N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Madis Kalvet: Klavani lootus tõenäoliselt ei täitu

Madis Kalvet
Madis Kalvet: Klavani lootus tõenäoliselt ei täitu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Madis Kalvet.
Madis Kalvet. Foto: Toomas Tatar

Eesti jalgpallikoondise kapten Ragnar Klavan  jooksis eile õhtul mängus Horvaatiaga karjääri jooksul  rahvusesinduse eest väljakule 118 korda. Arvestades, et Klavanil oli mullu oktoobris 31. sünnipäev ja Eesti rekordinternatsionaal on Martin Reim 157 mänguga, võiks Klavan selle rekordi umbes nelja aasta pärast enda nimele võtta. Liverpoolis mängiv keskkaitsja on avaldanud lootust, et sellist asja ei juhtuks, kuid tõele näkku vaadates tuleb tõdeda, et ühel päeval tuleb tal see rekord arvatavasti ikkagi omaks võtta.

Klavan selgitas hiljuti Liverpooli pressiteenistusele, et tema soovi järgi võiks ideaalses maailmas mõni noorem mängija ta enne Reimi tippmargini jõudmist Eesti koondise algkoosseisust välja lükata. Sisuliselt ütles Klavan, et tahaks näha rohkem heal tasemel noori Eesti jalgpallureid, kes sooviksid jõuda sama kaugele nagu tema, ja seejärel tuleksid peale juba uued noored jne.

Samasugust mõtet on varem rõhutanud ka eelmisel aastal koondisekarjääri lõpetanud Joel Lindpere. Üks Eesti jalgpalliajaloo värvikamaid mängumehi sai aastate jooksul sinisärkide ridades kirja 107 kohtumist, nii et ka tema auks peeti lahkumismäng. Seejärel avaldaski Lindpere lootust, et tulevikus väga palju seesuguseid pidulikke mänge ei korraldataks, kuna hea jalgpallitasemega riigis peaksid nooremad regulaarselt vanad mängijad eest lükkama.

Vaadates aga Eesti koondise praegust koosseisu ja mängijate valikut lähiaastatel, võib julgelt tõdeda, et koondise raudvarad saavad (või peavad) rahvuskoondise särgis väljakule joosta niikaua, kuni nende mängijakarjäär kestab.

Mõnel positsioonil võibki eestlastel ju olla mitu heal tasemel meest, nagu näiteks on koondise kolme-nelja parema mängija seas kaks vasakukäelist keskkaitsjat. Siiski on päevselge, et peatreener Martin Reim ei hakka langetama otsust, kas väljakule saata Klavan või Karol Mets. Loomulikult jooksevad platsile mõlemad – lihtsalt üks neist peab võrreldes klubimängudega mängima teistsugusel positsioonil. Seega peaks lähiaastatel esile kerkima veel vähemalt üks või pigem juba kaks heal tasemel vasakukäelist keskkaitsjat, et Klavan jääks ilma praegu Reimi käes olevast rekordist.

Kokkuvõttes ongi Eesti jalgpallireaalsus selline, et näeme edaspidigi regulaarselt lahkumismänge jalgpallurite auks, kes esindanud koondist vähemalt sada korda. Juba praegu seisab lahkumismäng ees peale Klavani veel kolmel mängijal (Enar Jääger, Dmitri Kruglov, Aleksandr Dmitrijev) ja kaugel ei ole sellest arvust enam ka Konstantin Vassiljev. Seejärel võib oodata lühikest pausi, kuid tõenäoliselt tuleb peagi peale uus laine.

Märksõnad
Tagasi üles