Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.03.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Hullunud patsient vigastas haiglas 12 inimest Horoskoop See kõlab väga ebaloogiliselt (13) «Pesumasinast» paistavad FSB kõrvad Uurida saab tagantjärele Danskes oli tõsiseid puudusi Eesti pankade kaudu pesti hiiglaslik kogus raha (4) Kriminaalkaristus kui malevasuvi Suhkrusõda toidutööstuses Majandus Suhkrusõda toidutööstuses Välismaa Põhja-Iirimaa elab süvenevas Brexiti-hirmus Ülemkihid suudavad, alamkihid väga ei taha Luurejuhid lükkasid Trumpi väited ümber Välismaa lühiuudised 21.03. Mõrv Moskva isolaatoris võib olla hoiatussõnum eliidile Eestlased kaardistavad maailma soid Arvamus Olev Remsu: tõe teadasaamiseks peab hakkama taas BBCd kuulama (19) Jaanus Karilaid: e-valimiste «usujüngrite tõde» on agressiivne ja kompromissitu (16) Postimees 1927. aastal: miks Petserimaa kiikab ida poole? Juhtkiri: hoomamatud mastaabid ja hoomatavad ohud Monika Kelle ja Kerli Tallo: Eesti liikluse argipäev: kinnisilmi sõitvad juhid (2) Sirli Homuha: kas Valga = alkoralli? (1) Lugeja kiri: kuhu te maksude eest põgenete? Kultuur Küünlaleek valgustab inimlabürinti Chuck Berry- mees, kes ühendas maailma vooluringi Nõukogude underground peegeldatud torus Sport Red Bull annab juba alla? Ajalooline heitlus, mis pani kuulsa Krzyzewski hambaid kiristama Kes on kes Rakvere meeskonnas ja mis värk nende saarlastega on? Mariel Gregor: Miks Rakvere võit Eesti võrkpallile hea on ja kuidas Rakverest saigi superklubi Tartu Peavõit! Tartumaa tüdruk laulis end televaatajate lemmikuks (1) Linnugripp on Eesti sisse piiranud. Tõveoht surub sulelised vangistusse Püromaan käib hävitamas loomaarstide vana õppehoonet Jüri Saar: Parkimisreegel on täitmiseks. Kuid kas ka mõistlik? Lemmit Kaplinski: linna argine sünnipäevakink Tartu lastekunstikoolile Nagu kaks tilka vett: Tartu kahes servas on Kaupmehe tänav Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: kuhu te maksude eest põgenete?

2 min lugemist
Äripäev. FOTO: Marina Puškar

Poleks arvanud, et Äripäeva agar turundus jõuab tähelepanu taotledes võtteni, millega tahtlikult solvab. Igapäevastes reklaammeilides pakuvad ettevõtted osta haagiseid, lasteraamatuid ja vahel isegi laevu, soovitavad vabaneda katlakivist või muretseda säästlik küttelahendus. Üha sagedamini tuleb ette, et võhivõõrad inimesed võhivõõrastest ettevõtetest alustavad meili pöördumisega «Tere Madli». Tahavad näidata, et arvutiasjandus areneb. Kuid sääraselt isikustatud reklaamidele pani neljapäeva hommikul krooni pähe Äripäeva ajakirjaniku meil pealkirjaga: «Madli Vitismann, kuhu põgenete Teie maksude eest?»

Kiri saabus Äripäeva uuriva toimetuse ajakirjanikult, kes lõpetas oma pöördumise nii: «Kirjutan maksuskeemist pikemalt Äripäevas ning kutsun Teid minu artiklit lugema.» Järgnesid soovitus ajalehte tellida, hind ja link Äripäeva tellimiskampaaniale. Võis aru saada, et programm genereerib automaatselt iga meilisaaja nime nii meili pealkirja kui ka algusse, nii võib igaüks oma nime sellesse pealkirja mõelda. Mis tollest automaadist välja oli tulnud, oli konkreetse Äripäeva ajakirjaniku kiri otse mulle.

Ma ei saanud vastust küsimusele, miks üks ajakirjanik teise poole niiviisi pöördub. Meiliaadressilt, millelt see automaadi genereeritud nimedega masspostitus oli läkitatud, saatis Äripäeva server automaatvastuse: «Adressaadi e-posti süsteemist ei leitud adressaadi e-posti aadressi.» Otse ajakirjanikule saadetud meil jäi aga vastuseta.

Korralikus väljaandes on toimetus ja talitus lahus. See tähendab, et sisu ja reklaam saavad kokku alles ajalehe külgedel. See tähendab, et ajakirjanik ei müü midagi ja reklaamiosakond ei otsusta sisu üle, muidu ei saa lugeja kindel olla, mis see on, mida talle pakutakse. Ma ei saanud selget vastust, kas Äripäeva ajakirjanik saatis ise müügimeilid välja, seepärast kaldun arvama, et Äripäeva reklaamiosakond kaaperdas ajakirjaniku tähtsa vara – ausa ajakirjanikunime –, saamata aru, mil määral see õõnestab ajakirjaniku usaldusväärsust.

Korralikus väljaandes müüb reklaamiosakond leheruumi kvaliteetse sisu juurde ja reklaamirahast kaetakse sisu tegemise kulutused. Kui väljaande toimetus ja talitus ei ole lahus, siis sealt võiks järgmise sammuna jõuda hinnakirjani, kui palju võiks maksta positiivne artikkel ettevõttest ja kui palju negatiivne artikkel ettevõtte konkurendist.

Vastuseks Äripäevale: ei põgene maksude eest, kuigi töötasin eelmise kümnendi välismaa ajakirjanikuna, aeg-ajalt kirjutan nüüdki välismaistele väljaannetele.

Madli Vitismann, merendusajakirjanik

Seotud lood
20.03.2017 22.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto