudeli alusel haigekassa tulubaasi täpselt laiendatakse, pole veel lõpuni selge, kuid juba varem on tervise- ja tööminister teinud ettepaneku, et nii nagu ettevõtjad maksavad praegu töötajate palkadelt 13 protsenti sotsiaalmaksu, hakkaks mittetöötavate pensionäride eest sotsiaalmaksu tasuma riik.

Sotsiaalministeeriumist öeldi, et valitsusele esitatud memorandumis ei tehta ettepanekuid katteallikate kohta. «Kulude katmine on laiemalt riigieelarve tulubaasi kujundamise küsimus ja katteallikad selguvad kevadel riigieelarvestrateegia koostamise käigus,» lausus ministeeriumi pressiesindaja Birjo Must.

Rahandusministeeriumi kava

Valitsus arutas Ossinovski ettepanekuid neljapäeval, sotsiaalministeeriumi esitatud rahastusettepanekuid heaks ei kiidetud. Rahandusministeerium kaalub pensionäride eest sotsiaalmaksu tasumise asemel teist meetodit. Küll aga oldi ühel meelel, et kõik tervishoiukulud peaksid koonduma haigekassasse.

Ossinovski on veendunud, et tema plaan annaks meedikutele märku, et Eesti tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkus on tagatud ja riik annab järk-järgult lisaraha juurde. Just Eesti tervishoiusüsteemi rahastamise probleemidega on meedikud seni põhjendanud oma tõrksust lõpetada töötüli. Meedikutele tutvustab ta tervishoiu uut rahastamismudelit reedel ja seejärel on neil kuni teisipäevani aega kollektiivlepingu sõlmimiseks.

Plaani nõrgad küljed

Ka eelmise valitsuse ajal tegi Ossinovski kaasministritele ettepaneku, et riik võiks hakata maksma eakate eest sotsiaalmaksu, kuid eelmise valitsusjuhi Rõivase ajal päästeplaani sisulise aruteluni ei jõutud.

«Koalitsiooni tehes ütlesin, et see ei ole valikuküsimus, see otsus tuleb langetada. Peaminister (Keskerakonda kuuluv Jüri Ratas – toim) on kinnitanud, et see lahendus leitakse,» rääkis tervise- ja tööminister. Ta ei salga, et ilmselt tuleb suurem piikide murdmine sel teemal rahandusminister Sven Sesteriga (IRL).

Nii nagu igal plaanil, on ka sellel ideel omad nõrgad küljed. «Põhimõtteline ja laiema diskussiooni koht on küsimus ravikindlustatud versus kindlustamata inimesed,» rääkis ta.

Kui praeguse ravikindlustussüsteemi järgi ei maksa haigekassa ravikindlustuseta inimeste raviarveid, siis Ossinovski sõnul see loogika tänapäeval enam ei toimi ja vajaks muutmist. Ravikindlustuseta inimesi on Eestis umbes 70 000.

Säästud otsakorral

Kui 2016. aastal kattis haigekassa oma 29 miljoni eurose suuruse ülekulu n-ö headel aastatel kogutud säästude arvelt, siis paari aasta pärast on praegu veel varuks olevad miljonid tervise- ja tööministri hinnangul otsas.

«Edasi saab riskireservi (kaks protsenti eelarvest – toim) kasutada haigekassa nõukogu ja teist reservi valitsuse otsusel. Reservid otsa ei saa, aga olukord läheb pingelisemaks, kuigi lisaraha hakkab juurde tulema,» sõnas Ossinovski.

Seotud lood
16.03.2017 18.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto