K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vitsuti relvaärist paistsid allilma kõrvad

Risto Berendson
Facebook
Comments
Tallinna voli­kogu esimees Toomas Vitsut märkis, et kuigi Kalev Kure omaaegne asja­ajaja tegutses Eas­tern Shipping Groupi juhatuses,  allilmategelane ise laevaäris ei osalenud.
Tallinna voli­kogu esimees Toomas Vitsut märkis, et kuigi Kalev Kure omaaegne asja­ajaja tegutses Eas­tern Shipping Groupi juhatuses, allilmategelane ise laevaäris ei osalenud. Foto: ­Toomas Huik

Politseiuurijaid huvitanud küsimusele, kas vendade Toomas ja Lauri Vitsuti relvaäriga Vahemerel oli seotud kuritegelik autoriteet Kalev Kurg, teavad vastust vaid asjaosalised.Tallinna volikogu esimehe Toomas Vitsuti osalusega Eastern Shipping Groupi laevaärist Vahemerel, sellest, kuidas laguneva kaubaalusega veeti lõhkeaineid Aafrika diktaatorite valitsetavatesse riikidesse, on meedia palju kirjutanud.

Ent mis avalikkuse tähelepanu alt välja jäi, on küsimus, kas selles äris oli osaline ka organiseeritud kuritegevus. Täpsemalt, politsei kahtlustas, et mitteametlikult oli äriga seotud endine allilmaautoriteet Kalev Kurg – mees, kelle palgamõrvar 2005. aasta 16. novembril koduuksel perekonna silme all tappis.

Selleks ajaks oli Eastern Shipping Groupi laevaäri Vahamerel kestnud umbes pool aastat. Üks äriajajaid oli keskerakondlasest Toomas Vitsuti võlanõudjast venna, hiljem ajutiselt Rahvaliidu peasekretäriks saanud Lauri Vitsuti kompanjon Mikk Varik.

Varik on ametlikult legaalse taustaga ärimees, keda informeeritud ringkondades teatakse rohkem Kure Kalevi kunagise asjaajajana. Et Kurel oli juba 1990.  aastate algusest kokkupuuteid ebaseadusliku relvaäriga USAs, olnuks relvavedu Vahemerel otsekui vanade liistude juurde naasmine.

Nii huvitas Kure palgamõrva võimalikke motiive uurivat keskkriminaalpolitseid algul ka Vahemerel toimunud relvavedu, ent õige pea jäeti see kui üks ebatõenäolisemaid tapmispõhjuseid siiski tagaplaanile. Mikk Varikust sai 2006. aasta augustis aga juba ametlikult Eastern Shipping Groupi juhatuse liige.

Nagu Toomas Vitsut Postimehele tunnistas, sattus Varik tema osalusega laevaäri juhatuse liikmeks venna Lauri ettepanekul. «Ühte inimest oli sinna etteotsa vaja ja minu vend soovitas teda,» ütles Toomas Vitsut. «Mina isiklikult tunnen Mikk Varikut väga põgusalt.»

Varikut firma etteotsa soovitanud Lauri Vitsut väidab, et kuigi tema kolleeg tundis kadunud Kalev Kurge tõepoolest väga lähedalt, ei osalenud allilmaautoriteedi kuulsusega mees siiski laevaäris.

Varik olevat Eastern Shipping Groupi asjadesse sekkunud lihtsalt kui Lauri Vitsutile kuuluva võlgade sissenõudmise ja firmade likvideerimisega tegeleva OÜ Majanduskaitse Büroo töötaja. «Ma ­tean, et meid on selle äriga seoses süüdistatud kõikvõimalikes asjades. Kas või selles, et me oma relvaveoga oleme mahitanud praegu Liibüas toimuvat riigipööret. Ma tean, et me oleme väga võimekad, kuid uskuge mind, nii võimekad me nüüd ka ei ole,» märkis Lauri Vitsut.

Nagu Postimehe telefoni­usutlusest Toomas ja Lauri Vitsutiga selgus, oligi Eastern Shipping Groupi asjaajamine peamiselt Lauri Vitsuti hoole all. Toomas Vitsuti väitel ostis tema omanikuna sisuliselt oma vennalt laevaäri kureerimise teenust. Sama kinnitab ka Lauri Vitsut.

Kommentaar

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles