Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.03.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Jõhvi lähedal hukkus kümneaastane tüdruk Kaamel pritsib tatti – järelikult on kevad! Millised maakonnad valimisringkonnaks kokku, millised lahku? Reinsalu otsekaebuste plaani ei kinnitatud Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias Kuus saadikut kasutasid ära kogu kuluhüvitsise Eesti lühiuudised 25.03 EELK peapiiskop Urmas Viilma: kas tehisintelligentsile saab anda jumalikku hingust? (11) Palts: suhtusime uutesse tulijatesse üleolevalt (3) Majandus Millist järelvaatamise teenust kasutada? (2) Välismaa Mulluse terrori ohvrid kritiseerivad Belgia võime Välismaa lühiuudised 25.03 Napsusõbrast ründaja motiivid pole selgunud Antwerpenlased pääsesid ehmatusega EL tähistab sümboolse leppe sünnipäeva Arvamus EKI keelekool: kastist välja Peeter Langovitsi tagasivaade: nii saabus viisavabadus Soomega Postimees 1937. aastal: õpetajad peavad palka ebaõiglaseks Juhtkiri: Euroopa kui kodu, mis väärib hoidmist (1) Tallinna prügine Klondike (1) Ebaloogiline Rehe-peks (3) Kustunud leek (2) Muheda mehe õnnetund Viivi Luik: inimene töötab, vaid nii saab ta olla vaba (6) Jelena Skulskaja: üksmeelselt Macbethi poolt Sigrid Kõiv: kohalikud kombed (1) Kultuur Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Klaasinoaga klassik Meie ajuvaba aju (2) Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Sport Spordi lühiuudised Tagasihoidlik Eesti vs. mängu finaaliks tituleerinud Küpros Tühjaks jäetud vormelitroon ootab pärijat Sildaru on MMiks valmis, kuid kus on konkurendid? Ojametsa edu hind: Facebooki konto ja blond pea Eesti jalgpallikoondis maailma viimases pooleks jagatud pealinnas Tarbija Veebruaris vähenes Eestis mobiiltelefonide müük Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias AK Eesti kultuuri täheatlas: entsüklopeedia – kultuuri küpsustunnistus Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Kas kujund tõstab või langetab? Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Karl Pajusalu: murded näitavad keele elujõudu Meie ajuvaba aju (2) Klaasinoaga klassik Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Eestile autonoomiat nõudnud meeleavalduse esireas sammus noor abielupaar (3) Eesti riigikaitse taastamine – esimesed sammud (5) Lauri Vahtre: inimesest teeb inimese hea ja kurja eristamine (8) Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Arter Ira Lember: kui on vabadus, pole muul suurt tähtsust (1) Horoskoop Mida Trump sööb? TFW: Neli vingemat kollektsiooni lähivaates. Mida mõtlevad moeloojad ise? Unusta blond ja brünett - moejuuksed on sinised! Selg sirgeks harjavarrega (1) Ulmetriller «Elu»: naaber Marsilt tuli külla Sõiduproov. Honda Civic: Võidab sport. Mitu korda järjest Kuidas tüdrukutest saavad superkangelased? Tänavuse Eurovisiooni staarid ja tulijad Tulevikuautod ja pöörased tuuningud Genfi autonäituselt Kaja Kallas: haigus tuleb hobusega, läheb härgadega Köögis särtsub roheline Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: nii saabus viisavabadus Soomega

1 min lugemist

Eestil oli viisavabadus Soomega alates 17. maist 1927 ning taasiseseisvumise järel alustati ettevalmistustega, et kehtestada uuesti viisavabaduse vennasrahvaga. Pika töö tulemusena, millega olid hõivatud mõlema maa paljud ametkonnad, jõuti riikidevahelise lepinguni.

Ikka kerkisid päevakorda uued takistused või lisanõuded, kardeti kuritegevuse kasvu ja riigid polnud viisast loobumiseks veel valmis. Ei tähendanud ju viisavabadus piirikontrolli kaotamist, sest Euroopa Liidu liikmena pidi Soome tagama riiki sisenejate tõhusa kontrolli.

26. märtsiks 1997 jõuti niikaugele, et polnud enam takistusi ja välisministeeriumis oli põhjust šampanjaklaase kokku lüüa. Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves ja Soome välisminister Tarja Halonen allkirjastasid kauaoodatud riikidevahelise viisakohustuste kaotamise kokkuleppe, mille järgi alates 1. maist pääsesid eestlased Soome ja soomlased Eestisse viisavabalt. Eestil kehtis juba viisavabadus Taaniga.

Nüüd lisandusid meile viisavabade riikide nimistusse ka Rootsi, Norra ja Island. Lepingute järgi võis Eesti kodanik viibida neis riikides poole aasta jooksul kokku 90 päeva.

Kuna Eestile oli tähtsaim siht liitumine ELiga, siis oli Soome toetus igati tähtis. Viisavabadus Põhjamaadega oli oluline samm teel Euroopasse, nentis Ilves pärast allkirjastamist. Soome oli meie suurim kaubanduspartner ja investeerija ning viisavabadus aitas elavdada majandust, soodustas ka turisminduse arengut ja maadevaheliste suhete tihenemist. Haloneni sõnul oli see leping üks tähtsamaid leppeid, mis pärast taasiseseisvumist on Eesti ja Soome vahel sõlmitud, ning ta kutsus kõiki eestlasi Soomet avastama. Ajaloolist sündmust jälgisid ka siseminister Riivo Sinijärv, suursaadikud Jaak Jõerüüt ja Pekka Oinonen, piirivalveameti peadirektor Tarmo Kõuts, KMA peadirektor Andres Kollist jt ametimehed ning hulk põhjanaabrite ajakirjanikke. Sinijärve sõnutsi oli kasvava reisijate hulgaga arvestatud ja mõlemal poolel võeti piirikontrolli tööle lisaks ametnikke ja uuendati tehnikat.

Seotud lood
24.03.2017 27.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto