Sisukord
Teadus
Tänane leht
01.04.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg EKRE saadik küsis kuluhüvitise eest nõu erakonna aseesimehelt 1.04 Postimehe sisukord 1 Sevastopoli võitleja (2) Tallinnas tahab õppekeele erandit kolm kooli Kindral Einseln saadeti viimsele teekonnale Tsahkna ei taha PPA lennukulusid kaitse-eelarvest katta Eesti lühiuudised 1.04 Postimehe sisukord 2 Palju õnne Jääkaru või porikaru? Pagulaste purunenud muinasjutt (13) Lennukas roheline (1) Välismaa Indoneesia tüdrukud peavad läbi tegema sandistava siirderiituse Saksa populiste lõhestavad sisekriis ja sulav toetus (4) Välismaa lühiuudised 01.04. Libauudiseid laiast ilmast Proua Brexit Arvamus EKI keelekool: kiri võib ka luisata (1) Ene Pajula veste: mammi ei näe punasel värvil mingit süüd (3) Edasi 1975. aastal: nädal lõppes, teine algas Kalev Vilgats: Valter Ojakääru pärand Pärnusse? Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Juhtkiri: ahneimad ahnemate hulgast (5) Eesti korvpalli valge laev Sevastopoli võitleja (2) Proua Brexit Lennukas roheline (1) Kultuur Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Tume ja värske Aja auk. Trummar saab kurjaks Sport Võit tõstis Levadia liidriks Eesti korvpalli valge laev Kellele on vaja paarismängu? Mart Seim on EMi eel uudses olukorras Rennisõidu treener: tipptaseme saavutamine on Kelly puhul tundide küsimus AK Maimu Berg kohtub Hitleriga Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Vladimir Sazonov: Saddam Hussein oli Islamiriigi ämmaemand (11) Peeter Langovitsi tagasivaade: punk, Parrik ja kodutud koerad Mis elu see on?! Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Merilin Piipuu: Muuseum võib muuta sinu elu (1) Enn Vetemaa seni ilmumata intervjuus: kõik ajad on koledad ainult eemalt vaadates Martin Zobel: globaalmuutustest ja elurikkusest. Maa loodus hakkab väsima Vikerkaar loeb. Moralistlikud mõtted Tume ja värske Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Aja auk. Trummar saab kurjaks Eesti kultuuri täheatlas: eestlaste arhetüübid Andres ja Pearu Arter Trennis sensei Põllu ehk härra Karatega Kuhu minna Horoskoop Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Männiste Perebänd läheb esimesele suvetuurile Sõiduproov. BMW 5. seeria: Igaüks unistab «viiesest» (2) Kuidas kodustada pilve? Naljakad prillid on moes Steuermann Kristjan Järvi päästab klassikalist muusikat karidest Justin Petrone: täiskasvanute murdeiga Hingesugulane rebasega (2) Pärnu restoranid ärkavad talveunest Kiikhobu on jälle lastetoas Vanast spordist tüdinud? Siin teile midagi uut! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Zobel: globaalmuutustest ja elurikkusest. Maa loodus hakkab väsima

3 min lugemist
Martin Zobel FOTO: Eesti Teaduste Akadeemia

Ebaoluliseks peetud muutustest, nagu maakasutuse hoogustumine, hakkab kujunema globaalne oht, kirjutab akadeemik ja bioloog Martin Zobel.

Kliimamuutused ja sellest tulenevad ohud inimkonnale on olnud tähelepanu keskpunktis juba pikemat aega. Üha rohkem ilmub vastavaid uuringuid, toimub soliidseid rahvusvahelisi foorumeid, sh tipp-poliitikute osavõtul. Selle taustal kipuvad varju jääma teised globaalmuutused, mille mõju bioloogilisele mitmekesisusele, ökosüsteemi teenustele ja seeläbi kogu inimkonnale on kohati tunduvalt suurem – jutt käib maakasutuse hoogustumisest, mille tagajärjel hävivad elupaigad ning kahjustuvad ökosüsteemid.

Probleem pole sugugi uus. Juba aastal 2000 avaldasid maailma juhtivad ökoloogid ajakirja Science 10. märtsi numbris globaalse elurikkuse tulevikustsenaariumi. Maismaaökosüsteemide puhul nimetati suurima ohuallikana intensiivset maakasutust. Mõju poolest järgmised leiti olevat kliimamuutused, reostus lämmastikuühenditega ja võõrliikide sissetung. Maakasutus hõlmab väga erinevaid inimtegevusi, alates looduslike alade ülesharimisest või täisehitamisest ning lõpetades metsaraiega, soode kuivendamisega ja rohumaade ülekarjatamisega.

Ökosüsteemide elutähtsad teenused

Vähenev ja muutuv mitmekesisus toob endaga kaasa ökosüsteemi teenuste kahanemise. Selle veidi keeruliselt kõlava terminiga tähistame neid ökosüsteemide omadusi, mis on meile vajalikud. Teenusteks võivad olla n-ö looduse produktid, nagu vesi, toit, puit jms. Teenus võib olla looduse reguleeriv mõju, näiteks kliimale, veevarudele, mullaviljakusele. Teenused võivad olla ka kultuurilist laadi – rikkumatu ja mitmekesine loodus pakub võimalusi puhata, loodust tundma õppida, mediteerida. Maakasutuse hoogustumine ja elupaikade hävitamine ohustab seda kõike. Kui kliimamuutuste üle peetakse tuliseid debatte ja eksisteerib ka kindel grupp teadlasi ja arvamusliidreid, kes kliimamuutusi vaidlustavad, siis maakasutuse ja elupaikade hävitamise mõju suhtes valitseb üksmeel. Samas valitseb paraku ka suhteline vaikus nii sõnades kui ka tegudes.

Elurikkuse inventuuri ehmatavad tulemused

Õnneks on viimasel ajal märke, et jää hakkab murduma, ja maakasutusega seotud globaalprobleemidest vähemalt kirjutatakse taas. Ajakirjas Nature 5. aprillil 2015 esitatud globaalne inventuur paneb mõtlema. Alates aastast 2000 on elurikkus kahanenud nii maailmas tervikuna kui ka piirkonniti. Ennustuse järgi see tendents jätkub – kui just midagi radikaalset ette ei võeta.

Globaalse inventuuri edasiarendus avaldati ajakirjas Science 15. juulil 2016. Mitmekesisus on drastiliselt vähenenud 58 protsendil maismaa pindalast, kus elab 74 protsenti Maa rahvastikust. Maakasutuse surve käib selgelt ühte sammu rahvastiku kasvuga. Vastupidi üldlevinud arvamusele on looduslikud rohumaad isegi halvemas seisukorras kui metsad. Ohustatud on ka paljud Maa elurikkuse tulipunktid – piirkonnad, kus looduslik elurikkus on erakordselt suur. Suhtelised muutused on kõige suuremad troopikas; seda on tõenäoliselt märganud ka nii mõnigi reisihuviline eestlane.

Kuidas mõjutavad muutused elurikkuses ökosüsteemi teenuseid ja seeläbi inimkonna heaolu?

Sellekohaseid uuringuid tehakse paljudes riikides ja piirkondades, ka Eestis. Loodetavasti on meil varsti olemas varasemast parem üldpilt teenuste seisukorrast, mis lubab planeerida ka nende parandamist.

Hea on tõdeda, et vähemalt viimasel ajal püsivad ökosüsteemi teenustega seotud probleemid tähelepanu fookuses. Natureʼi selle aasta 16. märtsi numbris leidub toimetuse kommentaar muldade olukorrast globaalses skaalas. Viljakas muld on n-ö toetav ökosüsteemi teenus, mis on hädavajalik nii inimese toiduga varustamiseks kui ka normaalse aineringe tagamiseks looduslikes ökosüsteemides.

Muld väsib

Praegusel hinnangul on üks kolmandik kõigist muldadest ja üle poole põllumuldadest kas mõõdukalt või tugevalt kahjustatud. Siin on muuhulgas ka seos kliimamuutustega – heas seisukorras muld võib akumuleerida märkimisväärsel hulgal süsinikku. Seega – mulla tervise eest tuleb hoolitseda ja seda parandada. Oluline on ka tänapäevane arusaam, et muld pole mitte elutu substraat, vaid elupaik paljudele organismidele, olgu näiteks kasvõi taimedega kasulikus kooselus olevad seened.

Maakasutuse mõju – elupaikade hävitamine, ökosüsteemide degradeerimine – on taas päevakorral. Lahendused pole siin kerged – eriti seetõttu, et maakasutusega seoses tuleb lahendada demograafilisi probleeme. Võimalust probleemist mööda vaadata pole meile aga paraku antud.

Seotud lood
    31.03.2017 03.04.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto