Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.03.2017
Eesti Keskerakonnale terendab pealinnas taas ainuvõim (1) Ossinovski teeb uue katse tervishoidu krahhist päästa (23) Mälumäng Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Tagakülg Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Majandus Odavpoodide kett Lidl noolib taas Eestis oma kauplustele kohti Keskpankade hõlprahapoliitika hakkab läbi saama (1) Eesti Energia tegi Jordaania tehinguga energeetikaajalugu Graafik: Elektrilevi värskest hinnakirjast hoolimata võib enamik hinnalangusest suu puhtaks pühkida (9) Välismaa Ukraina ähvardab Vene lauliku Eurovisioonilt kõrvale jätta Hollandi patriootlik kevad jäi valimistel tulemata (2) USA illegaalid valmistuvad halvimaks (1) Välismaa lühiuudised 17.03. Gomeli muidusööjad: võõrtöölised, koduperenaised ja surnud USA ja ÜRO kutsuvad Valgevenet inimõigusi austama Arvamus Kristi Malmberg: Karilaid e-riiki lammutamas (62) Ülle Madise: otsekaebuse petukaup ehk kuidas rohkem on tegelikult vähem (2) Henrik Roonemaa: Eesti ohtlik signaal maailmale (16) Juhtkiri: Hollandi valimised sisendavad optimismi (9) Joel Volkov: praad brändi kastmes Postimees 1929. aastal: politsei tabas punaste peakorteris Riias 7 «tuusa» Lugejate kirjad: Ilvese postmark ning ununenud pulmakombed Kultuur Suurepärane savikunst Vanemad, mitte targemad Narkomaanid 20 aastat hiljem Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo võitis, aga «mõttetu vahega» Reim tõi Antonovi tagasi, Pikk ja Jääger eemal Hädas siplev McLaren otsib väljapääsu Nooruse uljus viis Monaco kaheksa sekka Kaks pikka eestlast ebareaalsel turniiril Tallinn Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Tarbija Massimo Morello: kõige keerulisem on töötada disaineritega, kes usuvad ise kõike paremini teadvat Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Tartu Tartu põhikoolid peavad plaani loobuda loovainetes hinnete panekust (13) Eesti taas sihikul? Odavpoodide kett Lidl tahtis osta Anne sauna (6) Peeter Tulviste ärasaatmine tuleb erakordselt rahvarohke Kiwa seosed täidavad kolm korterit Vigastatud ründeliidrita Tartu loodab finaalturniiril meeskondlikule mängule Poodi ununenud kaubale tasub järele minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: Karilaid e-riiki lammutamas

2 min lugemist
Kristi Malmberg. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: SANDER ILVEST/

See, et 2017. aastal räägib üks valitsuserakonna poliitik järjekindlalt e-valimiste ärakaotamisest, on ikka väga kummaline. Aga just seda Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid teeb.

«Kui saaksime, siis meie e-valimised kaotaksime,» ütles Karilaid teisipäeval Postimehe stuudios, «aga see on kompromiss.» Kompromissi all pidas Karilaid silmas koalitsioonierakondade esitatud eelnõu, mille kohaselt lüheneks elektroonilise hääletamise aeg seniselt seitsmelt päevalt kolmele.

Ma ei suuda aru saada, mis selle mõte võiks olla. Karilaid räägib, et valimised peavad olema ühetaolised ja e-valimised pole piisavalt turvalised. Keskerakond on e-valimiste kaotamise trummi tagunud muidugi juba ammu, kuid vahepeal tundus, et ka seal parteis on mõistlikud inimesed hakanud juhtimist üle võtma. Pidada e-valimisi saatanaks olukorras, kus aina enam Eesti kodanikke on valimistepäeval maailma eri otsas – seda loogikat on tõesti raske taibata. Traditsioonilised valimised on ammu ajale jalgu jäänud ning nende ainuvõim vähendaks päris kindlasti valimisaktiivsust.

E-valimiste ebaturvalisus võis tunduda tõsine teema umbes kümme aastat tagasi, aga mitte enam. Kui e-valimised on ebaturvalised, siis mis järgmiseks, e-maksuamet? Ka seal on võimalik identiteeti varastada. Kui hakata selle mõtte rada pidi minema, jõuame lõpuks sinnamaani, et ainus turvaline olukord on inimese füüsiline kohaleilmumine ametiasutusse koos passiga. Seal oleme juba olnud, nii umbes paar aastakümmet tagasi.

Me oleme oma e-riigi üle väga uhked olnud. Eesti e-riik on just midagi sellist, mis annab meile tunde, et saame hoolimata oma väiksusest olla vaimult suured. Me muigame isekeskis nende riikide üle, kus suhtlemine ikka veel faksi teel käib ja raha ülekandmiseks peab päriselt panka kohale minema. Eesti kiire tehnoloogiline areng on olnud meie rahvusliku enesehinnangu üks tähtsamaid turgutajaid, meie enda suur samm idablokist Põhjamaade poole.

Seda hämmastavam on, et üks suur Eesti erakond hoiab ikka üleval teemat e-valimiste ära kaotamisest. Ja tema koalitsioonikaaslased IRL ja sotsid lähevad sellega kaasa. Mõned säärased uudised välisajakirjanduses ja mainekahju on korralik.

Mäletate, kunagi olime tiiger, kes hüppas kaugele. Välismeedia kirjutas sellest, kuidas teised riigid võtsid Eestist üle mobiiliparkimise, erakordselt heast wifiga kaetusest, tulu elektroonilisest deklareerimisest. Ka e-valimistest kui maailmas ainulaadsest, innovatiivsest nähtusest. E-valimiste ära kaotamine saadaks maailmale sõnumi ühest hoopis teistsugusest riigist, mis sobib hästi ritta mitme teise endise liiduvabariigiga. Kõva turgutuse saaks see kuvand, mille lõplikku ära kadumist me juba rohkem kui 25 aastat ootame.

Seotud lood
16.03.2017 18.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto