Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.03.2017
Eesti Moldova raha haihtus Põhja-Tallinna sadamas (10) Mälumäng IRLi uueksloojaks võib tõusta Marko Mihkelson (8) Male Dilbert Palju õnne Horoskoop Passikonveier huugab täistuuridel Majandus Ratas uuest maksust: autod saastavad palju Eesti majanduse lühiuudised Nutikast tervishoiust tõotab tulla uus Skype (2) Välismajanduse lühid Dilemma: kas roboteid peaks maksustama hakkama? (2) Välismaa USA ja brittide keeldu võivad järgida teisedki Hololei: lennundus on alati terroriste tõmmanud Terror tungis Londoni südalinna Arvamus Brüsseli rännusell (1) Vastukaja: milles rektor Kalm eksib? (2) Siim Kiisler: mida tead sina, Karilaid, küberrünnetest? (7) Juhtkiri: uued haavad, vanad proovikivid (2) Juhan Mellik: alkohol maitseb hea, aga... (1) Alan Vaht: kas diiselmootorid keelustatakse? (2) Kaarel Krjutškov: seebiooper teaduslikus toitumisahelas paljastab süsteemseid vigu (4) Postimees 1931. aastal: Walge mantliga meest pole olnudki, kõiges olewat süüdi Eesti piiriwalwur Kultuur Eesti Tarbekunsti ajaloo unikaalteostest koostati püsiekspositsioon Nukupoisi meeldetuletus inimestele Sümboliks mahendatud stiihia (1) Sport Spordi lühiuudised Pisipoeg motiveerib Kanterit veel medaleid võitma (2) Sildaru toob uue hingamise ka rennisõitu Kui mängijad on väsinud, ei tähenda suur edu midagi Tartu Ülikooli ihkajad nägid lahkamist ja mekkisid lämmastikujäätist Kindel! Miljardilist tselluloositehast kavandatakse just Tartu lähistele (5) Abilinnapea Jarno Laur: tramm on mõistlik, suurt arenguhüpet vajab rattaliiklus (3) Jüri Ratas: riigiasutusi saab edukalt juhtida ka Tallinnast väljaspool Meelelahutus Koomiks Sudoku

Siim Kiisler: mida tead sina, Karilaid, küberrünnetest?

2 min lugemist
Siim Kiisler. FOTO: Jaanus Lensment

Kui peaministriks saanud Jüri Ratas loobus senisest Keskerakonna retoorikast ning mõistis ID-kaardi olulisust meie e-riigile ja ühtlasi ka pisikesele Eestile tervikuna, siis Jaanus Karilaiu puhul realiseerus kõige hullem risk – Postimehe arvamusloos tõstab ta mõõga e-riigi kogu senise eduloo vastu, otseselt ning tagasivõtmatult. Välja pahvatab viha Eesti IT-alaste edusammude vastu.

Sisuliselt jätkab Karilaid Keskerakonna pikaajalist joont e-teenuste vastu, mistõttu pole keeruline mõista, et oma valijaskonnale läheb Karilaid hästi peale. Omamata suuremat ettekujutust arvutitest või internetist, lahterdab ta maletaja osavusega interneti pooläpardunud ja poolkasutatavaks tehnoloogiaks ning e-hääletuse arusaamatuks valemiks, kus liidetavate summa moodustub lambist. Karilaiu arvamusest otseselt küll ei selgu, kes valemi pooli tasakaalustab, kuid kuna peale Reformierakonna kedagi nimeliselt häbiposti pandud pole, võib oletada, et ju siis nemad.

Väide, et «e-valimiste puhul ei saa kunagi teada, mis su häälega edasi saab», on küüniliselt demagoogiline. Eesti teadlased ja IT-spetsialistid on teinud tuhandeid tunde tööd, et iga üksik hääl võetaks absoluutse täpsusega arvesse, vaatamata sidekatkestustele, arvutiriketele ja mistahes ootamatustele.

On paika pandud väga täpsed protseduurid, koostatud on kogu hääletusprotsessi reguleerivad detailsed dokumendid, on avaldatud ja korduvalt üle kontrollitud häälte vastuvõtmise ja arvutamisega seotud programmikood. Ja siis tuleb «asjatundja» Karilaid ning teatab, et see reaalsus temale ei kehti.

Pean tunnistama, ma pole kunagi elus kohanud ei arvutit ega tarkvara, mis kvalifitseeruks religioosseks. Mõlemad teevad, milleks häälestatud. Kui on kahtlusi, no astuks siis ehk sisse valimiskomisjoni uksest ja esitaks küsimusi? Teeks ettepanekuid? Suhtleks tehnikutega, kes e-hääletuse ausust ja sõltumatust tagavad? Asutaks parlamendikomisjoni? Ei, need demokraatlikud lähenemisviisid ei kõlba.

Reaalsuse eiramine pole lihtsalt usk ega juhuslikult tehtud eksitus. Kahjuks võib aimata ka pikemaajalist tegutsemisplaani, uusi artikleid homme ja ülehomme ning kogu valimisteni jäänud kaheksa kuu jooksul.

Oleme varemgi näinud, kuidas vahetult enne e-hääletust ilmub välja mõni järjekordne ringireisiv mustkunstnik, kes nõustab e-hääletusest loobuma.

Karilaiu rünnakust saab selgeks, et asi pole pelgalt Keskerakonna elektoraadi eeldatavates harjumustes. Isegi riigis võimul olles häirib e-hääletus Karilaidu eksistentsiaalselt. Temale oponeerides – absoluutne võim ausatele, demokraatlikele ja seaduse alusel korraldatud valimistele on meil juba ammu antud, muuhulgas sellesama Keskerakonna häältega ning inimese eelistatud hääletusviisist sõltumata.

Üha kiirenevat elutempot arvestades osutubki inimestel füüsiliste valimiskastide juurde jõudmine üha keerulisemaks ning kui tahame valimiste representatiivsust ja osalusprotsenti säilitada, tuleb eluga kaasas käia.

Lõpetuseks tuleb küsida, Jaanus Karilaid, mida tead sina küberrünnetest või nende abil häälte varastamisest? Ja kui tead, siis kust allikast need teadmised ja oskused pärinevad?

Seotud lood
22.03.2017 24.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto