Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.03.2017
Eesti Keskerakonnale terendab pealinnas taas ainuvõim (1) Ossinovski teeb uue katse tervishoidu krahhist päästa (23) Mälumäng Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Tagakülg Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Majandus Odavpoodide kett Lidl noolib taas Eestis oma kauplustele kohti Keskpankade hõlprahapoliitika hakkab läbi saama (1) Eesti Energia tegi Jordaania tehinguga energeetikaajalugu Graafik: Elektrilevi värskest hinnakirjast hoolimata võib enamik hinnalangusest suu puhtaks pühkida (9) Välismaa Ukraina ähvardab Vene lauliku Eurovisioonilt kõrvale jätta Hollandi patriootlik kevad jäi valimistel tulemata (2) USA illegaalid valmistuvad halvimaks (1) Välismaa lühiuudised 17.03. Gomeli muidusööjad: võõrtöölised, koduperenaised ja surnud USA ja ÜRO kutsuvad Valgevenet inimõigusi austama Arvamus Kristi Malmberg: Karilaid e-riiki lammutamas (62) Ülle Madise: otsekaebuse petukaup ehk kuidas rohkem on tegelikult vähem (2) Henrik Roonemaa: Eesti ohtlik signaal maailmale (16) Juhtkiri: Hollandi valimised sisendavad optimismi (9) Joel Volkov: praad brändi kastmes Postimees 1929. aastal: politsei tabas punaste peakorteris Riias 7 «tuusa» Lugejate kirjad: Ilvese postmark ning ununenud pulmakombed Kultuur Suurepärane savikunst Vanemad, mitte targemad Narkomaanid 20 aastat hiljem Sport Spordi lühiuudised Kalev/Cramo võitis, aga «mõttetu vahega» Reim tõi Antonovi tagasi, Pikk ja Jääger eemal Hädas siplev McLaren otsib väljapääsu Nooruse uljus viis Monaco kaheksa sekka Kaks pikka eestlast ebareaalsel turniiril Tallinn Tallinna jäätmekorraldust ähvardab läbikukkumine Tarbija Massimo Morello: kõige keerulisem on töötada disaineritega, kes usuvad ise kõike paremini teadvat Prints William lustis puhkusel kuuma modelliga «Radar» – nullist sajani Tartu Tartu põhikoolid peavad plaani loobuda loovainetes hinnete panekust (13) Eesti taas sihikul? Odavpoodide kett Lidl tahtis osta Anne sauna (6) Peeter Tulviste ärasaatmine tuleb erakordselt rahvarohke Kiwa seosed täidavad kolm korterit Vigastatud ründeliidrita Tartu loodab finaalturniiril meeskondlikule mängule Poodi ununenud kaubale tasub järele minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Hollandi valimised sisendavad optimismi

2 min lugemist
Näoilme ütleb kõik: Mark Rutte (paremal) ja Geert Wilders. FOTO: YVES HERMAN/REUTERS/Scanpix

Kas Hollandi parlamendivalimised murdsid parempopulistide võidukäigu lääne valimistel, nagu kipuvad väitma paljud üle kogu ilma?

Osalt võib säärase emotsionaalse hinnanguga nõustuda – see ongi optimismi sisendav sündmus. Tõepoolest, igaüks näeb, et ei ole vältimatult, justkui saatusest ette määratud, et valimisi võidavadki nüüd ainult ebatavaliste soengutega mehed, kelle seisukohti liigitatakse äärmusparempoolseks.

Ometi tuleb arvestada nii valimissüsteemide kui ka erakondade erinevusi riigiti – kaheparteisüsteem või ka Prantsusmaa presidendivalimised pole sama, mis Hollandi proportsionaalne parlamendi valimise süsteem.

Tuleb märgata ka seda, et ootamatud sündmused võivad trumpe kätte mängida erinevatele jõududele. Ning loomulikult sedagi, et senised suured erakonnad on põhimõtteliselt võimelised muutma oma poliitika ja sõnumite fookust.

Veel veebruaris ennustasid arvamusküsitlused, et Hollandi parlamendivalimised võidab parempopulisti Geert Wildersi juhitud erakond. Jõulu eel oli ta edu küsitlustes lausa pooleteistkordne võrreldes senise peaministri Mark Rutte paremliberaalse erakonnaga. Tegelikud valimised võitis aga just Rutte partei. Selgelt kaotasid positsioone vasakpoolsed. Ruttel on võimalik moodustada parempoolne koalitsioon.

Kogu dramaatilisusele ja erakordsele rahvusvahelisele meediatähelepanule vaatamata tuleb meeles pidada, et radikaalselt ELi-, immigratsiooni-, islami- jne vastasest Wildersist poleks saanud ei valitsusjuhti ega ka valitsuse liiget isegi juhul, kui ta erakond oleks valimistel saanud nii palju parlamendikohti, kui ennustasid talle kõigi aegade soodsaimad küsitlused – üle neljakümne. Hollandi parlamendis on 150 kohta. Teised erakonnad välistasid aga juba ette valitsuskoostöö Wildersiga.

Hollandi valimiste keskne teema oli migratsioon. Peaminister Mark Ruttele mängisid lõplikult trumbid kätte türklased. Ta sai näidata end otsustava ja jõulise liidrina, keelates maanduda Türgi välisministri lennukil – Türgi minister tahtis minna Hollandisse propagandaretkele. Rute karm hoiak Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani sõimu suhtes Hollandi aadressil avaldas hollandlastele muljet ja tõi kaasa selge toetuse kasvu.

Kas Wilders kaotas? Jah, ta erakond ei saanud nii palju parlamendikohti, kui ennustati. Aga nad said juurde viis kohta – varem 15, nüüd 20. Võib ka öelda, et Wilders dikteeris vähemalt ühe valimiste kesksetest ja otsustavatest teemadest. Temast on saanud üks keskseid figuure Hollandi poliitikas ja ilmselgelt üleeuroopaline tähelepanu objekt – eelkõige küll halvas mõttes. Vältimatult opositsiooni jäetava poliitiku kohta polegi seda ju nii vähe.

Hollandi valimiste tulemuste üle võib kindlasti rõõmu tunda igaüks, kellele on oluline Euroopa stabiilsus. Paraku saab sellel teistes Euroopa riikides ees seisvatele valimistele olla vaid sümboolne, üpris kaudne mõju.

Seotud lood
16.03.2017 18.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto