Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.03.2017
Eesti Vene kriminaalsest rahast lõviosa maandus Eesti pankadesse otse Moldovast (2) Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Üle 700 sõduri ja 300 sõjamasina Salakütt seadis keelatud lõksu üles talu tagahoovi Video: Arvo Sarapuu taandub oma äridest (5) Majandus Sõõrumaa võttis USSi täielikult oma kätte (1) Google võitleb oma reklaamiklientide pärast Eesti majanduse lühiuudised Ratas ja Simson pugesid Nord Streami eest peitu Nordica kahjum jääb alla 15 miljoni Välismaa Raudsete leedide duell Suurbritannias Madal hääletusaktiivsus räägib Le Peni kasuks Prantsuse presidendidebatt kinnitas liidrite positsioone USA välisminister saadab NATO pikalt (1) Välismaa lühiuudised 22.03.2017 Briti parlamendiliikmed süüdistavad BBCd kallutatuses Arvamus Andres Kütt: otsides rohelist varest (8) Kristi Lomp: valitsus lapib loodushoiu sildi all eelarveauke Hardi Tullus: lageraie alternatiivid – miks me neid ei kasuta? (6) Erkki Bahovski: lollidemaa paralleeluniversumid (8) Taavi Minnik: Erdogan pole perspektiivikas liitlane, vaid kasutab põgenikke Euroopa vastu relvana (4) Juhtkiri: panganduse mädapaise (2) Edasi 1990. aastal: mõnda Lätist Kultuur Peegli kaudu imetletud ilu Romantiline Ida-Euroopa lääne moodi Sport Pohlak asub Krimmi jalgpalli päästma Eesti klubikorvpalli au on jälle kaalul Naiste koondise peatreeneriks valiti Janne Rits Eri alade võitlus laste pärast ja laste nimel Tarbija Kahetoalise korteri üür eri linnades Tartu Atlantis kaob või jääb? Suur arhitektuurivõistlus pakub vastuse (5) Minister lubab Lõuna-Eestisse rahasüsti Hiinalinn põleb edasi: kuue nädalaga kuus tulekahju ja üks sissepõlenu Tartlasest lasteaiakasvataja tegi oma memuaaride avaldamisega ajalugu (1) Uuenevale õpperajale pääseb ka ratastooliga Eesti suusatipud võistlesid koolilastega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: panganduse mädapaise

2 min lugemist
Raha ei haise. FOTO: Urmas Nemvalts

Kolm aastat tagasi paljastas Vene väljaanne Novaja Gazeta Venemaa ajaloo suurima ning ka maailma läbi aegade suurimate rahapesuoperatsioonide hulka kuuluva «Laundromati». Summa, mis Venemaalt aastate jooksul välja kanditi, on võrreldav Eesti terve aasta sisekogutoodanguga. Nagu tänu rahvusvahelise uurimisprojekti tööle, milles osalesid ka Postimehe ajakirjanikud, on selgunud, on «Laundromati» skeemidesse segatud Moldova ja Ukraina kolkaküladest leitud tankistide, kümnete Vene ja välismaa pankade ja Moldova kohtuvõimude kõrval ka Eesti pangad, kelle kaasabil legaliseeriti 1,6 miljardit dollarit Vene musta raha.

Kokkuvõttes on suurimaks kannatajaks Venemaa. Mõne aasta jooksul on sealt kuritegelikult välja viidud 20 miljardit dollarit, millelt maksmata maksud ja lootused see raha tagasi saada täiesti olematud. Kuid suurt mainekahju on saanud ka Eesti pangandussüsteem, kuna sellesse on segatud seitse Eesti panka. Suurim rahamassiiv – umbes 1,2 miljardit dollarit – maandus Danske Banki Eesti filiaali arvetel, mis ületab näiteks kordades operatsiooni segatud Briti suurpankasid läbinud summasid, mis eile ja üleeile oli maailmameedias üks olulisi uudiseid.

Loo juures on kõige häirivam see, et kahtlased rahatulvad Moldova päritolu Moldindconbankist ei tekitanud Danske siinses filiaalis kahtlusi ega käivitanud mingeid kontrollmehhanisme. Rahapesuskeemide filtritena figureerivad sagedasti maailma finantssüsteemi perifeerias asetsevad pangad, seepärast on viimastel kümnenditel palju negatiivset tähelepanu pälvinud Läti pangad, mis aidanud idanaabri juurest varastatud gaasirublasid ja naftadollareid puhtaks pesta. Eriti kurikuulsaks sai selles mõttes möödunud kümnendil näiteks Baltic International Bank. Läti omaga võrreldes on Eesti pangandussüsteemi seni peetud korrastatuks, kuid «Laundromatiga» seotud skeemid annavad põhjust muretseda.

Muidugi tekib küsimus vastutusest, kuna needsamad euroopalikud väärtused, millest Eestiski armastatakse kõneleda, rajanevad isikustatud vastutusel ja läbipaistvusel. Segaseid seletusi andnud Danske Banki Eesti filiaali juhi Aivar Rehe saatsid omanikud viisaka käepigistusega erru ja põhimõtteliselt selle ning pankadele finantsinspektsiooni poolt tehtud sümboolse trahviga olekski võinud asi avalikkuse jaoks lõppeda. Siin sekkus ajakirjandus ja see on kogu loo juures kõige positiivsem – ühiskonna ette on toodud tõsine murekoht.

«Laundromati»-juhtum kergitab ühtlasi laiema moraalse küsimuse. Nimelt, miks lääne, sh Eesti ühiskonnas ollakse valmis teenima Venemaa kleptokraatide varastatu pealt ning looma sealsele kõige probleemsemale ühiskonnagrupile tingimused, et nad saaksid piiri taga magusat elu nautida.

Seotud lood
21.03.2017 23.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto