Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.04.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg EKRE saadik küsis kuluhüvitise eest nõu erakonna aseesimehelt 1.04 Postimehe sisukord 1 Sevastopoli võitleja (2) Tallinnas tahab õppekeele erandit kolm kooli Kindral Einseln saadeti viimsele teekonnale Tsahkna ei taha PPA lennukulusid kaitse-eelarvest katta Eesti lühiuudised 1.04 Postimehe sisukord 2 Palju õnne Jääkaru või porikaru? Pagulaste purunenud muinasjutt (13) Lennukas roheline (1) Välismaa Indoneesia tüdrukud peavad läbi tegema sandistava siirderiituse Saksa populiste lõhestavad sisekriis ja sulav toetus (4) Välismaa lühiuudised 01.04. Libauudiseid laiast ilmast Proua Brexit Arvamus EKI keelekool: kiri võib ka luisata (1) Ene Pajula veste: mammi ei näe punasel värvil mingit süüd (3) Edasi 1975. aastal: nädal lõppes, teine algas Kalev Vilgats: Valter Ojakääru pärand Pärnusse? Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Juhtkiri: ahneimad ahnemate hulgast (5) Eesti korvpalli valge laev Sevastopoli võitleja (2) Proua Brexit Lennukas roheline (1) Kultuur Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Tume ja värske Aja auk. Trummar saab kurjaks Sport Võit tõstis Levadia liidriks Eesti korvpalli valge laev Kellele on vaja paarismängu? Mart Seim on EMi eel uudses olukorras Rennisõidu treener: tipptaseme saavutamine on Kelly puhul tundide küsimus AK Maimu Berg kohtub Hitleriga Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Vladimir Sazonov: Saddam Hussein oli Islamiriigi ämmaemand (11) Peeter Langovitsi tagasivaade: punk, Parrik ja kodutud koerad Mis elu see on?! Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Merilin Piipuu: Muuseum võib muuta sinu elu (1) Enn Vetemaa seni ilmumata intervjuus: kõik ajad on koledad ainult eemalt vaadates Martin Zobel: globaalmuutustest ja elurikkusest. Maa loodus hakkab väsima Vikerkaar loeb. Moralistlikud mõtted Tume ja värske Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Aja auk. Trummar saab kurjaks Eesti kultuuri täheatlas: eestlaste arhetüübid Andres ja Pearu Arter Trennis sensei Põllu ehk härra Karatega Kuhu minna Horoskoop Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Männiste Perebänd läheb esimesele suvetuurile Sõiduproov. BMW 5. seeria: Igaüks unistab «viiesest» (2) Kuidas kodustada pilve? Naljakad prillid on moes Steuermann Kristjan Järvi päästab klassikalist muusikat karidest Justin Petrone: täiskasvanute murdeiga Hingesugulane rebasega (2) Pärnu restoranid ärkavad talveunest Kiikhobu on jälle lastetoas Vanast spordist tüdinud? Siin teile midagi uut! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalev Vilgats: Valter Ojakääru pärand Pärnusse?

2 min lugemist
Kalev Vilgats FOTO: PP

Lõppenud kuul jäi mulle näppu kirjatükk, milles anti teada, et hiljuti surnud muusikakorüfee Valter Ojakääru kogust pärit kunstiklassika müüakse Tartus oksjonil.

Vaevalt lugu iseenesest rohkemat tähelepanu pälvis kui vaid kunstikogujatelt, aga mulle jäi see silma seetõttu, et jutt käis Pärnu aukodanikust ja koolivennast Rääma koolist, kuigi palju varasemast aastakäigust.

Peale maalide on veel Ojakääru loominguline pärand, mida pärijad on lubanud teatri- ja muusikamuuseumile, võimalikuks peetakse rahvusraamatukogu juurde Valter Ojakääru fondi asutamist.

Ojakääru pere näeks hea meelega omaette muuseumi, kus Eesti muusika suurkujude pärandist oleks väljas nii visuaalne kui heliline materjal. Ent esialgu pole nad veel kuhugi midagi ära andnud ja ootavad, ise teadmata, mida. Millegipärast ma eraldi muuseumisse ei usu, kuigi mõte on suurepärane ja muusika suurkujusid meil jaguks.

Ojakäär elas suurema osa elust Tallinnas, kuid jäi elu lõpuni pärnakaks ning pidas oma sünni- ja nooruselinna alati meeles. Tema mälestusteraamatus on juttu Pärnust, mida enam ammu ei ole ja mille hingust saab tunnetada vaid raamatu lehekülgedel.

Minu vähestest kokkupuudetest Ojakääruga toimus paar Rääma koolis, kus ta aastakümneid tagasi armastas sageli õpilastele oma kooliajast rääkimas käia. Meile oli ta siis pigem Rein Veidemanni kirjutatud koolihümni sõnadele muusika loonud autor.

Elutööpreemia saamisel asutas Ojakäär sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond juurde Pärnu Rääma kooli fondi, kuhu kandis hambarahaks 50 000 krooni. Fondi eesmärk on toetada õpilaste haridusteed ja arendada loomingulisi andeid, mida ongi tehtud.

2008. aastast oli Valter Ojakäär Pärnu aukodanik. Tema lahkumise järel kirjutasin Pärnu Postimehes, et linnal on põhjust mõelda, kuidas jäädvustada oma väärika kodaniku mälestus linnaruumis. Aga vaevalt keegi linnavalitsuses praegu sellele mõtleb, kui ees terendavad ühinemised ja sügisesed valimised.

Vaid Rääma põhikooli direktor Elmo Joa on veeretanud mõtet, kuidas jäädvustada Ojakäär kooli aulas, kus ta koolipoisina musitseeris.

Nüüd oleks ometi koht, kus Pärnu linnavalitsusel ja muuseumil tasuks kaaluda, kas Ojakääru loomepärand (või osa sellest) ei võiks asuda tema sünnilinnas, kus seda saaks nii uurida kui kuulata?

Muusikutest aukodanike loomingu talletamisel oleks suvepealinnas tulevikku. Kui ka Ojakääru pärandist Pärnule midagi ei jagu, väärib maestro igal juhul omanimelist muusikasündmust meie kultuurikalendris.

*Autor on Pärnu Postimehe arvamustoimetaja.

Seotud lood
31.03.2017 03.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto