Sisukord
Kultuur
Postimees
22.03.2017
Eesti Vene kriminaalsest rahast lõviosa maandus Eesti pankadesse otse Moldovast (2) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Üle 700 sõduri ja 300 sõjamasina Salakütt seadis keelatud lõksu üles talu tagahoovi Video: Arvo Sarapuu taandub oma äridest (5) Majandus Sõõrumaa võttis USSi täielikult oma kätte (1) Google võitleb oma reklaamiklientide pärast Eesti majanduse lühiuudised Ratas ja Simson pugesid Nord Streami eest peitu Nordica kahjum jääb alla 15 miljoni Välismaa Raudsete leedide duell Suurbritannias Madal hääletusaktiivsus räägib Le Peni kasuks Prantsuse presidendidebatt kinnitas liidrite positsioone USA välisminister saadab NATO pikalt (1) Välismaa lühiuudised 22.03.2017 Briti parlamendiliikmed süüdistavad BBCd kallutatuses Arvamus Andres Kütt: otsides rohelist varest (8) Kristi Lomp: valitsus lapib loodushoiu sildi all eelarveauke Hardi Tullus: lageraie alternatiivid – miks me neid ei kasuta? (6) Erkki Bahovski: lollidemaa paralleeluniversumid (8) Taavi Minnik: Erdogan pole perspektiivikas liitlane, vaid kasutab põgenikke Euroopa vastu relvana (4) Juhtkiri: panganduse mädapaise (2) Edasi 1990. aastal: mõnda Lätist Kultuur Peegli kaudu imetletud ilu Romantiline Ida-Euroopa lääne moodi Sport Pohlak asub Krimmi jalgpalli päästma Eesti klubikorvpalli au on jälle kaalul Naiste koondise peatreeneriks valiti Janne Rits Eri alade võitlus laste pärast ja laste nimel Tarbija Kahetoalise korteri üür eri linnades Tartu Atlantis kaob või jääb? Suur arhitektuurivõistlus pakub vastuse (5) Minister lubab Lõuna-Eestisse rahasüsti Hiinalinn põleb edasi: kuue nädalaga kuus tulekahju ja üks sissepõlenu Tartlasest lasteaiakasvataja tegi oma memuaaride avaldamisega ajalugu (1) Uuenevale õpperajale pääseb ka ratastooliga Eesti suusatipud võistlesid koolilastega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Romantiline Ida-Euroopa lääne moodi

3 min lugemist
Uue ida lapsed- vaade näitusele FOTO: Karel Koplimets

Ilmselt polnud ma ainus 1980. või 1990. aastate algul sündinud noor, kelles tekkis juba enne «Uue ida laste» näituse külastust Kunstihoone galeriis ja Tallinna Linnagaleriis teatud ootus või aimdus eksponeeritud teoste suhtes. Mõnel tekkis ehk aga küsimus: kes on uue ida lapsed?

Tellijale Tellijale

Formaalse definitsiooni järgi on tegemist pärast nõukogude võimu kokkuvarisemist värskelt iseseisvunud riigis üles kasvanud põlvkonnaga. Tegelikkuses aset leidnud olukord oli aga tunduvalt keerukam, sest nagu ikka, ei talla uued muutused teerada üleöö sisse. Tegemist on generatsiooniga, kes kasvas üles sovjeti pärandi keskel, kuhu üha rohkem ja hoogsama tempoga hakkasid juuri kinnitama ka lääne kultuur ja kapitalistlik mõttelaad. Seda põlvkonda iseloomustavad üleskasvamine iseseisvas riigis ning samaaegne familiaarne arusaam ja orienteerumine endise idabloki sümbolite seas.

Näitusel osalevad Eesti, Läti ja Leedu kunstnikud on oma töödes tõlgendanud seda hübriidset perioodi oma mälestuste, kogemuste ja tõlgenduste kaudu. Eksponeeritud tööd on toonud kokku mitu olulist temaatilist sõlmpunkti, mis nõukogude pärandi ümber tiirlevad. Kõige olulisem neist ehk see, et enamikul näitusel osalevatel kunstnikel ei ole isiklikku kogemust nõukogude perioodiga – tegemist on vahendatud tõlgendustega, nihestatud tajuga, kus tuleb ilmsiks teatud nostalgia perioodi vastu, mida ei ole tegelikult kogetud.

21.03.2017 23.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto