Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.04.2017
Eesti Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Tagakaas Male Märtsi rängimad liiklusõnnetused juhtusid Virumaal Riigikontroll soovitab muuta omavalitsuste rahastamist Parvlaevade hilinemine tõi neli miljonit eurot tulu Vandaalitseja lõhkus Valgas hulga aknaid Umbusalduse äärel Tsahkna: üllatust polnud (2) Majandus Britid ostsid ära ühe Eesti tuntuma idufirma Rail Balticu maksumus on 5,8 miljardit eurot Eesti majanduse lühiuudised Eestlased armastavad uusi autosid ja laenamist (2) Soomet on tabanud turismibuum Seljad kokku, kett peale, kramp välja ja uut Eestit tegema (2) Välismaa Plahvatuskoha lähedal asuva Peterburi Jaani kiriku töötajail oli täna õnneks puhkepäev Venemaa on üks suuremaid panustajaid ISISe ridadesse Andrei Kuzitškin: surmast lahutas üks minut ja üks kilomeeter Lenini võit on hea uudis Assange’ile Saksa britid kindlustavad Brexiti-järgset tulevikku Ecuadori valimised võitis Lenin Peterburi metroos kärgatas plahvatus Egiptuse juudid üritavad kaduvat pärandit elus hoida Arvamus Anu Realo: kas kriitika MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi aadressil on «alati õigustatud» või on «tõde kusagil vahepeal» (4) Mihhail Korb vastuseks Igor Tarole: maakondi ei hävita keegi (1) Jarmo Mäkelä: Kremli mõttepaus ja Soome tõrvamine (3) Juhtkiri: tragöödia lähedases linnas (1) Aivar Pau: lähen täna arsti juurde, ehkki see ei peaks nii olema (5) Postimees 1894. aastal: koolid toodavad elukaugeid riigiametnikke Asta Õim: võta heaks või pane pahaks (4) Kultuur Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Sport Spordi lühiuudised Kotsari tiimi põhitegijad lahkuvad, pikki tuleb juurde Järjekordse suure võiduga tagasi tippu Enneolematu skandaal meistriliigas ehk kuidas neli klubi tartlastele kambaka tegid Leho Pent sai kauaoodatud EMi eel vigastada AK Maaelunäitus viskab ninna nii õigena tunduvat lõhna Tartu Sentimeetrite mäng parklas on silmaga näha ja rooli taga tunda (1) Laeva vallamajas tuleb peagi sotsiaalmaja soolaleivapidu Tartu lennujaam valmistub töötama Tallinna varulennuväljana Üle ukse tõstetud kastis peitus ootamatu aare Toome nõlv saab metallist piirde Sinine silm maadlusneidu nutma ei aja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tragöödia lähedases linnas

2 min lugemist
Peterburi metroos aset leidnud plahvatus. FOTO: STR/AFP/Scanpix

Peterburis metroos juhtunu on ennekõike kohutav tragöödia. Kümned inimesed, kes tegid oma kõige tavalisemaid käike linnas, hukkusid või said plahvatuses vigastada. Peterburi on meile lähedane nii geograafilises kui vaimses mõttes. Meenutame just neil päevil, kuidas Eesti piirist pisut enam kui sadakonna kilomeetri kaugusel asuv metropol tunnistas sada aastat tagasi eestlaste püüet iseseisvaks riigiks saada. Miljonilinn leinab ja meie sügav kaastunne kuulub hukkunute lähedastele.

Terrorismi eesmärk on alati vapustada ühiskonda rohujuure tasandil, avaldada hirmutamise abil mõju avalikule arvamusele, kujundada ümber hoiakuid. Sel traagilisel esmaspäeval külastas Peterburi ka Venemaa riigipea Vladimir Putin, mis suurendab tahes-tahtmata veelgi juhtunu kaalu.

Iga terroritegu väärib kahtlemata kõige teravamat hukkamõistu, olgu selle toimepanijate motiivid millised tahes. Lääneliku demokraatia vaatepunktist lähtudes ütleme, et süüdlased tuleb välja selgitada,  nende üle kohut mõista ning neid vastavalt seadusele karistada. On sümpaatne ja inimlik, et Eesti õiguskaitseorganid on avaldanud valmisolekut pakkuda oma Venemaa kolleegidele igasugust uurimisabi, kui seda küsitakse. Suhted riikide vahel võivad ju olla jahedad, kuid see ei tähenda, et ei tuleks ulatada inimlikku abikätt. Ja me oleme näidanud, et sõnad ei jää ainult sõnadeks – meenutagem Eesti toetust ulatuslike metsatulekahjude kustutamisel selle kümnendi alguses.

Kahjuks ei ole meie idanaaber läänelikus mõistes demokraatlik õigusriik, millele viitab näiteks Freedom Houseʼi tänavunegi poliitiliste ja kodanikuvabaduste määra raport. Ida-Ukraina ja Krimmi okupeerimise tõttu kehtivad Venemaale endiselt rahvusvahelised majandussanktsioonid.

Seega on võimalike kahtlusaluste nimekiri juba eos pikk, alates ISISest kuni valitseva režiimi suhtes kriitiliste kodanikeni. Venemaa on olnud aktiivne osaline Süüria konfliktis ning riigis on suur islamikogukond. Viimased nädalad on toonud uudiseid ulatuslikest poliitilistest korruptsioonivastastest meeleavaldustest Venemaal, aga rahulolematust on riigis veelgi – näiteks Dagestani veoautojuhid, kes protsestivad riigiteede kasutustasu tõstmise vastu. Vaatlejad meenutavad ka kortermajade plahvatusi Venemaa linnades 1999. aastal: ametlik uurimine andis vastuolulisi tulemusi, ent need mõjutasid kahtlemata nii Venemaa sõjategevust Tšetšeenias kui ka aitasid kaasa Putini hilisemale kerkimisele Kremli peremeheks.

Kuigi spekuleerimine süüdlaste üle pole sellisel juhul kohane, asetub räägitu tahes-tahtmata juhtunu konteksti. Meie loodame ometi tõe ja õiguse maksvusele pääsemisele, et süütud inimesed ei peaks ohverdama oma elu võimumängudes. Ja langetame koos piiterlastega leinas pea.

Seotud lood
03.04.2017 05.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto