Sisukord
Arvamus
Postimees
21.03.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Hullunud patsient vigastas haiglas 12 inimest Horoskoop See kõlab väga ebaloogiliselt (13) «Pesumasinast» paistavad FSB kõrvad Uurida saab tagantjärele Danskes oli tõsiseid puudusi Eesti pankade kaudu pesti hiiglaslik kogus raha (4) Kriminaalkaristus kui malevasuvi Suhkrusõda toidutööstuses Majandus Suhkrusõda toidutööstuses Välismaa Põhja-Iirimaa elab süvenevas Brexiti-hirmus Ülemkihid suudavad, alamkihid väga ei taha Luurejuhid lükkasid Trumpi väited ümber Välismaa lühiuudised 21.03. Mõrv Moskva isolaatoris võib olla hoiatussõnum eliidile Eestlased kaardistavad maailma soid Arvamus Olev Remsu: tõe teadasaamiseks peab hakkama taas BBCd kuulama (20) Jaanus Karilaid: e-valimiste «usujüngrite tõde» on agressiivne ja kompromissitu (16) Postimees 1927. aastal: miks Petserimaa kiikab ida poole? Juhtkiri: hoomamatud mastaabid ja hoomatavad ohud Monika Kelle ja Kerli Tallo: Eesti liikluse argipäev: kinnisilmi sõitvad juhid (2) Sirli Homuha: kas Valga = alkoralli? (1) Lugeja kiri: kuhu te maksude eest põgenete? Kultuur Küünlaleek valgustab inimlabürinti Chuck Berry- mees, kes ühendas maailma vooluringi Nõukogude underground peegeldatud torus Sport Red Bull annab juba alla? Ajalooline heitlus, mis pani kuulsa Krzyzewski hambaid kiristama Kes on kes Rakvere meeskonnas ja mis värk nende saarlastega on? Mariel Gregor: Miks Rakvere võit Eesti võrkpallile hea on ja kuidas Rakverest saigi superklubi Tartu Peavõit! Tartumaa tüdruk laulis end televaatajate lemmikuks (1) Linnugripp on Eesti sisse piiranud. Tõveoht surub sulelised vangistusse Püromaan käib hävitamas loomaarstide vana õppehoonet Jüri Saar: Parkimisreegel on täitmiseks. Kuid kas ka mõistlik? Lemmit Kaplinski: linna argine sünnipäevakink Tartu lastekunstikoolile Nagu kaks tilka vett: Tartu kahes servas on Kaupmehe tänav Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirli Homuha: kas Valga = alkoralli?

2 min lugemist
Sirli Homuha FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Kui kohtusin Eesti arvamusliidrite lõunal Postimehe arvamustoimetuse juhiga, küsis ta esimese asjana, millal ma neile Valga piiri ääres Valkas toimuvast alkorallist kirjutan. Jälle see alkoholi teema, mõtlesin. Kõik seostavad Valgaga alkoholi, nagu siin muud ei olekski, kirjutab ajalehe Valgamaalane peatoimetaja Sirli Homuha.

Jah, Läti poolel Valkas on praeguse seisuga lätlaste maakonnalehe Ziemellatvija andmetel juba seitse alkoholipoodi. Valga linna Tallinna poolt sisse sõites tervitab saabujaid kõigepealt suur kollane alkoholipoe reklaam ja alles siis tuleb väikselt Valga linna nime tähistav märk. Nii vaadates võib tõepoolest mõnel tekkida mulje, et siseneb juskui alkopealinna, sest alkoholipoodidele viitavaid silte on siin palju. Koguni nii palju, et Tartu poolt linna sisenedes varjab lausa üks alkopoe silt teise.

Tegelikult ei ole enamasti kohalik inimene see, kes pidevalt seal alkoholipoes käib. Seetõttu ei saa kohalik aru, miks ülejäänud Eesti Valgaga seoses muust ei räägi kui alkoholist. Kohalik inimene käib suuremas osas hoopis Läti ehituspoodides, toidupoodides ja alkopoodi satub harvem ehk siis, kui tal suurem juubel pidada. Või kui käib iga päev, siis ostab ta sealt teistest vähem. Tal pole ju ka vajadust endale alkoholi virnades koju ladustada – pood on niikuinii käepärast.

Alkorallit korraldavad pigem mujalt tulijad või läbisõitjad. Need, kes suurte virnade viisi alkoholi autosse tassivad, on ostlema tulnud kaugemalt. Paljud ka suurest uudishimust, sest ajakirjandus kirjutab sellest kogu aeg. Meedia tähelepanu on alkokaubanduse vastu nii suur, et tihtipeale võib Alko1000 poest mööda sõites seal parklas näha mõnd Eesti meediaväljaande kirjadega autot seismas.

Valka linnapea Vents Armands Krauklis on öelnud, et ta näeb alkoturismis kasu: tulevad inimesed alkoholi ostma, vaatavad ka mujal ringi ja turism missugune. Valgalased arvavad aga, et alkoturist enamasti tulebki vaid alkopoodi ja sellega tema käik piirdubki. See sihtrühm ei ole see, kes siia majutub ja siia raha jätab. Kui põhjuseks on odav alkohol, on Valka tuleku eesmärk ju kokku hoida.

Tegelikult on Valgamaa puhul paljust muustki rääkida kui alkoholist. Näiteks kaunist loodusest, hakkajatest inimestest ja paljust muust. Igapäevaelus kohalik inimene alkoholist siin ei räägi. Lätti on eestlane poodi käinud ka varem, ammu enne, kui alkoholipoed piirile tekkisid. Vastastikune huvi teineteise kaubanduse vastu on olnud juba ammu ja see kestab edasi. Kui minna Lätis toidu- või ehituspoodi või isegi Riia kaubamajadesse – igal pool kohtad eesti keelt ja eestlasi. Samamoodi on Valga poodides lätlasi. Lätlased käivad ka busside viisi Pühajärve spaas. Millegipärast on suurt huvi äratanud aga vaid alkopoed.

Autor on ajalehe Valgamaalane peatoimetaja.

Seotud lood
20.03.2017 22.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto