Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.04.2017
Eesti Dilbert Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg EKRE saadik küsis kuluhüvitise eest nõu erakonna aseesimehelt 1.04 Postimehe sisukord 1 Sevastopoli võitleja (2) Tallinnas tahab õppekeele erandit kolm kooli Kindral Einseln saadeti viimsele teekonnale Tsahkna ei taha PPA lennukulusid kaitse-eelarvest katta Eesti lühiuudised 1.04 Postimehe sisukord 2 Palju õnne Jääkaru või porikaru? Pagulaste purunenud muinasjutt (13) Lennukas roheline (1) Välismaa Indoneesia tüdrukud peavad läbi tegema sandistava siirderiituse Saksa populiste lõhestavad sisekriis ja sulav toetus (4) Välismaa lühiuudised 01.04. Libauudiseid laiast ilmast Proua Brexit Arvamus EKI keelekool: kiri võib ka luisata (1) Ene Pajula veste: mammi ei näe punasel värvil mingit süüd (3) Edasi 1975. aastal: nädal lõppes, teine algas Kalev Vilgats: Valter Ojakääru pärand Pärnusse? Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Juhtkiri: ahneimad ahnemate hulgast (5) Eesti korvpalli valge laev Sevastopoli võitleja (2) Proua Brexit Lennukas roheline (1) Kultuur Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Tume ja värske Aja auk. Trummar saab kurjaks Sport Võit tõstis Levadia liidriks Eesti korvpalli valge laev Kellele on vaja paarismängu? Mart Seim on EMi eel uudses olukorras Rennisõidu treener: tipptaseme saavutamine on Kelly puhul tundide küsimus AK Maimu Berg kohtub Hitleriga Mihkel Mutt: tõde on järel veel küllalt (12) Vladimir Sazonov: Saddam Hussein oli Islamiriigi ämmaemand (11) Peeter Langovitsi tagasivaade: punk, Parrik ja kodutud koerad Mis elu see on?! Aimar Altosaar: vananemisrõõm – taevatrepil seisma ei jääda (1) Merilin Piipuu: Muuseum võib muuta sinu elu (1) Enn Vetemaa seni ilmumata intervjuus: kõik ajad on koledad ainult eemalt vaadates Martin Zobel: globaalmuutustest ja elurikkusest. Maa loodus hakkab väsima Vikerkaar loeb. Moralistlikud mõtted Tume ja värske Kontserdipromootor Eva Palm: See on ikka päris hull bisnis! Aja auk. Trummar saab kurjaks Eesti kultuuri täheatlas: eestlaste arhetüübid Andres ja Pearu Arter Trennis sensei Põllu ehk härra Karatega Kuhu minna Horoskoop Filmiarvustus: helesinised amatsoonid ja kiilakas kurjam Männiste Perebänd läheb esimesele suvetuurile Sõiduproov. BMW 5. seeria: Igaüks unistab «viiesest» (2) Kuidas kodustada pilve? Naljakad prillid on moes Steuermann Kristjan Järvi päästab klassikalist muusikat karidest Justin Petrone: täiskasvanute murdeiga Hingesugulane rebasega (2) Pärnu restoranid ärkavad talveunest Kiikhobu on jälle lastetoas Vanast spordist tüdinud? Siin teile midagi uut! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ahneimad ahnemate hulgast

2 min lugemist
Riigikogulased ja nende hüvitised. FOTO: Urmas Nemvalts

Osa Eesti poliitikute tegevust suunavad väga lihtsad, vaat et loomalikud instinktid: rumalus, ahnus ja hirm. Seda kohtab küll igas riigis, kuid meil avalduvad need paraku puhtal ja segamata kujul. Üheks lakmustestiks on kas või see, kuidas mõned riigikogu liikmed käivad ringi kuluhüvitisega, mis on riivanud avalikkuse õiglustunnet juba pikki aastaid ja erinevate parlamendi koosseisude vältel.

Demokraatlikes maades, kus parlamendi liikmel tuleb osaleda riigi tasandil tähtsate otsuste algatamises, läbi töötamises ja vastu võtmises, eeldatakse neilt inimestelt asjatundlikku lähenemist ja keskendumist vaid parlamenditööle, ning see toob paratamatult kaasa rahalisi kulutusi. Seetõttu vaadatakse töö kõrgele tasustamisele ja tekkivate kulude hüvitamisele kui normaalsele nähtusele. Näiteks läheb Ameerikas üks senaator maksumaksjatele aastas maksma keskmiselt rohkem kui miljon dollarit.

On mõistetav, et parlamendiliikme töös tekib vajadus konsulteerida teatud eriala spetsialistidega või tuleb katta kulutused sidele või transpordile. Kuid, nagu näitab praktika, leidub Eestis viimastel aastatel küllalt näiteid, kuidas kulude hüvitamise süsteem tekitab mõnes valituks osutunus kiusatust seda jõhkralt kuritarvitada.

Nii on maksumaksjatele esitatud järjepidevalt arveid kütuse eest, mis eeldaks kuus umbes sama suurt läbisõitu kui keskmisel kaugsõidu autojuhil, aga ka näiteks tühjaks joodud kokakoola pudeli eest. Samuti on kuluhüvitise eest liisitud abikaasale auto, korraldatud valijatele seminare ööklubis ja tehtud muid rumalusi, mille ette lugemine kisuks pikale.

Paradoksaalsel kombel paistavad viimasest riigikogu koosseisust süsteemi lüpsmisega silma EKRE saadikud ehk siis erakond, kes on andnud lubaduse kuluhüvitis kaotada. Selles lubaduses puudub aga siirus, nagu demonstreerib taas EKRE saadiku Arno Silla juhtum – Sild tellis kuluhüvitise eest konsultatsioone oma erakonna aseesimehelt.

Mõneti meenutab EKRE riigikogu liikmete ja kuluhüvitiste vaheline heitlus vanu maale, kus deemonid käivad Antoniust kiusamas. Antonius pani neile katsumustele vaga mehena vastu ja kuulutati pärast surma pühakuks, EKRE-meeste võitlus kiusatusega seni vilja pole kandnud.

Ahnuse, nagu ka rumaluse puhul ei eksisteeri looduslikke piire, sest nende alge on sügaval inimloomuses. Need piirid peab kehtestama ühiskond. On kahetsusväärne, et osa riigikogu liikmeid juhivad selgelt nende ihad, afektid ja instinktid, mitte aga mõistus, mis mängib teisejärgulist rolli, otsides vaid võimalusi nende soovide rahuldamiseks.

Seotud lood
31.03.2017 03.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto