Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.03.2017
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Roheliste uueks juhiks valiti Züleyxa Izmailova EKRE jätkab jonni (2) Marie Underit mälestati esimest korda Rahumäel Soomlaste hüljatud majad teevad Martna valla murelikuks (1) Riik ägab rämpskinnisvara all (6) Hobuseid ohustab viirus Majandus Minski tankistid panevad mehed mängima Helmes maksab Minskis suuremat netopalka kui Tallinnas Välismaa Kreml süüdistas protestijaid provokatsioonis Peruu elab kriisiolukorras Välismaa lühid Merkel jäi Saarimaal alistamatuks (1) Arvamus Jaanus Piirsalu: Kremli ootamatud uued vastased (9) Lugeja kiri: Varasta! Valeta! Susserda! Slikerda! Peta! Ahnitse! (3) Hardo Pajula: närtsivad nartsissid (29) Urmas Sõõrumaa: vajame uut kultuuri – kehakultuuri (11) Juhtkiri: sinu laps, valekaebus ja kohtuniku sõltumatus (25) Postimees 1933. aastal: Marie Under 50-aastane Ahto Lobjakas: pop-up populism ehk võltstõe ajastu (26) Kultuur Anneli Saro: «Rohkem teatrit ei tähenda rohkem kunsti.» Kuidas saab pandipakendist teatripilet? Sport Spordi lühiuudised Imeline Maik-Kalev Kotsar tõusis Tuhkatriinu-loos kandvasse rolli Sildaru võistluste hierarhiast on kõigil oma arusaam (1) Kontaveit parandab füüsist ja mõtleb positiivselt Tarbija Eesti toitumisnõustajate 14 soovitust: kuidas saada elu parimasse vormi (2) Tervisekülje lühiuudised Tartu Vallajuhtide aasta algas palgatõusuga Tartu tagurpidimaja katus sai paika (4) Aparaaditehase kaubatänavas pesitseb vembutav tihane Nõukaaegses lasteraamatus naljakate seiklustega kuulsaks saanud Deniska kirjutab ise raamatuid Kuhu me seda Tartu parkimismaja õigupoolest ehitame? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal: Marie Under 50-aastane

1 min lugemist

Vaevalt on meil teist kirjanikku, kes juba oma esimese teosega tõusnud poeetide esirinda, nagu Marie Under. Kui 1917. a. ilmus ta esimene luuletuskogu «Sonetid», siis oli sel raamatul täielik menu nii kunstiliselt kui publiku vastuvõtult. Kahe aasta jooksul ilmus «Sonettidest» tervelt 3 trükki.

Siin paiskus esile autori värske ja vereline suhtumus ellu, otsene rõõm elada ning olla ja see haaras meeli. Kui järgmises luuletuskogudes M. Underi poeedimeel näitas järjest küpsevat suunda, kui temast kujunes järgneva aastakümne jooksul meie meisterlik ja kunstiküpsem luuletar, siis on ometi «Sonetid» jäänud selleks tuleleegiks, mis praegugi luuletaja koguloomingus püsib noorusliku, sädemeidpilduva, värske ja vastse luulelättena.

Lydia Koidula, Anna Haava ja Marie Under – need on meie kirjandusetee heledamad naised. Kui Koidula laulis rõhutud rahvale, Haava pani oma vähenõudlikus värsis otsema tundemomendi elama, siis on Marie Under see, kes oma loominguga eesti luule on viinud euroopalisele tasemele, kunstilisele täiusele.

Pühitsedes Marie Underi 50-ndat sünnipäeva, pühitseme ühtlasi eesti lüürika võidupäeva. Need üheksa luuletuskogu, mis luuletaja avaldanud 16 aasta jooksul, on paremaks näiteks, et meie lüürika ei tarvitse välismaa paremategi saavutiste ees puna palgesse lasta.

Olgu meil kõigil rõõm sellest ilusast aupäevast, nagu luuletajal enesel on olnud rõõm ilusaist elupäevist, loomingu elumeelsest ja eluvärskest tuksest!

28.03.1933

Seotud lood
    27.03.2017 29.03.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto