Sisukord
AK
Tänane leht
25.03.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Jõhvi lähedal hukkus kümneaastane tüdruk Kaamel pritsib tatti – järelikult on kevad! Millised maakonnad valimisringkonnaks kokku, millised lahku? Reinsalu otsekaebuste plaani ei kinnitatud Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias Kuus saadikut kasutasid ära kogu kuluhüvitsise Eesti lühiuudised 25.03 EELK peapiiskop Urmas Viilma: kas tehisintelligentsile saab anda jumalikku hingust? (11) Palts: suhtusime uutesse tulijatesse üleolevalt (3) Majandus Millist järelvaatamise teenust kasutada? (2) Välismaa Mulluse terrori ohvrid kritiseerivad Belgia võime Välismaa lühiuudised 25.03 Napsusõbrast ründaja motiivid pole selgunud Antwerpenlased pääsesid ehmatusega EL tähistab sümboolse leppe sünnipäeva Arvamus EKI keelekool: kastist välja Peeter Langovitsi tagasivaade: nii saabus viisavabadus Soomega Postimees 1937. aastal: õpetajad peavad palka ebaõiglaseks Juhtkiri: Euroopa kui kodu, mis väärib hoidmist (1) Tallinna prügine Klondike (1) Ebaloogiline Rehe-peks (3) Kustunud leek (2) Muheda mehe õnnetund Viivi Luik: inimene töötab, vaid nii saab ta olla vaba (6) Jelena Skulskaja: üksmeelselt Macbethi poolt Sigrid Kõiv: kohalikud kombed (1) Kultuur Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Klaasinoaga klassik Meie ajuvaba aju (2) Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Sport Spordi lühiuudised Tagasihoidlik Eesti vs. mängu finaaliks tituleerinud Küpros Tühjaks jäetud vormelitroon ootab pärijat Sildaru on MMiks valmis, kuid kus on konkurendid? Ojametsa edu hind: Facebooki konto ja blond pea Eesti jalgpallikoondis maailma viimases pooleks jagatud pealinnas Tarbija Veebruaris vähenes Eestis mobiiltelefonide müük Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias AK Eesti kultuuri täheatlas: entsüklopeedia – kultuuri küpsustunnistus Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Kas kujund tõstab või langetab? Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Karl Pajusalu: murded näitavad keele elujõudu Meie ajuvaba aju (2) Klaasinoaga klassik Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Eestile autonoomiat nõudnud meeleavalduse esireas sammus noor abielupaar (3) Eesti riigikaitse taastamine – esimesed sammud (5) Lauri Vahtre: inimesest teeb inimese hea ja kurja eristamine (8) Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Arter Ira Lember: kui on vabadus, pole muul suurt tähtsust (1) Horoskoop Mida Trump sööb? TFW: Neli vingemat kollektsiooni lähivaates. Mida mõtlevad moeloojad ise? Unusta blond ja brünett - moejuuksed on sinised! Selg sirgeks harjavarrega (1) Ulmetriller «Elu»: naaber Marsilt tuli külla Sõiduproov. Honda Civic: Võidab sport. Mitu korda järjest Kuidas tüdrukutest saavad superkangelased? Tänavuse Eurovisiooni staarid ja tulijad Tulevikuautod ja pöörased tuuningud Genfi autonäituselt Kaja Kallas: haigus tuleb hobusega, läheb härgadega Köögis särtsub roheline Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eestile autonoomiat nõudnud meeleavalduse esireas sammus noor abielupaar

5 min lugemist
Umbes 40 000 eestlase manifestatsioon Eesti autonoomia toetuseks kogunes Petrogradis vana kalendri järgi 26. märtsil 1917 Ohvitseride (praegusele Dekabristide) tänavale Jaani kiriku kõrval. Esiplaanil on uhke kübaraga daam Adele Hirsch ja tema kõrval abikaasa Johannes Hirsch, mõlemal mantlirevääril sinimustvalge lindi tükike. FOTO: Aleksander Funk / Erakogu

Luuletaja Indrek Hirv rääkis Raimu Hansonile Tartu Postimehest, kuidas tema vanaema ja vanaisa Adele ja Johannes Hirsch osalesid sajand tagasi Petrogradi tormilistes sündmustes ning sellestki, kuidas käis nende käsi hiljem.

Tellijale Tellijale

Millises linnas elas sada aastat tagasi kõige rohkem eestlasi? Lihtne vastata – loomulikult Tallinnas. Aga mis oli eestlaste arvu poolest tol ajal teisel kohal? Tartu on vale vastus. Õige vastus viib meid revolutsioonilistesse aegadesse, mil tekkis võimalus nõuda Eestile autonoomiat ja rajada teed Eesti Vabariigi sünnile.

«1917. aastal oli Peterburi eestlaste arvu poolest kõigi maailma linnade seas teisel kohal, jäädes alla ainult Tallinnale. Seal elas ligi 60 000 eestlasest tsiviilisikut, kellele lisandusid tuhanded Peterburi garnisoni väeosades teeninud eesti sõjaväelased,» kirjutab ajaloodoktor Ago Pajur. «Enamik neist elas isiklikult läbi Veebruarirevolutsiooni sündmused, olgu siis otsese kaasalööjana või tagasihoidliku kõrvaltvaatajana.»

Väga paljud neist eestlastest läksid sada aastat tagasi tänavale meelt avaldama. Eesti kunstiakadeemia õppejõud, ehtekunstnik Piret Hirve sahtlis on omaaegne foto, millele on 26. märtsil 1917 (vana kalendri järgi) jäädvustatud tuhanded ja tuhanded loosungite ja lippude all kolonnis seisjad. Pildile on vene keeles kirjutatud, et see on eestlaste manifestatsioon 26. märtsil 1917 Petrogradis (Peterburi nimi aastatel 1914–1924).

Üsna esiplaanil on uhke kübaraga daam ja tema kõrval härra, mõlemal mantlirevääril sinimustvalge lindi tükike. Need kaks on luuletaja Indrek Hirve vanaema Adele (1889–1960) ja vanaisa Johannes Hirsch (1890–1968) ning ühtlasi Piret Hirve vanaisa, aga mitte vanaema, sest Johannes abiellus hiljem teist korda. Johannes on ka 45 aastat projekteerija ametit pidanud Aino Virkuse isa.

Piret Hirve sõnul on ta eestlastele autonoomiat taotlenud sündmusest rohkem ise lugenud, sest sugulaste ringis on sellest vähe juttu olnud. Kui ta sündis, oli vanaisa juba surnud.

Tema tädi Aino Virkus rääkis, et isa Johannes oli enne Teist maailmasõda Tartus tähtis tööstur, kuid majanduskriis Lätis ajas tema ettevõtte pankrotti ja ta asus elama Tallinna. Pärast sõda oli niisugune aeg, kus Johannese minevikust kodus ei räägitud, sest kui see oleks levinud kurjadesse kõrvadesse, toonuks see kaasa korvamatut kahju kogu perele.

Midagi ema lastele nende isast siiski rääkis: eestlastele autonoomia nõudmisest pärast Veebruarirevolutsiooni ning sellestki, et isa oli jõukust kogunud Putilovi tehases ja maksis manifestatsiooni registreerimise maksu. «Sellepärast ta ka siis fotol esireas sammub oma prouaga,» lisas Aino Virkus.

Kõige rohkem teadis nii ajaloolisest fotost kui ka oma vanaisast ja vanaemast kõnelda Indrek Hirv. Sest tema graafikust ema Helgi Hirv oli enne Teist maailmasõda vabas Eestis kuulanud ja meelde jätnud kõik, mida tema vanemate noorusaastatest revolutsiooni keerises räägiti.

«Mu vanaisa oli üks eestlaste meeleavalduse organiseerijaid tol 1917. aasta kevadel Petrogradis. Vanaema jutu järgi,» meenutas Indrek Hirv. «Maksis linnavalitsusele ka loaraha – ei tea, kas omast taskust. Seegi jutt on vanaemalt pärit.»

24.03.2017 27.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto