Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.04.2017
Eesti Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakaas Male Märtsi rängimad liiklusõnnetused juhtusid Virumaal Riigikontroll soovitab muuta omavalitsuste rahastamist Parvlaevade hilinemine tõi neli miljonit eurot tulu Vandaalitseja lõhkus Valgas hulga aknaid Umbusalduse äärel Tsahkna: üllatust polnud (2) Majandus Britid ostsid ära ühe Eesti tuntuma idufirma Rail Balticu maksumus on 5,8 miljardit eurot Eesti majanduse lühiuudised Eestlased armastavad uusi autosid ja laenamist (2) Soomet on tabanud turismibuum Seljad kokku, kett peale, kramp välja ja uut Eestit tegema (2) Välismaa Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Venemaa on üks suuremaid panustajaid ISISe ridadesse Andrei Kuzitškin: surmast lahutas üks minut ja üks kilomeeter Lenini võit on hea uudis Assange’ile Saksa britid kindlustavad Brexiti-järgset tulevikku Ecuadori valimised võitis Lenin Peterburi metroos kärgatas plahvatus Egiptuse juudid üritavad kaduvat pärandit elus hoida Arvamus Anu Realo: kas kriitika MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi aadressil on «alati õigustatud» või on «tõde kusagil vahepeal» (4) Mihhail Korb vastuseks Igor Tarole: maakondi ei hävita keegi (1) Jarmo Mäkelä: Kremli mõttepaus ja Soome tõrvamine (3) Juhtkiri: tragöödia lähedases linnas (1) Aivar Pau: lähen täna arsti juurde, ehkki see ei peaks nii olema (5) Postimees 1894. aastal: koolid toodavad elukaugeid riigiametnikke Asta Õim: võta heaks või pane pahaks (4) Kultuur Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Sport Spordi lühiuudised Kotsari tiimi põhitegijad lahkuvad, pikki tuleb juurde Järjekordse suure võiduga tagasi tippu Enneolematu skandaal meistriliigas ehk kuidas neli klubi tartlastele kambaka tegid Leho Pent sai kauaoodatud EMi eel vigastada AK Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Tartu Sentimeetrite mäng parklas on silmaga näha ja rooli taga tunda (1) Laeva vallamajas tuleb peagi sotsiaalmaja soolaleivapidu Tartu lennujaam valmistub töötama Tallinna varulennuväljana Üle ukse tõstetud kastis peitus ootamatu aare Toome nõlv saab metallist piirde Sinine silm maadlusneidu nutma ei aja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Pau: lähen täna arsti juurde, ehkki see ei peaks nii olema

2 min lugemist
Aivar Pau. FOTO: Postimees.ee

Ma lähen täna arsti juurde. Üle väga pika aja lähen. Ei mäletagi, millal viimati sai käidud ja miks. Aga täna ma lähen ja mitte sellepärast, et mul midagi viga või vaja oleks.

Aga ma lähen sellepärast, et riik tahab minult andmeid, mis tal niikuinii olemas on. Ma lähen sellepärast, et üks riigi osa saaks neid andmeid teisele saata. Ja kõige selle pärast ei taha ma minna. Ent ma pean, kuna juhiluba vajab pikendamist.

Kirjutame tänasegi lehe majanduskülgedel ühe ettevõtja silme läbi taas sellest, et riigil ja ettevõtlusel on aeg üheksakümnendate vaimus seljad kokku panna ja asuda unistades, vaimustunult ja kirglikult ühiskonnast innovatsiooni kokku kraapima.

Asuda üheskoos looma järgmise põlvkonna teenuseid, asuda lõpuks ometi inimeste endi hüvanguks ära kasutama kõiki neid andmeid, mida oleme nende kohta aastakümneid kõikvõimalikesse andmebaasidesse kogunud. Nii riigi kui ettevõtete kogudesse.

Ma ei peaks täna arsti juurde minema, kui riik teeks inimese digilugude koostamisel veidigi koostööd eraettevõtlusega. Kui ta teeks, siis ta teaks, et ma olen alles hiljuti käinud töötervishoiu arsti juures – mu silmad, vererõhk, kehamassiindeks ja kuulmine on alles hiljuti üle hinnatud. Ta teaks, et ma olen viimased 20 aastat ostnud ühest ja samast prillipoest ikka samasuguseid läätsesid ja läbinud seal regulaarse silmaarsti kontrolli.

Kui riik seda kõike teaks, siis ei küsiks ta minu käest nende andmete kirjapanemise ja saatmise eest ka asjatut 30 eurot. Raiskamine on selle nimi. Kui soovite, siis ka nöörimine mitte millegi eest. Vähemalt samapalju veel juhiloa väljastamise eest juurde. Ma tahan väga loota, et need meie kõigi käest küsitavad summad ei ole kellelegi teenimisvahend.

Palun astume edasi. Ning palun ärme lase rumalamal ja tagurlikumal osal poliitikutest ajada segast umbluud e-teenuste kohandamise vajadusest. Neil on muud, egoistlikud huvid. Neile pole kohale jõudnud, et mida vingemad, sissetöötatumad ja eesrindlikumad on meie e-lahendused, seda hõlpsam on neid kõikjal maailmas levitada.

Ja mida rohkem õnnestub meie ettevõtetel neid levitada, seda paremini neil läheb ja seda rohkem tuleb maksutulu meie riigile. Tuleb ka teadmist ja vaba raha uuesti ja uuesti järgmise põlvkonna teenustesse investeerimiseks.

Ma tahan tõesti, et viie aasta pärast ütlevad need meie riigis loodud järgmise põlvkonna teenused mulle ise: «Aivar, me oleme teie olukorraga kursis – teie vanust, eluviise, töö iseloomu, poest ostetavaid toite, spordirajal läbitavaid kilomeetreid ja Eesti kliimat arvestades on üsna tõenäoline, et 6. aprillil kell 10.48 tabab teid kergeloomuline...» No näiteks pulsi kiirenemine.

Ma olen nõus loovutama väga suure osa oma andmetest kellele tahes, kes sellise süsteemi valmis teeb ja meie e-riigiga kokku viib. Ja kuskil on keegi, kes tahab astuda sammu tagasi...

Seotud lood
03.04.2017 05.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto