Sisukord
Arvamus
Postimees
28.03.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Roheliste uueks juhiks valiti Züleyxa Izmailova EKRE jätkab jonni (2) Marie Underit mälestati esimest korda Rahumäel Soomlaste hüljatud majad teevad Martna valla murelikuks (1) Riik ägab rämpskinnisvara all (6) Hobuseid ohustab viirus Majandus Minski tankistid panevad mehed mängima Helmes maksab Minskis suuremat netopalka kui Tallinnas Välismaa Kreml süüdistas protestijaid provokatsioonis Peruu elab kriisiolukorras Välismaa lühid Merkel jäi Saarimaal alistamatuks (1) Arvamus Jaanus Piirsalu: Kremli ootamatud uued vastased (9) Lugeja kiri: Varasta! Valeta! Susserda! Slikerda! Peta! Ahnitse! (3) Hardo Pajula: närtsivad nartsissid (29) Urmas Sõõrumaa: vajame uut kultuuri – kehakultuuri (11) Juhtkiri: sinu laps, valekaebus ja kohtuniku sõltumatus (25) Postimees 1933. aastal: Marie Under 50-aastane Ahto Lobjakas: pop-up populism ehk võltstõe ajastu (26) Kultuur Anneli Saro: «Rohkem teatrit ei tähenda rohkem kunsti.» Kuidas saab pandipakendist teatripilet? Sport Spordi lühiuudised Imeline Maik-Kalev Kotsar tõusis Tuhkatriinu-loos kandvasse rolli Sildaru võistluste hierarhiast on kõigil oma arusaam (1) Kontaveit parandab füüsist ja mõtleb positiivselt Tarbija Eesti toitumisnõustajate 14 soovitust: kuidas saada elu parimasse vormi (2) Tervisekülje lühiuudised Tartu Vallajuhtide aasta algas palgatõusuga Tartu tagurpidimaja katus sai paika (4) Aparaaditehase kaubatänavas pesitseb vembutav tihane Nõukaaegses lasteraamatus naljakate seiklustega kuulsaks saanud Deniska kirjutab ise raamatuid Kuhu me seda Tartu parkimismaja õigupoolest ehitame? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Piirsalu: Kremli ootamatud uued vastased

2 min lugemist
Jaanus Piirsalu FOTO: Postimees.ee

Valgevenes kuu aega kestnud ja Venemaal pühapäeval toimunud protestidel on mitu sarnast joont. Kõige tähelepanuväärsem on, et väga palju inimesi – ja seejuures noored – tuli poliitiliste loosungite all välja provintsilinnades. Mitte veel massiliselt, aga siiski rohkem kui kunagi varem Putini või Lukašenka režiimi vastu. 

Venemaal on Putini-vastased poliitilised protestid alati olnud Moskva pärusmaa. Isegi kui on välja kuulutatud ülevenemaalisi aktsioone, siis alati on suurem osa miitingulisi kogunenud pealinnas. (Kui välja arvata 2005. aasta «kastruliprotestid» pensionäride soodustuste kaotamise vastu, aga siis poliitilisi nõudmisi praktiliselt ei esitatud.) Sel pühapäeval oli esimest korda vastupidi: Moskva kesklinna Tveri tänavale kogunes päeva jooksul meelt avaldama hinnanguliselt 20 000 – 30 000 inimest, üle Venemaa eri linnades aga kokku vähemalt 150 000 inimest (sõltumatu portaali Meduza hinnangul). Nn Bolotnaja-protestide ajal viis aastat tagasi ei toimunud väljaspool Moskvat midagi võrreldavat.

Protesti ajendiks oli Venemaa parlamendivälise opositsiooni vaieldamatuks liidriks tõusnud Aleksei Navalnõi algatusel loodud film Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi laiaulatuslikust korruptiivsest tegevusest ja rikastumisest. Neli nädalat tagasi avaldatud kolmveerandtunnist filmi «Ta ei ole teile mingi Dimon» on vaadanud juba iga kümnes venemaalane.

«Tossu-protestid» toimusid vähemalt 80 Venemaa linnas. (Navalnõi väitel sai kogu uurimine alguse Medvedevi edevatest Nike tossudest. Pühapäeval tulid Moskvas paljud miitingule, Nike tossud kaenlas.) Väga aktiivsed olid miitingud Siberi ja Lõuna-Venemaa linnades, kuid näiteks oli ennekuulmatu, et Putini-vastaste loosungite alla kogunes sadu inimesi isegi Kesk-Venemaa ja Uuralite muidu poliitiliselt absoluutselt letargilistes linnades.

Venemaa rahvaarvuga võrreldes pole 150 000 üle Venemaa just väga palju, aga see näitab koos varasemate väiksemate miitingutega siin ja seal, et sotsiaalne pinge on hakanud pulbitsema just muidu Kremlile nii lojaalsetes regioonides.

Kui lugeda vähegi sõltumatuid regionaaluudisteportaale, siis on kolm aastat kestnud majandusstagnatsioon, sellega kaasas käinud laialdane varjatud tööpuudus ja hindade tõus üha laiemalt tekitanud inimestes tunde, et elatustaseme languse tõttu pole neil enam suurt midagi kaotada ja karta.

Kui eelmiste presidendivalimiste eel valmistasid Kremlile probleeme «pahaseks saanud moskvalased» (Bolotnoja protestid), siis seekord on Kreml saamas enne presidendivalimisi Navalnõi asemel endale palju ohtlikuma vastase – taasvaesumisest pahased (et mitte öelda tigedad) provintsielanikud. Neile tuleb liita esimest korda võimuvastastele miitingutele massiliselt ilmunud noored, kes on samuti Kremlile suhteliselt uus ja ootamatu vastane.

Seotud lood
    27.03.2017 29.03.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto