R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

KOHALIK VAADE: Kalamälu võidukäik

Jure Brankovič
KOHALIK VAADE: Kalamälu võidukäik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Serbia uue presidendi Aleksandar Vučiču kampaaniaplakat.
Serbia uue presidendi Aleksandar Vučiču kampaaniaplakat. Foto: ANDREJ ISAKOVIC/AFP/Scanpix

Vihased sajatused ja vilistamine ei tee Serbia peaministri Aleksandar Vučići pühapäevast suurt võitu olematuks. «Minu võit on sama puhas kui pisarad,» vastas protestijatele presidendivalimistel 55,1 protsenti häältest saanud Vučić ja sõitis juba oma esimesele välisvisiidile Bosniasse Mostari. 

Kui kuulata Belgradi noorte arvamust, oli valimistulemus avalikkusele suur üllatus. Nad tahavad muutust, uut Serbiat, mis distantseeriks end Balkani ajaloost. Serbialased teevad seda juba niigi igapäevaelust: igal aastal lahkub riigist rohkem kui 55 000 enamasti noort kodanikku, et võõrsile paremaid väljavaateid otsima minna.

Valimistulemus ei ole aga mingi üllatus, kui ülejäänud Serbia arvamust küsida. Vučići populaarsus on silmanähtav. Serbia maapiirkonnas peetakse teda tänini kangelaseks. Lisaks oli ta tihedalt seotud Serbia rahvusliikumisega. Aasta tagasi levis temast isegi video, kus ta poseeris Kalašnikoviga, taustal ümbritsevad Bosnia ja Hertsegoviina pealinna Sarajevot ümbritsevad mäed. Maapiirkonnas on tal palju olulisem roll kui rahvusvahelises üldsuses.

Vaid mõni päev enne valimisi külastas Vučić Saksamaa kantslerit Angela Merkelit. Samuti asus tema selja taha Vene president Vladimir Putin. Vučić on esimene Serbia poliitik, keda enamik riike peab Euroopa-meelseks. Tegu on sama isikuga, kes 20 aastat tagasi osales Serbia etnilise puhastamise liikumises. Ta oli väga lähedane genotsiidis süüdi mõistetud Radovan Karadžićiga ja inimsusevastastes kuritegudes süüdistatava Ratko Mladićiga.

Kurikuulsa Serbia presidendi Slobodan Miloševići valitsuses töötas ta kommunikatsiooniministrina ja reguleeris tsensuuri. «Serbias on ütlus, et ainult eeslid ei muutu,» sõnas Vučić, vastates tema mineviku kohta esitatud küsimustele. «Arvamuse muutmine on väga normaalne. Muutus on osa elust, inimene saab küpsemaks ja vastutustundlikumaks.» Tegemist on uue rahukuulutajaga. Valimiste-eelne propaganda oli nii suurejooneline, et mõnikord muutus see lausa tragikoomiliseks. Ühes reklaamis näiteks päästis ta lennukitäie inimesi.

Hea uudis on, et marurahvuslasest presidendikandidaat Vojislav Šešelj jäi valimistel alles viiendaks. Šešelj veetis suurema osa möödunud 15 aastast maalilises Hollandi linnas Scheveningenis. Aastatel 2003–2014 oli tema koduks sealne vana loss, kus asub Endise Jugoslaavia Rahvusvahelise Kriminaaltribunali kinnipidamiskeskus. Teda süüdistati sõjakuritegudes Bosnias ja Horvaatias. Šešeljile meeldis endast mõelda kui Jugoslaavia sõjas võitlevast Serbia rüütlist; ta mõisteti õigeks. Tema otseülekandena edastatud kohtuistungid olid pea sama vaadatud kui kõige olulisemad jalgpallimatšid.

Serbia uus alternatiivpoliitik on naljanumber. Päriselt. Koomiku Luka Maksimovići poolt hääletas kümnendik valijaskonnast. Ta sarnaneb Briti koomiku Sacha Baron Cohenile, keda tuntakse kui Boratit. Maksimovići alter ego, keda ta kutsub Valgeks (sest ta on alati valgesse riietatud), on korrumpeerunud Balkani poliitiku prototüüp. Ta lubab kõigile tööd ja ehitada Serbia järvedest mere (Serbial pole merepiiri). Ta kolmekordistab kõigi teiste poliitikute lubadused. «Meie piirkond on nii lame, et siin pole võimalik kelgutada. Valge lubab teile mägesid, et saaksite lõpuks mõnusalt liugu lasta,» kuulutas ta sarkastiliselt. Samasuguste sõnumitega võitis ta endale koha väikese tööstuslinna Mladenovaci volikogus.

Kui Maksimović presidendivalimistel kolmandaks tuli, kuulutas ta, et sai suure võidu. «Võitsin ja sain 67,97 protsenti kõigist häältest.» Tegu oli muidugi valega, kuid sel oli koomiku sõnul eesmärk. «Niisugune vale äratab unest ignorantsed ja pettunud hääletajad. Minu meeskond, kes koosneb kümnest kõrgeltharitud noorest, kellel puudub igasugune side korruptsiooniga, seisab alati vastu inimestele, kel need omadused puuduvad,» sõnas ta pärast valimisi kohalikule raadiole. Maksimović lisas, et olenemata tema koomikukarjäärist tuleks tema sõnu tõsiselt võtta. 

Märksõnad
Tagasi üles