T, 27.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vene kooli juht põrus järjekordses kontrollis

Helen Mihelson
, reporter
Vene kooli juht põrus järjekordses kontrollis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sergei Garanža.
Sergei Garanža. Foto: Stanislav Moshkov / Õhtuleht

Seaduses nõutud keeleoskusele aastakümneid vilistanud Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi koolidirektor Sergei Garanža (pildil) põrus järjekordses keeleinspektsiooni kontrollis. Veel möödunud kuul rääkis kauaaegne koolijuht Postimehele, et tõestab inspektoritele suurema vaevata oma keeleoskust.

Postimees rääkis Garanžaga veebruaris. Ajakirjaniku küsimusele, kas Garanža võiks vestelda ka eesti keeles, ütles ta, et ei pea seda vajalikuks.

«Ma võiksin seda teha, aga milleks? Te ei ole ju keeleinspektsioon. Kui keeleinspektorid tulevad mu keeleoskust kontrollima, küll ma siis räägin nendega ja tõestan, et oskan vajalikul määral eesti keelt,» ütles Garanža tookord.

Poolteist kuud pärast seda telefonikõnet käisid inspektorid teda kontrollimas. Mehega vesteldi suuliselt ning ta pidi tegema kirjaliku testi, et tõestada seaduses nõutut – et ta oskab eesti keelt C1-tasemel. Koolijuht põrus taas.

Kõigest viimase viie aasta jooksul on keeleinspektsioon Garanžale teinud viis ettekirjutust. Tegelikult ulatub inspektsiooni lähem tutvus temaga juba 1990. aastatesse. Nüüd tehti mehele järjekordne trahv ja pikendati ettekirjutuse tähtaega.

Kuna inspektsioonil endal ei ole voli kedagi ametist maha võtta, peaks asjal silma peal hoidma Garanža tööandja ehk Tallinna haridusamet. 2011. aastal valitsuse vastu võetud määruseski on kirjas, et tööandja peab tagama, et töötaja, kellelt eesti keele oskust nõutakse, seda ka nõutaval tasemel oskaks.

Sellegipoolest on Garanža, kes pole juba alates 1990. aastatest nõutud keeletaset saavutanud, endiselt ametis. Nii haridusamet kui ka hariduse eest vastutav abilinnapea Mihhail Kõlvart (Keskerakond) põhjendavad: direktoriga pole olnud probleeme asjaajamisel ega korralduste täitmisel. Ka kiidavad nad, et Garanža on kooli juhtimisega väga hästi hakkama saanud.

Ametlikult ei olegi Garanža tegelikult direktor. Direktor oli ta Tallinna Linnamäe Vene Lütseumis 2005. aastani. Pärast seda on ta ametlikult direktori kohusetäitja.

«Ta on andnud lubaduse, et läbib keelekursused ja taotleb endale nõuetekohase keeletaseme tunnistuse. Kuni ta seda pole teinud, teda direktori ametikohale ei kinnitata,» ütles haridusameti juhataja Andres Pajula.

«Konkurssi viimastel aastatel pole korraldatud, kuna töötaja on lubanud keele osas probleemid lahendada,» teatas haridusjuht kirjalikus vastuses küsimusele, millal viimati korraldati koolile direktori leidmiseks konkurss.

Märksõnad
Tagasi üles