Sisukord
Arvustused
Tänane leht
25.03.2017
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Jõhvi lähedal hukkus kümneaastane tüdruk Kaamel pritsib tatti – järelikult on kevad! Millised maakonnad valimisringkonnaks kokku, millised lahku? Reinsalu otsekaebuste plaani ei kinnitatud Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias Kuus saadikut kasutasid ära kogu kuluhüvitsise Eesti lühiuudised 25.03 EELK peapiiskop Urmas Viilma: kas tehisintelligentsile saab anda jumalikku hingust? (11) Palts: suhtusime uutesse tulijatesse üleolevalt (3) Majandus Millist järelvaatamise teenust kasutada? (2) Välismaa Mulluse terrori ohvrid kritiseerivad Belgia võime Välismaa lühiuudised 25.03 Napsusõbrast ründaja motiivid pole selgunud Antwerpenlased pääsesid ehmatusega EL tähistab sümboolse leppe sünnipäeva Arvamus EKI keelekool: kastist välja Peeter Langovitsi tagasivaade: nii saabus viisavabadus Soomega Postimees 1937. aastal: õpetajad peavad palka ebaõiglaseks Juhtkiri: Euroopa kui kodu, mis väärib hoidmist (1) Tallinna prügine Klondike (1) Ebaloogiline Rehe-peks (3) Kustunud leek (2) Muheda mehe õnnetund Viivi Luik: inimene töötab, vaid nii saab ta olla vaba (6) Jelena Skulskaja: üksmeelselt Macbethi poolt Sigrid Kõiv: kohalikud kombed (1) Kultuur Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Klaasinoaga klassik Meie ajuvaba aju (2) Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Sport Spordi lühiuudised Tagasihoidlik Eesti vs. mängu finaaliks tituleerinud Küpros Tühjaks jäetud vormelitroon ootab pärijat Sildaru on MMiks valmis, kuid kus on konkurendid? Ojametsa edu hind: Facebooki konto ja blond pea Eesti jalgpallikoondis maailma viimases pooleks jagatud pealinnas Tarbija Veebruaris vähenes Eestis mobiiltelefonide müük Lätist napsu toojad ostivad kliente sotsiaalmeedias AK Eesti kultuuri täheatlas: entsüklopeedia – kultuuri küpsustunnistus Veider, ilus ja vanaaegne Mudlum Kas kujund tõstab või langetab? Rein Põdra retro- ja introspektiivsed retked Karl Pajusalu: murded näitavad keele elujõudu Meie ajuvaba aju (2) Klaasinoaga klassik Aja auk. Kaosetund vaimude tänaval Eestile autonoomiat nõudnud meeleavalduse esireas sammus noor abielupaar (3) Eesti riigikaitse taastamine – esimesed sammud (5) Lauri Vahtre: inimesest teeb inimese hea ja kurja eristamine (8) Nädala plaat. Maria Fausti kaks nägu Arter Ira Lember: kui on vabadus, pole muul suurt tähtsust (1) Horoskoop Mida Trump sööb? TFW: Neli vingemat kollektsiooni lähivaates. Mida mõtlevad moeloojad ise? Unusta blond ja brünett - moejuuksed on sinised! Selg sirgeks harjavarrega (1) Ulmetriller «Elu»: naaber Marsilt tuli külla Sõiduproov. Honda Civic: Võidab sport. Mitu korda järjest Kuidas tüdrukutest saavad superkangelased? Tänavuse Eurovisiooni staarid ja tulijad Tulevikuautod ja pöörased tuuningud Genfi autonäituselt Kaja Kallas: haigus tuleb hobusega, läheb härgadega Köögis särtsub roheline Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ulmetriller «Elu»: naaber Marsilt tuli külla

2 min lugemist
Kaader filmist. FOTO: outnow.ch

Film «Elu» võtab sügavama vaatluse alla ühe invasiivse võõrliigi levimise. Aga erinevalt näiteks minkidest või ümarmudilastest, levib kõnealune elukas esialgu hoopis kosmoselaevas ja tema päritoluks on pealtnäha elutu Marss.

Kogu jama algab sellest, kui rahvusvahelisse kosmosejaama jõuavad tagasi Marsi pinnaseproovid, mida uurides leitakse sealt talveunes rakukene. Dopingu abil (retseptis on glükoos, soojus, hapnik ning natukene elektrit) muutub rakukene õige pea sama jõuliseks kui Andrus Veerpalu Tehvandi tõusul. Aga erinevalt Veerpalust asub Calviniks ristitud elukas suurel kiirusel ja hulgakaupa kosmonaute konsumeerima.

Sellega jõuame arvustuse esimese hoiatuseni: kui kardate madusid ja limane kombits Ryan Reynoldsi hingetorru sisenemas tekitab teis ebamugavustunnet (mõte «Milline raiskamine!» on samuti omal kohal), siis võite kaaluda mõne teise filmi vaatamist. Kui Marsil toimuv pakub teile huvi ja Matt Damoni kehastatud «Marslane» jäi vahele, siis nüüd on küll viimane aeg see ära vaadata.

Tulles tagasi «Elu» juurde, on žanrimääratluselt tegemist õudse ulmetrilleriga. See vastab ka sada protsenti tõele: inimese randme purustamine on üsna ilge vaatepilt ja mu pulss kerkis nagu jooksulindil, kui see kuramuse «kalmaar» astronaute mööda kosmoselaeva taga ajas. Sellega jõuan järgmise hoiatuseni: kui olete klassikalise Eesti filmi austaja ja ootate kinoelamuselt Taavi Eelmaad lohistamas lumisel maastikul surnud koera, siis see film pole kohe üldse teile.

Aga tulgem tagasi loo alguses mainitud asjaolu juurde, et Calvin elutseb ainult kosmoses. Kui ta ei kärvanud Marsil ja sai hakkama kosmoselaevas, siis mis juhtub, kui ta Maale jõuab?! Populistliku konservatismi poole kalduv poliitik röögataks siinkohal, et tegemist on hoiatava näitega sellest, mis juhtub, kui keskkonda tulevad «teistsugused», kes ohustavad meie traditsioonilist elukorraldust ja seetõttu tuleb nad hoida piiri taga! Peen iroonia seisneb aga selles, et filmi lavastaja Daniel Espinosa (vt ka «Turvamaja» ja «Kiire raha») on Rootsis sündinud ja tema isa on Tšiili päritolu…

Vastuolu «nende teiste» ehk tulnukate ja «meie» vahel teeb linateose veel nauditavamaks, andes mõningase märuli juurde veel ühe kihi, mille üle järele mõelda: lõpuks püüavad ju «nemad» samuti lihtsalt kuidagi ellu jääda. Paraku on tänapäeva maailmas selliseid võitlusi lugematult palju, alates Eesti looduses kohanenud Sosnovski karuputkest, lõpetades üle Piusa jõe tikkuvate vietnamlastega.

Ahjaa… balansseerides üllatuse rikkumise noateral, ütlen vaid, et see film pole õnneliku lõpuga ja seda eriti Jake Gyllenhaali (ja Rebecca Fergusoni) jaoks. Samas jäetakse otsad nii lahti, et ma ei imestaks, kui kunagi näeme pealkirja «Elu 2». Või pigem «Elu pärast elu». Ja kuigi järjed on esimesest osast tavaliselt kehvemad, läheks ma seda ikkagi vaatama. Seniks soovitan aga «Elu» – filmi, mis on segu «Gravitatsioonist» ja «Alienidest» ning on sellest hoolimata väga äge!

«Elu» («Life»), 2017

Ulmefilm, triller

Lavastaja Daniel Espinosa

Osades Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds, Rebecca Ferguson, Hiroyuki Sanada

Alla 14. eluaasta keelatud

Seotud lood
24.03.2017 27.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto