Sisukord
Eesti
Postimees
24.03.2017
Eesti Nestori tagasivalimisel oli rekordarv protestisedeleid (1) Kurja sõnaga tsiklisõitjate vastu Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Patune Pool niidab hoo pealt kuulsust Horoskoop Pool Pärnumaa omavalitsusjuhtidest sai palgalisa Maavalitsused soovivad enda likvideerimist aasta võrra edasi lükata (1) President kutsus Martin Helmet korrale (2) Audru poldril peatuvad tuhanded haned ja pardid Rahapesu võttis ameti ka Rasmannilt (4) Majandus Šveitsi firma lubab maailma nobedaimat elektriautot Välismajanduse lühid Nordica hakkab SASi heaks lendama Eesti majanduse lühiuudised Baltika astus oma äriga Ida-Euroopast välja Moetööstus muudab ärimudelit Välismaa Valgevene ideaalmaastikul: soovime kõigile nii head elu Berliin tahab rehabiliteerida homoseksuaalsuse eest karistatud Välismaa lühiuudised 24.03.2017 London leinas rünnakuohvreid (1) Arvamus Neeme Korv: Isamaa 0,2 (5) Lugeja kiri: eakad, selg sirgeks! Postimees 1994. aastal: politseiameti endine direktor pole jäägrite peksmises osalenud, kinnitab siseministeerium Juhtkiri: rahva teenrid ja nende palk Imbi Paju: stalinlik võitlev humanism välistas kaastunde küüditatute vastu (13) Erik Salumäe, Lembit Peterson: paavst, Euroopa Liit ja Maarjamaa (3) Andrus Karnau: parlament ja tema häbi (1) Kultuur In Memoriam LEMBIT ULFSAK – 4. juuli 1947 – 22. märts 2017 Lemps Draama mitte päris sinu peas Kohvijoomine ei lõppe kunagi Sport Spordi lühiuudised Kõrgesse mängu sekkuv Kotsar: esiti rollimängija, ideaalis korralik punktitooja Põletavad küsimused Eesti jalgpallikoondise tähtsa valikmängu eel Ühe viske mäng jättis Eesti klubid finaalist välja AK Draama mitte päris sinu peas Tartu Motoexotikal jätkub masinaid isegi lae alla Raadi vanal sõjalennuväljal hakkab laiuma suur päikesepark (1) Priit Pullerits: meie suusatamise päästja leitud Millal passilauas järjekord on – see on täiesti ettearvamatu Saatuslik maalapp ei lase Jõgevale hotelli ehitada (1) Keha väljendab erootikat ja vägivalda Plats puhtaks: vana taksopargi viimased päevad on käes (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nestori tagasivalimisel oli rekordarv protestisedeleid

2 min lugemist
Eiki Nestor. FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Iseendaga riigikogu juhatuse korralisel valimisel rinda pistnud spiiker Eiki Nestor sai tagasi valitud 51 riigikogu liikme häälega, kuid tähelepanu väärivad koguni 24 kehtetut sedelit.

Riigikogu spiikri valimisest võttis osa 97 riigikogu liiget, sotsiaaldemokraadist Nestori vastu oli 22, poolt 51 saadikut, rikutud sedeleid oli 24 ehk täpselt nii palju rahvaesindajaid pidas vajalikuks mitte lihtsalt hääletamisest loobuda või vastu hääletada, vaid niimoodi oma protesti väljendada. Uuel võimuliidul on riigikogus kokku 56 häält.

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimehe Andres Ammase sõnul näitab hääletustulemus usalduskriisi riigikogus, sest ükski kokkulepe ühegi kandidaadi toetamises ei pidanud.

«Kõik kolm kandidaati said vähem hääli, kui nad lootsid ja kokkulepete põhjal pidid saama,» ütles Ammas. «See näitab, et sõna ei peeta, ja see kõik kahjustab riigikogu ja Eesti poliitika mainet veelgi. Kõigi kolme kandidaadi puhul on võimalik oletada, miks üks või teine fraktsioon täies koosseisus nende poolt ei hääletanud. Igaühe suhtes on etteheiteid. Nii nagu klassikalises krimkas on igaühel motiiv mõrvaks, oli igaühel motiiv reeta.»

Ammas tunnistas, et riigikogu juhtimine on olnud rabe. «Minu meelest on Enn Eesmaa üle aegade silmapaistvalt hea juhataja. Tasakaalukas, vaimukas, soe, positiivset õhkkonda otsiv, aga ka tema ei saanud nii palju hääli, kui oleks võinud,» tõdes Ammas. «Seega pole hääletustulemus seotud isikutega, nende juhtimis- ja isikuomadustega, vaid kaasa mängivad madalad kired, kättemaksuhimu. See kõik on päris rusuv.»

Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid tõdes, et arvestades seda, et viimased kaks-kolm päeva on püütud koalitsiooni kuuluvate fraktsioonide inimesi ässitada Nestori vastu, on tulemus igati korralik. Eriti kui võtta arvesse, et kaks koalitsioonisaadikut olid välisvisiidil.

«Kartsin, et poliitiliste intrigantide, poliitiliste pistrike hulk on suurem,» tunnistas Karilaid. «On käinud kauplemine, et Eiki Nestorile mitte häält anda. Seda tööd tegid paari inimest, aga nende mõjujõud jäi väga väikseks.»

Miks sooviti Nestorile haiget teha? «Motiive on erinevaid nagu poliitikas ikka,» ütles Karilaid. «Kes soovib endale midagi paremat kaubelda, kes pole rahul oma tänase positsiooniga. See on tavapärane poliitika argipäev. Arvestades tänast olukorda ja pinget poliitikas on kaduma läinud häälte arv väga väike.»

Riigikogu esimees Eiki Nestor ei dramatiseerinud samuti hääletustulemusi üle. «Niipalju tean kogemuse pealt küll, et valitsusliidu potentsiaalne häälte arv spiikrile ja tegelik häälte arv lähevad kokku vahetult pärast parlamendivalimisi. Hilisematel aastatel ei ole nad enam kunagi kokku läinud,» ütles Nestor. «Seepärast ei olnud tulemus mulle kaugeltki üllatav. Täpselt samamoodi juhtus ka kahe aseesimehega, sest teoorias pidi ka nende häälte arv olema teistsugune. See on lihtsalt poliitika. Olen kõigile täna öelnud, et ega ma nii kehv mees ka ei ole, et mul vastaseid ei oleks.»

Nestor tunnistas, et üksi kandideerida on ebameeldiv. «Kui oleks kaks kandidaati, siis hääletatakse teistmoodi kui ühe kandidaadi puhul,» tõdes ta, lisades, et ühe kandidaadi puhul, kui ta peaks olema sobimatu, on lihtsam valimiskasti tühi sedel lasta, sest sa tead, et niikuinii saab ta valitud.

«Minu poolt on kõik korras ja ei mingit pahameelt,» ütles Nestor. «Aga eks uues koalitsioonis on neid, kes ei soovi kindlasti minu poolt hääletada, rohkem kui eelmises võimuliidus.»

Opositsiooniline Reformierakond toetas riigikogu ühe aseesimehena jätkuvalt Taavi Rõivast, peaministripartei Keskerakond Enn Eesmaad. Eesmaa poolt hääletas 47 ja Rõivase poolt 34 riigikogu liiget. Kehtetuid hääletussedeleid oli 16.

Seotud lood
23.03.2017 25.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto