Sisukord
Arvamus
Postimees
21.03.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Hullunud patsient vigastas haiglas 12 inimest Horoskoop See kõlab väga ebaloogiliselt (13) «Pesumasinast» paistavad FSB kõrvad Uurida saab tagantjärele Danskes oli tõsiseid puudusi Eesti pankade kaudu pesti hiiglaslik kogus raha (4) Kriminaalkaristus kui malevasuvi Suhkrusõda toidutööstuses Majandus Suhkrusõda toidutööstuses Välismaa Põhja-Iirimaa elab süvenevas Brexiti-hirmus Ülemkihid suudavad, alamkihid väga ei taha Luurejuhid lükkasid Trumpi väited ümber Välismaa lühiuudised 21.03. Mõrv Moskva isolaatoris võib olla hoiatussõnum eliidile Eestlased kaardistavad maailma soid Arvamus Olev Remsu: tõe teadasaamiseks peab hakkama taas BBCd kuulama (20) Jaanus Karilaid: e-valimiste «usujüngrite tõde» on agressiivne ja kompromissitu (16) Postimees 1927. aastal: miks Petserimaa kiikab ida poole? Juhtkiri: hoomamatud mastaabid ja hoomatavad ohud Monika Kelle ja Kerli Tallo: Eesti liikluse argipäev: kinnisilmi sõitvad juhid (2) Sirli Homuha: kas Valga = alkoralli? (1) Lugeja kiri: kuhu te maksude eest põgenete? Kultuur Küünlaleek valgustab inimlabürinti Chuck Berry- mees, kes ühendas maailma vooluringi Nõukogude underground peegeldatud torus Sport Red Bull annab juba alla? Ajalooline heitlus, mis pani kuulsa Krzyzewski hambaid kiristama Kes on kes Rakvere meeskonnas ja mis värk nende saarlastega on? Mariel Gregor: Miks Rakvere võit Eesti võrkpallile hea on ja kuidas Rakverest saigi superklubi Tartu Peavõit! Tartumaa tüdruk laulis end televaatajate lemmikuks (1) Linnugripp on Eesti sisse piiranud. Tõveoht surub sulelised vangistusse Püromaan käib hävitamas loomaarstide vana õppehoonet Jüri Saar: Parkimisreegel on täitmiseks. Kuid kas ka mõistlik? Lemmit Kaplinski: linna argine sünnipäevakink Tartu lastekunstikoolile Nagu kaks tilka vett: Tartu kahes servas on Kaupmehe tänav Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: hoomamatud mastaabid ja hoomatavad ohud

2 min lugemist
Raha FOTO: Toomas Huik

Peaminister Jüri Ratas kannab üle Eesti sõnumit, et tänu tema juhitava valitsuskoalitsiooni otsustele jääb keskmisele kodanikule tasku kuus 64 eurot enam. Sellesse võib suhtuda erinevalt, aga vähemalt suurusjärk on igale inimesele mõistetav. Kui räägime rahvusvahelise rahapesuskeemi kaudu väidetavalt Eestis tegutsevate pankade kaudu liikunud sadadest miljonitest eurodest, tundub see inimesele sama hoomamatu nagu kosmiliste vahemaade mõõtmine valgusaastates.

Esmalt viib see mõtte vandenõuteoreetikutele, kelle meeliskäsitluste hulka kuuluvad suuremad maailmad väiksemate sees, mis on seotud kõikvõimalike varjatud telgitaguste, salakokkulepete ja globaalsete organisatsioonidega. Enamasti kuuluvad niisugused jutud fantastika valdkonda ning ajakirjandusel pole sellega mingit pistmist.

Kuid kui mängu tulevad faktid, mis suuremõõtmelisi petuskeeme paljastavad, on ajakirjanduse kohus ja ülesanne need avalikkuse ette tuua. Niisuguste mahukate juhtumite analüüsimiseks, nagu tänane Postimees näitab (uuriti 76 000 pangaülekannet!), ei piisa muidugi enam ühe-kahe ajakirjaniku ega väljaande võimekusest. Siin on vaja tasemel andmetöötlust ning mitme riigi ajakirjanike ühispingutust. Niisugust koostööd on tehtud näiteks Edward Snowdeni juhtumis, aga ka nn Panama paberite loos.

Üleilmastunud maailmas ei tunne nähtused nagu korruptsioon ja terrorism ammu riigipiire. Võib ju öelda, et kui ei suuda suurusjärkugi tajuda, siis pole ka jõudu, mis sellistele asjadele vastu seisaks. Ometi tuleb niisugustele lugudele valgust heita. Kõigepealt, mängus on ju pangad, millega me iga päev asju ajame. Igapäevaseid arveldusi tehes, aga ka lastele ja pensionile mõeldes sääste kogudes. Me kõik oleme pankade kliendid ning pank müüb usaldust. Sestap on ülioluline, et pankades toimuv näiks ja oleks aus.

Teiseks, julgeolek. Narva jõest ida pool on demokraatlike väärtustega nagu on. Teisiti – läänelikus mõttes neid ei järgita. Öeldakse küll, et raha ei haise, aga mingist momendist võib lehk muutuda talumatuks. Piltlikustades, pesumasin võib küll töötada kõrgetel tuuridel ning näiliselt saame kätte puhtad riided. Ent kunagi ei saa unustada, et kuhugi jookseb ka äravoolutoru. Me peame teadma, kes kahtlasi skeeme sepitsevad ning kes on siinsed torumehed. Viimaste ahnus võib Eestile kalliks maksma minna, sest kus liigub Vene must raha, seal pole kaugel ka Vene eriteenistused.

Seepärast tegutsebki Postimees oma kolleegidega piiri taga ühisel jõul selle nimel, et juhtida avalikkuse ja ebaseaduslike skeemide tõkestamisega tegelevate ametkondade tähelepanu võimalikule ulatuslikule kuriteole, mis ühel hetkel võib mastaapide tõttu hakata ohustama oluliste finantsasutuste ja riikide poliitilist stabiilsust.

Seotud lood
20.03.2017 22.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto