Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.04.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg EKRE saadik küsis kuluhüvitise eest nõu erakonna aseesimehelt 1.04 Postimehe sisukord 1 Sevastopoli võitleja (2) Tallinnas tahab õppekeele erandit kolm kooli Kindral Einseln saadeti viimsele teekonnale Tsahkna ei taha PPA lennukulusid kaitse-eelarvest katta Eesti lühiuudised 1.04 Postimehe sisukord 2 Palju õnne Jääkaru või porikaru? Pagulaste purunenud muinasjutt (13) Lennukas roheline (1) Välismaa Indoneesia tüdrukud peavad läbi tegema sandistava siirderiituse Saksa populiste lõhestavad sisekriis ja sulav toetus (4) Välismaa lühiuudised 01.04. Libauudiseid laiast ilmast Proua Brexit Arvamus EKI keelekool: kiri võib ka luisata (1) Ene Pajula veste: mammi ei näe punasel värvil mingit süüd (3) Edasi 1975. aastal: nädal lõppes, teine algas Kalev Vilgats: Valter Ojakääru pärand Pärnusse? Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Juhtkiri: ahneimad ahnemate hulgast (5) Eesti korvpalli valge laev Sevastopoli võitleja (2) Proua Brexit Lennukas roheline (1) Kultuur Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Tume ja värske Aja auk. Trummar saab kurjaks Sport Võit tõstis Levadia liidriks Eesti korvpalli valge laev Kellele on vaja paarismängu? Mart Seim on EMi eel uudses olukorras Rennisõidu treener: tipptaseme saavutamine on Kelly puhul tundide küsimus AK Maimu Berg kohtub Hitleriga Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Vladimir Sazonov: Saddam Hussein oli Islamiriigi ämmaemand (11) Peeter Langovitsi tagasivaade: punk, Parrik ja kodutud koerad Mis elu see on?! Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Merilin Piipuu: Muuseum võib muuta sinu elu (1) Enn Vetemaa seni ilmumata intervjuus: kõik ajad on koledad ainult eemalt vaadates Martin Zobel: globaalmuutustest ja elurikkusest. Maa loodus hakkab väsima Vikerkaar loeb. Moralistlikud mõtted Tume ja värske Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Aja auk. Trummar saab kurjaks Eesti kultuuri täheatlas: eestlaste arhetüübid Andres ja Pearu Arter Trennis sensei Põllu ehk härra Karatega Kuhu minna Horoskoop Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Männiste Perebänd läheb esimesele suvetuurile Sõiduproov. BMW 5. seeria: Igaüks unistab «viiesest» (2) Kuidas kodustada pilve? Naljakad prillid on moes Steuermann Kristjan Järvi päästab klassikalist muusikat karidest Justin Petrone: täiskasvanute murdeiga Hingesugulane rebasega (2) Pärnu restoranid ärkavad talveunest Kiikhobu on jälle lastetoas Vanast spordist tüdinud? Siin teile midagi uut! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Justin Petrone: täiskasvanute murdeiga

3 min lugemist
  • See ongi murdehetk, kui mõistad, et pole muud valikut kui kaasa ujuda.
Justin Petrone FOTO: Margus Ansu

See lugu juhtus minuga mõni aeg tagasi. Trehvasin loodusmees Fred Jüssiga, ta tõmbas mind nööbist ja küsis, kui vana ma õigupoolest olen.

Ta oli tulnud raamatukokku lugema ühte oma lemmikraamatut. Ja tal oli ilmselt oma arvamus sellest, mis minu sees sel ajal toimus.

«Kolmkümmend viis,» vastasin. Sest just nii vana ma tol hetkel olin.

Jüssi nägu oli stoiline – need jooned võiks peitliga kivisse raiuda –, aga kui ta mu vastust kuulis, libises üle ta näo grimass, justkui oleks ma talle värsket haava näidanud.

«Kõik, mis sulle varem oluline oli, muutub järsku mõttetuks,» lausus Jüssi. «Ja asjad, mis varem sulle mitte midagi ei tähendanud, muutuvad nii oluliseks.»

«Kolmkümmend viis?» küsis ta üle. «Raske aeg.»

Kui pärisin, miks, jagas ta minuga ühte elu õpitundi. «Kolmekümnendad on raske aeg kõigile, aga eriti meestele. Ühel hetkel, umbes selle kümnendi keskel, jõuad sa murdeikka. Murdepunkti.» Ja ta lõi mu õlale oma raske käe.

«Murdepunkti?» See kõlas kurjakuulutavalt. «Mida see veel tähendab?»

«Kõik, mis sulle varem oluline oli, muutub järsku mõttetuks,» lausus Jüssi. «Ja asjad, mis varem sulle mitte midagi ei tähendanud, muutuvad nii oluliseks.»

Selle mõtteavalduse saatel eemaldas ta mu õlalt oma kivikämbla ja kõndis minema.

Üle kaheksakümne aasta on ta ilmaelu jälginud. Tema teab.

Mõtlen sageli tagasi tema sõnadele nüüd, kui olen jõudnud teisele poole seda murdepunkti. Ma vähemasti loodan, et olen teisel pool.

Raske on seda murrangut kujundisse panna. Pragu jääs? Murdunud luu? Päevalõpu silmapiir? Need kõik tunduvad omamoodi sobivat. Sa alustad oma elu noorusliku õhina ja usuga, et lõppematu valgus mässib end sinu ümber ja hoolitseb su eest. Oled idealist ja optimist, tavaliselt kõik oma 20. eluaastad, mil suured elutee-valikud on vaja teha. Aga 30ndates hakkab su unistustest toss välja minema. Reaalsus ujub ussina su sisse, näitab ennast esimeste hallide juuksekarvadena, aga võimalik ka, et erialavahetuste, abielulahutuste ja muude draamadena.

Sa jääd ellu, sa muutud tugevamaks, karastud tormides. Aga mis on kõige raskem: näha neid teisi, mehi ja naisi, kes alles sisenevad oma murdetsooni, oma rahulolematuse ja rahutuse orkaani, ja kas mina pean nüüd võtma Fred Jüssi rolli ja neid hoiatama; oma kämbla neile õlale panema ja esinema targa vana mehe hoiatusega? Ütlema neile, et kõik saab ikkagi korda ka siis, kui enam mitte miski kindel pole?

Iga mu sõbra lugu on erinev, aga neis kõigis on midagi sarnast: huvi ja isu kadumine elu vastu selle eelmises vormis. Toimub omamoodi ärkamine, ja tõesti, tavaliselt 30ndate keskpaigas, kui saad aru, kui segane ja raske on inimsuhete ja ootuste-vajaduste võrk su ümber. Ja see läheb ühel või teisel moel katki. See on nagu tsunami. Kõik suured ootused lendavad vastu taevast, elu imeline kaos võtab su üle, tuul võtab su varasemad filosoofiad ja väärtussüsteemid. Enam ei olegi ühte usku, ühte lootust, on vaid segane vesi su ümber. Sul ei jää muud üle kui kaasa ujuda.

Ja see ongi see murdehetk, kui sa mõistad, et sul pole muud valikut, sa pead kaasa ujuma. Teine võimalus oleks vanast kinni hoida ja sellega koos uppuda, ja oleme näinud ka neid inimesi, kes selle valivad. Aga enamik meist jätab vana iseenda maha, elab üle väikese surma, hakkab kasutama muskleid, mille olemasolust ta varem isegi ei teadnud, ja ujub kaasa.

Sellistes elumuutustes on oma võlu, ja Jüssi sõnad on nii õiged. Kõik, mis olnud varem, ei ole enam siin, ja kõik tulevik on veel ees. Mis seal siis muud teha kui oma veevoos seni triivida.

Seotud lood
31.03.2017 03.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto