R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Peterburi tragöögia korraldas noor kirgiis

Kadri Veermäe
Peterburi tragöögia korraldas noor kirgiis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Peterburi elanik eile Tehnoloogiainstituudi metroojaamas terrorirünnaku ohvrite mälestuseks lilli toomas.
Peterburi elanik eile Tehnoloogiainstituudi metroojaamas terrorirünnaku ohvrite mälestuseks lilli toomas. Foto: OLGA MALTSEVA/AFP/Scanpix

Venemaal Peterburis vähemalt 14 inimese surmaga lõppenud metrooplahvatuse korraldas Kõrgõzstanist pärit enesetapuründaja.

Vene juurdluskomitee teatas eile, et rünnaku taga oli 22-aastane Akbardžon Džalilov, kes oli pannud metroosse ka teise pommi, kuid see suudeti kahjutuks teha. Uurijate sõnul leiti teise jaama paigutatud lõhkekehalt Džalilovi DNA-jälg.

Algul oli Vene juurdluskomitee teatanud, et kahtlusaluse isik on tuvastatud, kuid uurimise huvides nad tema kohta infot ei anna.

Praegu üritavad Kõrgõzstani võimud välja selgitada, millal noor mees koduriigist lahkus ning kas ta oli vahepeal saanud Vene kodanikuks. Ajalehe Pravda info järgi sai mees kodakondsuse 2011. aastal, sellele aitas kaasa asjaolu, et tema isa oli palju aastaid Venemaal töötanud.

Vene meedia teatel töötas Džalilov kõigepealt sušibaaris kokana ning seejärel koos oma isaga automehhaanikuna. Suhtlusvõrgustikesse üles pandud piltidelt avanes tavalise noore elu: olid fotod kiiretest autodest, relvadest, rahast, vesipiibust ja sõpradest. Vene uudisteportaali Fontanka teatel oli Džalilov elanud Peterburis rohkem kui kuus aastat.  

Suhtlusvõrgustikus VKontakte oli noormehe profiilil viimane pilt üles riputatud 18 kuud tagasi. Fotodelt näeb, kuidas aja möödudes kasvab saledast teismelisest heas vormis noor habemega mees, kirjutab New York Times. Kõige värskemal pildil kannab Džalilov nokatsit, rohelist dressipluusi ja Adidase sulevesti.  

Džalilovi VKontakte lehelt leiab ka viite islamiteemalisele veebilehele Tawba («meeleparandus»), mis postitab iga paari tunni tagant usuteemalise automaatteate.

Ründaja sündis Oši linnas, kus 2010. aastal leidis aset kirgiiside ja usbekkide verine rahvuslik konflikt. Linn asub Ferghana orus, mille idaosa kuulub Usbekistanile, lõunaosa Kõrgõzstanile ja põhi Tadžikistanile. Oši linnast sai Nõukogude Liidu lagunemise ajal koht, kus hoogustus islamistlike liikumiste tegevus, kirjutas eile Washington Post.

Kohalikud võimud on nüüdseks Ošis üle kuulanud ka Džalilovi pereliikmed. Pravdale teatas eile üks anonüümne julgeolekuallikas, et võimude hinnangul tegutses Džalilov kahe oma kaasmaalase abiga: 20–22-eluaastase noormehe ja neiuga, keda otsitakse praegu taga. Vene võimud avalikult kahtlusaluste hulka ei kinnitanud.  

Eile tulid päevavalgele üksikasjad teise, lõhkemata jäänud pommi kohta. Džalilov oli jätnud selle Vosstanija väljaku metroojaama ning esialgse analüüsi järgi oli lõhkeaine koos väikeste metallitükkidega pandud tulekustuti kesta. Anonüümne allikas kinnitas uudisteagentuurile TASS, et võimud hinnangul plaaniti pomm õhkida mobiiltelefoni abil. Seetõttu lülitati Peterburis mõneks ajaks välja mobiilside. Seejärel tehti lõhkeseadeldis kahjutuks, võimude kinnitusel leiti sealt üks kilogramm trotüüli. Rongis plahvatanud pommis oli 200–300 grammi TNTd.

Põhja-Kaukaasiast pärit islamiäärmuslate süüks peetakse üle kümne Venemaal korraldatud terrorirünnaku kahe Tšetšeenia sõja järel. Eelmisel kuul sai Tšetšeenias toimunud tulevahetuses surma kuus Vene sõdurit ja kuus mässulist ning Venemaa koosseisu kuuluvas Dagestanis on võimudel pikalt olnud probleeme islamiäärmuslastega. 

Plahvatust ei ole enda teoks seni keegi tunnistanud. Äärmusrühmitus Islamiriik (ISIS) on kutsunud üles korraldama rünnakuid Venemaale seoses selle sekkumisega Süüria sõtta. Süürias võitleb Vene julgeolekuteenistuse andmeil džihadistide ridades 7000 endise Nõukogude Liidu riikide kodanikku, sealhulgas 2900 venelast.

Vene võimud avaldasid eraldi kiitust rongijuhile, kes ei jätnud pärast plahvatust sõidukit seisma, vaid sõitis edasi Tehnoloogiainstituudi peatusesse, päästes oma käiguga ehk nii mõnegi reisija elu, kes oleks muidu võinud lõksu jääda. «Ma ei mõelnud tol hetkel hirmule, mul oli tarvis tööd teha,» rääkis rongijuht Aleksandr Kaverin eilsel pressikonverentsil. «Standardjuhiste järgi pidin rongi viima järgmisesse jaama.»

Kaverin kinnitas, et paanikat ei olnud. «Kui uksed avati, siis esimese vaguni inimesed seisid ja rääkisid kooris, nad isegi ei väljunud. Nad rääkisid, et oli plahvatus,» sõnas rongijuht. Mehe sõnul oli õnnelik juhus, et rong asus just Tehnoloogiainstituudi peatuse lähedal, kus tol hetkel viibis kolm masinist-instruktorit. Ta andis helisignaaliga märku ja reservis olnud instruktorid tulid appi.

Eile tegi päeva alustuseks Peterburi metroos sümboolse sõidu Peterburi kuberner Georgi Poltavtšenko, et püüda hirmunud linnaelanikele mingitki kindlustunnet tagasi  anda.

Rünnakus vigastada saanud inimestest 50 viibisid eile veel haiglaravil, 13 oli lastud koju. Kümne haiglas oleva inimese seisund oli raske. Venemaa tervishoiuministeerium teatas eile, et surmasaanute arv kasvas 11-lt 14-le, kuigi pole teada, kas nende hulka oli arvestatud ka ründaja.

LISALUGU Kahe tudengi katkenud elutee

Meediasse ilmusid eile esimesed plahvatuseohvrite nimed ja pildid. Kõiki hukkunuid polnud jõutud veel tuvastada, aga nende hulgas on ka umbes 12–13-aastane tüdruk.

Rünnakuohvrite seas oli 21-aastane aser Dilbara Əliyeva, kes õppis Peterburis. Lähedaste šokiks pidid nad edasi lükkama mälestustseremoonia, sest Moskvast saabunud uurijad tahtsid enne surnukeha kodumaale saatmist selle lahata. Ligi sadakond inimest, kelle hulgas oli nii sugulasi, sõpru kui ka kursusekaaslaseid, olid juba jõudnud koguneda Marininski haigla surnukuuri, enne kui nad viivitusest teada said.

Üks tütarlapse õpetajatest Irina Berezovskaja kõneles pisaraid tagasi hoides, et kadunu oli tagasihoidlik psühholoogiatudeng, kes oli oma vanematega lähedane ja armastas valmistada traditsioonilisi aseri roogasid.

«Ta oli alati nii arukas, talle meeldis uurida, mis inimesi tegutsema ajendab, ning ta nägi neist läbi. Ta kirjutas oma lõputööd spordist ja motivatsioonist, sest ta vend oli professionaalne jalgpallur,» rääkis musta salli kandev Berezovskaja Washington Posti vahendusel. «See oligi tema vend, kes lõpuks mu õpilastele teada andis, et kaotasime Dilbara. Vaatasin surmasaanute nimekirja ja nägin, et nende hulgas oli keegi 1996. aastal sündinu. Olin Dilbarat vaid paar tundi varem näinud,» rääkis Berezovskaja.

Surma sai ka 22-aastane Peterburi majandusülikooli kolmanda aasta tudeng, kasahhi rahvusest Maksim Arõšjov. Ta oli metroosse läinud koos sõbraga, kuid sattunud teise vagunisse kui lõpuks ellu jäänud sõber.

Vene meedia teatel rebis plahvatus noormehel pea otsast. Tema 20-aastane tüdruksõber Aleksandra Rõbaltšenko oli eile veel šokis ja rääkis ajakirjanikele, et poiss-sõbral oli olnud ülikoolis neli loengut, kuid ta otsustas viimasest loobuda ja koju minna. Viimane kord, kui tütarlaps temast midagi kuulis, oli üleeile umbes pool kolm päeval ning seejärel hakkasid levima teated plahvatusest. PM

Märksõnad
Tagasi üles