Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.04.2017
Eesti Minister Ossinovski vastuoluline töökohustus (7) Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Male Tagakülg Mihkelson: populistlikud eksirännakud tõrjusid IRLi valijad (11) Osa IRList elab uue juhi ootuses Miks ei peaks minema Marsile elu otsima? (5) Majandus Parem on säästudest vaikida Apple hakkab aprillis kolima Eesti Teede poliitiline edu võib erastamisplaani nurjata Kinnisvaramaks kui keskaegne igand (5) Välismaa AJA PEEGEL: Kuidas oleks ühe saarega Baleaaridel? KOHALIK VAADE. Iidset Leedu kindlust ohustab inimlik rumalus Colombias on äkktulvad ja mudavoolud nõudnud üle 200 inimelu Soome kaitsepolitsei hoiatab noorpoliitikute värbamise eest (1) Arvamus Ivo Pilving: põhiõiguste kaitset tuleb alustada õigest otsast Madis Kalvet: rahu Eesti jalgpalli(koondise)s Juhtkiri: lapsed liiguvad vähe – mida teha? (1) Mart Raudsaar: usun, seega nii on (1) Tiina Tambaum: eesmärk surra tervena (2) Postimees 1931. aastal: Nikaragua pealinn jäädavalt hävinenud Kultuur Folk, beats and rock'n'roll! Mõnes paigas on rohkem peoenergiat Sport Spordi lühiuudised Kas Pärnu salapärane probleem Pulgaga maksab tiitli? Kas Vettel ja Hamilton pakuvad lõpuks suure lahingu? Kotsari ja South-Carolina uhkus, valu ja pisarad Taru karjääri edukaima hooajaga rahule ei jäänud Tarbija Miks ei peaks minema Marsile elu otsima? (5) Tartu Linn ei kiirusta kahe klubi tülisse Tartu Sporti segama Uut moodi kohalik poliitika: esmalt tõstavad vallajuhi palka, ja siis lasevad ta lahti (1) Juhtkiri: Raadist ei tohi saada uut Annelinna (2) Ühishauas peitunud luud paljastavad kauge aja tooruse (8) Waldorfgümnaasium lõikas loorbereid Enriko Talvistu: traktoriga pargis ja asfaldil. Raske veoautoga ka Tasku remont annab poodidele lisaruumi Auhind võttis baleriinil põlved nõrgaks Sardell 80 senti. Viiner 20 senti. Isevärki baaris kantseldab vanapaar väsimatult Ümarlaua rüütleid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: usun, seega nii on

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Kristlik raadiojaam palus mul järgmisel nädalal rääkida alternatiivmeedia vajalikkusest. Ühele teatud portaalile olevat tehtud juba üksjagu annetusi, mis näitab, et seda on vaja. Siinjuures ei taha ma väita vastupidist, küll aga tekkis mul mõte läheneda teemale piibellikus võtmes.

Mida väga olulist tegi Kristus peale imetegude? Kõige olulisem ongi ehk peidus uudisväärtusliku kesta all. Ta läks inimeste sekka. Nii nagu narodnikud – näiteks Gogol – palju aega hiljem või näiteks Mihhail Gorbatšov, kellele meeldis telekaamerate ees töölistega kohtuda. Kristus ei asutanud Facebooki kommuuni, et seal ebameeldivaid tegelasi sõbralistist kustutada. Ta rääkis tõtt, ehkki teadis, et selle eest lüüakse ta risti.

Seega tuleks evangeeliumi kuulutada inimeste seas, kellest suurem osa on paratamatult roomlased või miks mitte maurid. Usukuulutust on võimalik teha kas agressiivselt, ukselt uksele käies, või isikliku eeskuju kaudu, ja selleks pole vaja alati isegi imetegusid.

Agressiivsest, vastandusel rajanevast usukuulutusest on hereesiani (ehk jumalateotuseni) vaid üks samm. Meil on õigus ja teil kõigil ei ole. Taevas on reserveeritud loožikohti vaid piiratud arv ning need saavad teile vaid siis, kui teete seda-ja-seda. David Koreshi karismaatiline ja kultuslik ususekt pidas Ameerikas föderaalvõimudega tulevahetust, kuni nende rantšo oli juba leekides.

Olles seda kõige öelnud, on ehk juba ilmne, et suhtun väga ettevaatlikult nende inimeste jõupingutustesse, kes üritavad viljeleda vastandumisel rajanevat alternatiivmeediat. Nende meelest on nn peavoolumeedia struktuurides kallutatud jõud (näiteks plutokraadid ja soroslased – tean inimesi, kes seda tõsimeeli usuvad), kellele tuleb vastu seada puhas tõde ehk mingisugune õige vaatevinkel, mis on lahutatud muust maailmast (ideoloogilise) tulemüüriga.

Ma ei ole teoloog, kuid mulle tundub see olevat vastuolus Jeesuse tahtega. Jeesus ei tee vahet variseridel ja tölneritel. Kõigil on oma võimalus. Võimalus diskuteerida vaba mõtte turuplatsil, kus küll liigkasuvõtjate lauad ümber tõugatakse, ent järelduste tegemiseks loevad pikas perspektiivis siiski argumendid ning inimesele on sealjuures jäetud nende vaba tahe. Tahe olla hea või siis mitte nii väga hea.

Ma ei soovi taunida kristlikku ajakirjandust, mille eesmärk on kuulutada evangeeliumi. Sõnavabaduses elavas riigis on sellel oma koht. Küll aga taunin ülejäänud ajakirjanduse vaenamist (juudid, andestust!) stiilis, et see ei ole «koššer».

Ei ole tõesti, aga seda enam peaksid kristlikud väärtused (või vanatestamentlikud väärtused) olema esindatud kõigis väljaannetes ja ma ei pea siin silmas kirikuelu pooltundi kord nädalas või midagi säärast. Ma pean silmas isiklikku eeskuju ning oma seisukohtade julget ja argumenteeritud esitamist. Pigem liigume tõe poole sellises vestluses kui sotsiaal- või alternatiivmeedia kõlakambris, kus võib nautida iseenda hääle mahlakat kaja.

Mulle meeldib, kuidas Hardo Pajula võttis Postimehe arvamusliidrite lõuna järel lühidalt kokku tõepõhjata ühiskonna olemuse: see on agressiivse rumaluse pealetung. Maakera on lapik, sest te ei suuda mulle veenvalt tõestada vastupidist. Mingi väljaanne on kallutatud, kuna eelmisel nädalal ei mahtunud arvamuslugu sisse või seda kärbiti. 9/11 rünnakut ei toimunud, kuna Pentagoni müüridesse ei jäänud reisilennuki siluetti meenutavat auku.

Varem või hiljem peab igasugune äratusliikumine tegelema maiste probleemidega ja nende inimestega, kes meile antud on.

Seotud lood
01.04.2017 04.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto