TFW: Neli vingemat kollektsiooni lähivaates. Mida mõtlevad moeloojad ise?

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Kes Tallinn Fashion Weeki jooksul saali ei mahtunud, saab kõiki galeriisid ja etenduste videosalvestusi järelvaadata Postimehe vees.

Arteriga astume moele aga veel mitu sammu lähemale ja toome teieni moeloojate endi mõtted. Kes veel oskaks kõiki lummanud moemaagia paremini lahti seletada kui mitte looja ise?

Ketlin Bachmann, Embassy of Fashion

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Ketlini mustriküllane, üllatav ja helge kollektsioon oli kogu moenädala meeldejäävamaid.

Lasin ennast täiesti vabaks – lihtsalt lõbutsesin, tegin seda, mis mulle endale meeldis

«Lasin ennast täiesti vabaks – lihtsalt lõbutsesin, tegin seda, mis mulle endale meeldis,» räägib moelooja, keda oleme tavaliselt harjunud seostama pungi-glamuuri kokteiliga tumedas gammas. «Tegin hiljuti kaks musta kollektsiooni järjest ja tahtsin nii väga värve ja mustreid! Tahtsin midagi täiesti teistsugust. Enda loomingusse ei tasu ka kinni jääda, igaüks vajab vaheldust.» Moetipus püsivadki pikki aastaid just need tegijad, kes oma isikupärast käekirja kaotamata jaksavad igal hooajal millegi värske ja ootamatuga välja tulla. Moepublikut raputada ja rabada.

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Enamasti puudub uute ideede kirjeldamiseks terminoloogia ja need ei mahu ka ühegi tuttava stiilikeele alla. «See oli boheemlik eklektika,» iseloomustab autor muretult. «Ma teen seda, mida tahan, nagu mulle tundub, ma ei analüüsi. Peas keerles soov teha mööbliriidest kollektsiooni ja järgmisest hetkest hakkasin igal pool sobivaid materjale nägema. Mantli saab ju vabalt teha ka ägedast sisustuskangast. Suured mustrid vaimustasid mind!»

Stilistikas pani Ketlin mitu intensiivset mustrit omavahel kokku, lisas veel metalliläikeid ja kõige krooniks koomilised prillid ja valged sukad. Kokku tuli intrigeerivalt elurõõmus tervik. «Nägin vaimusilmas pastelseid toone nagu Marie Antoinette’i ajal, aga lavale läks sukkpükstena see gamma, mida Tallinnast oli võimalik saada.»

Ketlin Bachmann on uue kollektsiooni asju ka enda seljas katsetada jõudnud. «Väga hea tunne on, tuju tõuseb. Alati ja igal pool ei pea ju keha rõhutama! Hea välja nägemiseks on ka palju huvitavamaid viise.»

Maria Tammeorg, Mammu Couture

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Mammu Couture’i naiselik ja ajaloohõnguline kollektsioon võlus ühtviisi detaili ja terviku tasandil. Lavale kõndisid ka daamid, kes Maria loomingut kannavad: Marju Karin, Kätlin Atonen, Kärt Anvelt ja kleidi kingituseks saanud aasta suurpere ema Janne Aan, kes kõik teenisid vaata et võimsaimad aplausid.

«Iga naine vajab tähelepanu ja ma usun, et nad kõik said sedavõrd palju komplimente, et päev kohe säras! Ma tahtsin kõigile näidata, et kui kleit on tehtud sinu keha järgi ning lõige istub ideaalselt, võib naine kaaluda kas või sada kilo ja ikkagi suurepärane välja näha.»

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Maria Tammeorg tunnistab, et laiema tuntuse on ta disainerina saavutanud just tänu Tallinn Fashion Weekil osalemisele. «Muidu paljud ei teakski, mida disainerina suudan. Aga TFW-d jälgivad kõik, selle kanali kaudu jõuab su looming palju kaugemale kui Eesti piirid.»

Maria ei hooli trendist, kuid ei hülga hetkekski klassikalisi ilu ja naiselikkuse kaanoneid. «Ma ei julgeks ilmselt kottmoodi teha. Igaüks teeb disainerina ju seda, mille kohta ta usub siiralt, et see teeb naise imeilusaks. Tõin sel kevadel kollektsiooni ka suvise osa, hõljuvad lõbusad hõlmikkleidid tennistega – naiselik stiil annab väga hästi sobitada ka vaba ja vallatu stilistikaga, mida igapäevaselt kannad. Kui õnnelik ma oleks, kui saaksin elada eelmisel sajandil ja iga päev printsessikleidis ringi tuuseldada, tõmmata igal hommikul selga midagi, mis paneb ahhetama!»

Töömeetod toimib selles moemajas samuti teistpidi kui tavaks. «Ma satun hoogu varrukatest, vaatasin, kuidas haute couture’i moemajades tikitakse varrukaid, kui meeletu töö see on. Käsitööd ma armastan, õhtukleidi valmimine võtab vähemalt viiskümmend tundi. Esmalt tulebki mul mõni huvitav detail ja selle juurde kasvab hiljem kleit või pluus.»

Hanna Haring ja Peeter Rästa, Montoni peadisainerid

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Monton saatis sel moenädalal korda midagi, mida ei julgeks tööstusdisainimärgilt oodatagi! Lavale lendas tohutu annus värskust, loovust, selge kontseptsioon ning samas palju kantavat geniaalsust.

«Disainerina töötades on ajaga kaasas käia loomulik. Kogu aeg midagi uut luua pole mul raske, pigem tunnen sellest võimalusest rõõmu,» räägib Peeter Rästa. «Montoni Islandi- ja Kuuba-aineline etendus oli täis üllatusi, seetõttu oli seda lahe vaadata. Stilistika tegime tiimiga ise ja tõesti mõnuga! Kui kollektsioon sai valmis, käisin seda päevas kolm korda vaatamas. Ma olen üheksa aastat disainerina töötanud – peab ikka hea asi olema, et vaimustust esile kutsuda.»

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

«Islandi ja Kuuba ideega tuli välja kollektsioonijuht Pille Lauring, sealt hakkas kõik arenema,» avab Hanna Haring loovprotsessi tagamaid. «Minu hing hoidis rohkem Islandi poole, selle kargus ja puhtus peegeldavad seda, mida ma ise kannan. Kontrasti lõimegi selleks, et modernset julgelt murda. Aga töö käigus võlus ka Kuuba mu ära, pakkus palju üllatusi. Ise meisterdasime peakatted konkreetselt lava jaoks, et oleks kergem tervikuid tajuda.»

Peeter Rästa lemmikmudelid olid pooleks lõigatud pintsak ja bomberjakk. «Eri

materjalidest kokku pandud ülikonnapintsakus on intrigeeriv duaalsuse idee, kontrast ja samas rahu. Ka formaalsest kangast jumpsuit tuli kihvt – isegi moepealinnades reisides ei näe palju sellist asja.»

Publiku võimsaima aplausi teenis roosast tüllist tupskleit. «Seal on üle kahekümne meetri tülli, mis on kinnitatud roosale kangale, ning usutavasti lööb see kleit peagi laineid Eestit Eurovisioonil esindava imekauni Laura garderoobis,» räägib Hanna. «Nautisime kogu meeskonnaga väga võimalust ennast selles sünnipäevakollektsioonis välja elada! Kirega tegime ja see peegeldub ka tulemuses!»

Natali S. Korovina, Iris Janvieri brändi esindaja

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

Energia poolest tegi ületamatu etteaste Iris Janveri moemaja. Julged siluetid ja särtsuvalt tänapäevane stilistika panid kokku avara joone, sportliku elegantsi ja mängulised mustrid.

«Kevadkollektsiooni südameks on merikapsas,» tutvustab Natali ideede tagamaid. «Kohtusime temaga juhuslikult mererannas, tegime sel põhjal mustri ja tellisime Itaaliast originaalkangad. Merikapsas kannab hästi väärtusi, mis on meile olulised: unikaalsus, naturaalsus, kvaliteet ja mängurõõm.»

Iris Janvieri õnnestumised ei tule välguna selgest taevast, märgi taga toimetab tuntud talente, kes ei eelista väljendada oma ideid mitte moekunstnikunime, vaid märgi kaudu. Ning tegijate entusiasm, pühendumine ja kirg väljenduvad igas detailis.

TFW: Lähivaade moenädalale FOTO: Erlend Štaub

«Iris Janvieril on nüüd oma ehtekollektsioon, mis on meie moemajas disainitud ja Itaalias valmistatud. Jõulised geomeetrilised vormid koos klaasja gamma ja naiseliku joonega. Ma usun, et neis ehetes on nüüdisaja rütmi,» räägib Natali. «Samuti on meil oma kingamudelid, laia madala kontsaga kantavad modernsed kingad. Ja kuna sport-šikk on endiselt orbiidil ja 90ndate meeleolud õhus, disainisime ka oma brändi puuvillased spordisokid. Nende abil saab stilistikale nüüdisaja energiat väga lihtsalt juurde anda.»

Iris Janvieri disain lubab end oma kehas mugavalt tunda. «Saad olla väga naiselik, atraktiivne, tugev isiksus ka kleidis, mis taljet ei rõhuta,» väidab Natali S. Korovina. «See on fookuse muutus: naine tahab olla rohkem isiksus ja vähem objekt. Ta on ema, sõbranna, oma ala professionaal - ennekõike särav isiksus! Moe keeles tähendabki see kleiti, mis on stiilne, heade proportsioonidega ja ilus, aga sa ei pea näitama igal eluhetkel ja igaühele kõike, mis sul on.»

24.03.2017 27.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto