Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.04.2017
Eesti Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakaas Male Märtsi rängimad liiklusõnnetused juhtusid Virumaal Riigikontroll soovitab muuta omavalitsuste rahastamist Parvlaevade hilinemine tõi neli miljonit eurot tulu Vandaalitseja lõhkus Valgas hulga aknaid Umbusalduse äärel Tsahkna: üllatust polnud (2) Majandus Britid ostsid ära ühe Eesti tuntuma idufirma Rail Balticu maksumus on 5,8 miljardit eurot Eesti majanduse lühiuudised Eestlased armastavad uusi autosid ja laenamist (2) Soomet on tabanud turismibuum Seljad kokku, kett peale, kramp välja ja uut Eestit tegema (2) Välismaa Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Venemaa on üks suuremaid panustajaid ISISe ridadesse Andrei Kuzitškin: surmast lahutas üks minut ja üks kilomeeter Lenini võit on hea uudis Assange’ile Saksa britid kindlustavad Brexiti-järgset tulevikku Ecuadori valimised võitis Lenin Peterburi metroos kärgatas plahvatus Egiptuse juudid üritavad kaduvat pärandit elus hoida Arvamus Anu Realo: kas kriitika MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi aadressil on «alati õigustatud» või on «tõde kusagil vahepeal» (4) Mihhail Korb vastuseks Igor Tarole: maakondi ei hävita keegi (1) Jarmo Mäkelä: Kremli mõttepaus ja Soome tõrvamine (3) Juhtkiri: tragöödia lähedases linnas (1) Aivar Pau: lähen täna arsti juurde, ehkki see ei peaks nii olema (5) Postimees 1894. aastal: koolid toodavad elukaugeid riigiametnikke Asta Õim: võta heaks või pane pahaks (4) Kultuur Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Sport Spordi lühiuudised Kotsari tiimi põhitegijad lahkuvad, pikki tuleb juurde Järjekordse suure võiduga tagasi tippu Enneolematu skandaal meistriliigas ehk kuidas neli klubi tartlastele kambaka tegid Leho Pent sai kauaoodatud EMi eel vigastada AK Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Tartu Sentimeetrite mäng parklas on silmaga näha ja rooli taga tunda (1) Laeva vallamajas tuleb peagi sotsiaalmaja soolaleivapidu Tartu lennujaam valmistub töötama Tallinna varulennuväljana Üle ukse tõstetud kastis peitus ootamatu aare Toome nõlv saab metallist piirde Sinine silm maadlusneidu nutma ei aja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Asta Õim: võta heaks või pane pahaks

2 min lugemist
Aitäh! FOTO: SCANPIX

Keeleteadlane Asta Õim tuletab meelde, kuidas eesti keeles õigesti tänada.

President Kersti Kaljulaid soovitas koostegemist alustada pisiasjadest. Alustagem siis meie, kirjutajad ja keeletoimetajad, sellest, et tuletame meelde, milliste vormelitega me saame oma emakeeles tänulikkust väljendada. Eesti keeles ei ole ainult üks tänamissõna, vaid tänamisefunktsiooni täitmiseks on õige palju võimalusi.

Näiteks praegu domineerib tänamisvormelina mitmussõna «tänud», mis on jõudnud isegi kirjakeelsetesse tekstidesse. Näiteks Eesti Rahva Muuseumi kodulehel seisab «Tänud on omal kohal», MTÜ Ühendus Loov Nõmme kodulehel «Tänud! Tänud! Tänud!».

Tuletagem meelde keelenõuandjate konkreetset ja selget seisukohta. Kirjutage ainsuses «suur tänu». Mitmuslik «suured tänud» on inglise keele mõjuline. Seda võõrmõjulist vormi me ei soovita, sest pika traditsiooniga tänamisvormeleid on eesti keeles mitmesuguseid, näiteks «suur tänu», «palju tänu», «tuhat tänu», «tänan», «aitäh», «aitüma», «aituma».

Lisaks nimetatuile saab osutatud teenest, abist tulenevat heameele- ja rahulolutunnet väljendada vormelitega «südamlik tänu», «väga suur tänu», «suur-suur tänu», «suur aitäh», «olen sulle tänu võlgu», «ole tuhandest tänatud», «ole tuhandest» terve», «ole meheks». Tuleb vaid valida see, mis konkreetsesse situatsiooni kõige paremini sobib.

Siinkohal oleks paslik kadunud asjade kastist välja otsida ka need vormelid, millega tänamisele vastata. Kui inglise keele rääkijad vastavad tänamisele omakorda tänamisega, siis meie ei pruugi seda üks-ühele üle võtma.

Vastusena sobib tänada küll, aga mitte sama asja eest. Näiteks «Aitäh saatesse tulemast!» ja vastuseks «Aitäh!» või «Aitäh saatesse tulemast» ning «Aitäh kutsumast!»

Traditsiooniga vastuseid on meil käepärast samuti mitu, kasutagem vahelduseks ka neid «palun», «võta heaks», «ei ole tänu väärt», «tegin seda hea meelega». Kui «Ringvaates» usutleti Margus Saart ning saatejuht tänas teda, vastas ta nobedalt ja ootamatult: «Võta heaks!»

Võta heaks või pane pahaks, aga see oli nii oma ja soe.

Seotud lood
03.04.2017 05.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto