Sisukord
Eesti
Tänane leht
30.03.2017
Eesti Vene kooli juht põrus järjekordses kontrollis Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Eesti lühiuudised Meeksi vald naaseb kadudes juurte juurde Tallinna sisekontroll uurib Meelis Pai tegevust Prantsuse tankid jõudsid Tapale ERR tahab ehitada uue telekompleksi Tõnis Palts võitis Krimmis esimeses geimis Vene sõjaväge (14) Uurimuses tunti huvi, kas mulgid on tõesti lollid (3) Töövõimetuse soovijad andsid arstidele väikseid rahasummasid (1) Rahapesu kriminaalmenetlus seisab Venemaa taga (2) Majandus Veebilehed ahvatlevad kurjategijaid VKG langes ilmselt Vene küberspionaaži ohvriks Majanduse lühiuudised Eesti ettevõte avas tehase Saksamaal Hiinlased investeerivad Teslasse Välismaa Filloni naine sai kaela ametliku süüdistuse Malta tutvustab eurokonservatiividele lõunamaist vaadet PERSOON. Villastest sokkidest loobuja Porošenko rääkis Euroopast ja Janša Sorose vandenõust 44 aastat abielu on läbi Välismaa lühid Arvamus Mare Ainsaar: kas seksuaalsuhe mehe ja naise vahel on õigustatud? (12) Taavi Minnik: Brexit ja populismilaine oleksid võinud jääda ka olemata (7) Igor Taro: miks hävitatakse Eesti maakonnad? (11) Postimees 1933. aastal: Kadrioru lossile ei ehitata mansardkorrust Juhtkiri: arstidega seotud korruptsioon pole vähenenud Hendrik Agur: olümpiakomitee suur töö, et normaalne inimene poleks Eestis defitsiit (2) Kultuur Enesehaletsuse 50 traadihalli varjundit 10 muusikasoovitust tänavuselt Tallinn Music Weekilt Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Messita jäänud Argentina sattus kuristiku äärele Ameeriklasest kolumnist: Kotsari tähetund on ka Eesti tähetund Usust, Kostjast ja ühisest hingamisest (2) Kalevi hall toob tagasi ilusa mineviku Tarbija Kuidas oli lendamine 20 aastat tagasi? Postimehe lugeja küsib, piloot vastab Teise ilma läinud kõdunevad maa peal Kuulus vanglasaar võlub turiste Reisikülje lühiuudised Tartu Kas Tartu vald matab ERMi magalasse? (12) Politsei otsib süütajat: Hiinalinnas seitsme nädalaga seitse tulekahju ja üks sissepõlenu Tudengid valmistasid teeseenest nahka Alatskivi loss sai uue perenaise Pole need mulgid lollid ühtigi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vene kooli juht põrus järjekordses kontrollis

2 min lugemist
Sergei Garanža. FOTO: Stanislav Moshkov / Õhtuleht

Seaduses nõutud keeleoskusele aastakümneid vilistanud Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi koolidirektor Sergei Garanža (pildil) põrus järjekordses keeleinspektsiooni kontrollis. Veel möödunud kuul rääkis kauaaegne koolijuht Postimehele, et tõestab inspektoritele suurema vaevata oma keeleoskust.

Postimees rääkis Garanžaga veebruaris. Ajakirjaniku küsimusele, kas Garanža võiks vestelda ka eesti keeles, ütles ta, et ei pea seda vajalikuks.

«Ma võiksin seda teha, aga milleks? Te ei ole ju keeleinspektsioon. Kui keeleinspektorid tulevad mu keeleoskust kontrollima, küll ma siis räägin nendega ja tõestan, et oskan vajalikul määral eesti keelt,» ütles Garanža tookord.

Poolteist kuud pärast seda telefonikõnet käisid inspektorid teda kontrollimas. Mehega vesteldi suuliselt ning ta pidi tegema kirjaliku testi, et tõestada seaduses nõutut – et ta oskab eesti keelt C1-tasemel. Koolijuht põrus taas.

Kõigest viimase viie aasta jooksul on keeleinspektsioon Garanžale teinud viis ettekirjutust. Tegelikult ulatub inspektsiooni lähem tutvus temaga juba 1990. aastatesse. Nüüd tehti mehele järjekordne trahv ja pikendati ettekirjutuse tähtaega.

Kuna inspektsioonil endal ei ole voli kedagi ametist maha võtta, peaks asjal silma peal hoidma Garanža tööandja ehk Tallinna haridusamet. 2011. aastal valitsuse vastu võetud määruseski on kirjas, et tööandja peab tagama, et töötaja, kellelt eesti keele oskust nõutakse, seda ka nõutaval tasemel oskaks.

Sellegipoolest on Garanža, kes pole juba alates 1990. aastatest nõutud keeletaset saavutanud, endiselt ametis. Nii haridusamet kui ka hariduse eest vastutav abilinnapea Mihhail Kõlvart (Keskerakond) põhjendavad: direktoriga pole olnud probleeme asjaajamisel ega korralduste täitmisel. Ka kiidavad nad, et Garanža on kooli juhtimisega väga hästi hakkama saanud.

Ametlikult ei olegi Garanža tegelikult direktor. Direktor oli ta Tallinna Linnamäe Vene Lütseumis 2005. aastani. Pärast seda on ta ametlikult direktori kohusetäitja.

«Ta on andnud lubaduse, et läbib keelekursused ja taotleb endale nõuetekohase keeletaseme tunnistuse. Kuni ta seda pole teinud, teda direktori ametikohale ei kinnitata,» ütles haridusameti juhataja Andres Pajula.

«Konkurssi viimastel aastatel pole korraldatud, kuna töötaja on lubanud keele osas probleemid lahendada,» teatas haridusjuht kirjalikus vastuses küsimusele, millal viimati korraldati koolile direktori leidmiseks konkurss.

Seotud lood
29.03.2017 31.03.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto