Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.03.2017
Eesti Mälumäng Korrakaitse saab täiendust Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Kellest saab rektor? Eesti päästjad kustutasid Lätis kulu Pärnu haiglast võis kaduda üle 100 000 euro (1) Tagakülg Aas: Paiga kipuvad juhtuma igasugused ebameeldivused Eesti lühiuudised Eesti soovib anda Euroopa elektritarbijatele vabamad käed (1) Maavalitsuste kaotamine käib uitmõtete järgi (2) Haiglajuht ööbis viietärnihotellides (6) Majandus British Airways loodab Eestisse tuua kultuurseid britte Rain Lõhmus: minusugustelt saaks raha kätte kinnisvaramaksuga (23) AirBaltic vajutab gaasi põhja Eesti firmadel tärkavad uued võimalused Kanadas Välismaa Põhja-Iirimaal käärib endiselt Šoti parlament toetas iseseisvusreferendumit Välismaa lühiuudised 29.03.2017 Biitlimaania jõudis lõpuks Kuubale Türgi muutub täielikuks tõsielusarjaks (1) Brexitist saab täna reaalsus Arvamus Aarne Mäe: kaduviku mees Edasi 1990. aastal: Tartusse Hiina restoran Priit Pikamäe: Poola, Ungari, Türgi on sünged näited kohtuvõimu sõltumatuse piiramisest (34) Peeter Espak: kannatust, härra Lobjakas (22) Maarja Vaino: meelelahutus ja keelelahutus. Miks me ei hinda eesti keelt? (15) Juhtkiri: haldusreform toob segaduse (3) Rainer Vakra: Eesti rahvas on metsa-, mitte kirveusku (2) Kultuur Kuidas orienteeruda Tallinn Music Weeki mahukas programmis? «Öö tuhmub läbipaistvaks nagu armulaualeib» Kultuuri lühid Sport Soome suusastaari uueks treeneriks sai väidetav «dopinguboss number üks» Tartu astus sammu Balti liiga pronksi poole Usku taastava jalgpallikoondise vägev võit! Madis Kalvet: Klavani lootus tõenäoliselt ei täitu (1) Honda hukutab McLarenit, Alonso ähvardab lahkuda Valge Elevant ja üksik metrooliin: Rio olümpia olematu pärand (3) Tartu Kalleimad teetööd toovad Tartu lähistele 2+1 sõidurajad Hääl saalist: kas koerad peavad asjal käima laste mänguplatsil? Ugala pärandab oma vanad tribüünid Tartule VAATA JA VÕRDLE: millisena näevad ülikooli tulevikku rektorikandidaadid Volli Kalm ja Margit Sutrop? Pealinna gümnasistid vallutasid Tartu Looduslaps vaatab digipiltidel maailma läbi värviliste kildude Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: haldusreform toob segaduse

2 min lugemist
Elu pärast haldusreformi. FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Inimestele ei meeldi üldiselt muudatused ning mida suuremad need on, seda suurem on üldjuhul ka vastuseis neile. Sellegipoolest on reaalsus, et me elame keerulises ja kiiresti muutuvas maailmas, kus, nagu rohkem kui sada aastat tagasi kirjutas ameerika filosoof Ralph Waldo Emerson, võib inimene rajada oma kodu ükskõik kui sügavale metsa, ühel päeval sillutab maailm ikkagi tee kuni tema lävepakuni.

Iga haldusreformi mõte vähemalt idee tasandil seisneb selles, et reformijärgsed omavalitsused peaksid töötama efektiivsemalt ja samas minema vähem maksma, mis on ilus ja igati loogiline. Ka paljude Eesti inimeste lävepakuni leiavad tuleval aastal praktikas tee haldusreformi esimesed viljad erinevate möödapääsmatute asjaajamiste näol, mis neil toimetada tuleb, kuid need muudatused ei pruugi olla meeldivad. Nagu kirjutab tänane Postimees, võib üheksa kuu pärast alguse saada teatav segaduste aeg, kuna endiselt on selgusetu, kuidas jagatakse 1. jaanuarist 2018 kaduvate maavalitsuste ülesanded.

Maavalitsuste vajalikkuse üle on vaieldud terve taasiseseisvusaja, kuid sellegipoolest on nende täita olnud erinevad funktsioonid alates perekonnaseisutoimingutest kuni ühistranspordi korraldamiseni. Nüüd on tekkimas segadus ning küsimus on ka selles, kas uued reformi tulemusel sündivad omavalitsused, mille juhtorganid saavad ametisse pärast sügisesi kohalikke valimisi, on üldse valmis kohe uuel aastal maavalitsuste ülesandeid üle võtma. Pigem eeldaksid muudatused teatavat üleminekuaega, millele seni pole mõeldud.

Eestis armastatakse võrrelda riigi- ja omavalitsusasutusi teeninduskeskustega, mis peaksid justkui osutama kodanikest klientidele teenuseid. Iseenesest võib seda lähtekohta kritiseerida. Miks võrrelda kodaniku ning riigi või omavalitsuse suhet müüja ja kliendi omaga, kui see peaks olema ideaalis sarnane suurettevõtte aktsiaomanike ja juhi suhtega. Inimeste ootus on, et töö saaks tehtud võimalikult efektiivselt ja odavalt ning juhid ja teised ametnikud oleksid vastutusvõimelised ja kompetentsed, nii nagu riigi tasemel, nõnda ka kohapeal. Selline ootus valitseb ka haldusreformi suhtes.

Maavalitsuste kadumisega seonduv olukord meenutab üht vana anekdooti, kus ärahirmutatud hiired küsivad nõu targalt öökullilt ning öökull soovitab neil siilideks hakata. Kui hiired küsivad, kuidas see võimalik on, vastab öökull, et see küsimus ei peaks olema mõeldud temale, kuna tema vastutab kõigest strateegia eest. Riigihaldusminister Mihhail Korb öökulli kombel talitada ei saa, vaid tal tuleb tegutseda kiiresti selle nimel, et tekkinud sasipundar lahti harutada.

Seotud lood
28.03.2017 30.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto