Sisukord
Arvamus
Postimees
24.03.2017
Eesti Nestori tagasivalimisel oli rekordarv protestisedeleid (1) Kurja sõnaga tsiklisõitjate vastu Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Patune Pool niidab hoo pealt kuulsust Horoskoop Pool Pärnumaa omavalitsusjuhtidest sai palgalisa Maavalitsused soovivad enda likvideerimist aasta võrra edasi lükata (1) President kutsus Martin Helmet korrale (2) Audru poldril peatuvad tuhanded haned ja pardid Rahapesu võttis ameti ka Rasmannilt (4) Majandus Šveitsi firma lubab maailma nobedaimat elektriautot Välismajanduse lühid Nordica hakkab SASi heaks lendama Eesti majanduse lühiuudised Baltika astus oma äriga Ida-Euroopast välja Moetööstus muudab ärimudelit Välismaa Valgevene ideaalmaastikul: soovime kõigile nii head elu Berliin tahab rehabiliteerida homoseksuaalsuse eest karistatud Välismaa lühiuudised 24.03.2017 London leinas rünnakuohvreid (1) Arvamus Neeme Korv: Isamaa 0,2 (5) Lugeja kiri: eakad, selg sirgeks! Postimees 1994. aastal: politseiameti endine direktor pole jäägrite peksmises osalenud, kinnitab siseministeerium Juhtkiri: rahva teenrid ja nende palk Imbi Paju: stalinlik võitlev humanism välistas kaastunde küüditatute vastu (13) Erik Salumäe, Lembit Peterson: paavst, Euroopa Liit ja Maarjamaa (3) Andrus Karnau: parlament ja tema häbi (1) Kultuur In Memoriam LEMBIT ULFSAK – 4. juuli 1947 – 22. märts 2017 Lemps Draama mitte päris sinu peas Kohvijoomine ei lõppe kunagi Sport Spordi lühiuudised Kõrgesse mängu sekkuv Kotsar: esiti rollimängija, ideaalis korralik punktitooja Põletavad küsimused Eesti jalgpallikoondise tähtsa valikmängu eel Ühe viske mäng jättis Eesti klubid finaalist välja AK Draama mitte päris sinu peas Tartu Motoexotikal jätkub masinaid isegi lae alla Raadi vanal sõjalennuväljal hakkab laiuma suur päikesepark (1) Priit Pullerits: meie suusatamise päästja leitud Millal passilauas järjekord on – see on täiesti ettearvamatu Saatuslik maalapp ei lase Jõgevale hotelli ehitada (1) Keha väljendab erootikat ja vägivalda Plats puhtaks: vana taksopargi viimased päevad on käes (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: Isamaa 0,2

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

«Me ei ole oma mainest võib-olla liiga palju kunagi hoolinud,» ütles Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Margus Tsahkna sel nädalal «Aktuaalse kaamera» otse-eetris. Postimehe tellitud Kantar Emori viimane uuring näitas IRLile vaid kuueprotsendist toetust.

Ärgem rebigem selgitust kontekstist välja! Tsahkna rõhutas, et IRL ning selle tuumaks olevad eelkäijad, ERSP ja Isamaa(liit), on alati ajanud reitingupunkte tähtsustamata Eesti asja, teinud vajalikke otsuseid, vältinud populismi. Sisuliselt rääkis ta väärtuspoliitikast ja soovitas uuesti üle lugeda oma pisut üle aasta tagasi peetud visioonikõne «Isamaa 2.0». Lugegem siis.

«Omandireform ja riigiettevõtete erastamine. Vene vägede lahkumine. Proportsionaalne tulumaks. Majanduse avanud protektsionistlike meetmete kõrvalelükkamine. Riigieelarve tasakaalu põhimõte. Madal laenukoormus.

Ajateenistusel põhinev riigikaitsemudel ja palgaarmee ärahoidmine, NATO ja Euroopa Liiduga täisliikmesus, ID-kaart ja e-riik, konservatiivne kodakondsus- ja keelepoliitika. Ja ka muuseas sisserände piirarv /.../. Need on siin ja need on tehtud! /.../ Eesti on meie nägu.»

Tsahkna parafraseeris kõnes president Ilvest: mis on meid siia toonud, peab meid siit ka edasi viima. Vaadakem nüüd tsiteeritud loetelu ja mõelgem, mis on juhtunud viimase pisut üle saja päeva jooksul. Selle ajaga, mil IRL on olnud koalitsioonis Keskerakonnaga. Ettevõtluses on üha rohkem riiki, maksusüsteem muutub põhjalikult, e-riigile tõmmatakse pidurit...

Keskerakonna väärtuste tasand on küsitav, et mitte öelda olematu. Peaminister võib ju väljendada selget seisukohta, tema erakonnakaaslased räägivad aga risti teist juttu. Paljudes küsimustes pole üksmeelt, näiteks Venemaa sanktsioonid, e-valimised. Kuid igale valijarühmale ise sõnumite saatmine toimib ning see hoiab ühe lipu all.

IRL positsioneeris ja püüab end senini positsioneerida käesoleva valitsusliidu eestimeelse mõistuse häälena. Suurt pilti vaadates ollakse aga mutter Keskerakonna avalike suhete masinavärgis. Peaaegu nii nagu omal ajal sotsid Tallinna võimuliidus. Võitudena näidatavad saavutused (madalapalgaliste maksusoodustus) kukuvad Keskerakonna toetusnumbriks, kogu kriitika saadakse enda kontole.

IRL võib ju mitte hoolida langeva trendiga madalast reitingust, kuid see peegeldab, et väärtuspoliitikat ei saa teha väärtustest loobudes. Avatud rahvusluse tee võib tõesti olla lai, nagu ütleb Tsahkna, kuid samal ajal kui Vabaerakond ja eriti EKRE juhivad kõrvalradadele, kipub Isamaad otsiv IRL ära eksima. Mitme IRLi liikme viimase aja väljaütlemised (Mihkelson, Kiisler jt), mis on teravad nii Keskerakonna dirigeeritud valitsuspoliitika kui ka erakonnas toimuva suhtes, annavad märku, et väärtuste ohverdamisega realpolitik’i nimel on liiale mindud.

Seotud lood
23.03.2017 25.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto