R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Flynni Vene-sidemete sasipundar ootab harutamist

Margus Parts
, toimetaja
Flynni Vene-sidemete sasipundar ootab harutamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Michael Flynn eelmise aasta novembris Trump Toweris.
Michael Flynn eelmise aasta novembris Trump Toweris. Foto: Mike Segar/Reuters/Scanpix

Ühendriikide julgeolekuametnikud olid Mike Flynni Valge Maja rahvusliku julgeolekunõuniku kohale määramise pärast juba varem tõsiselt mures, sest Flynni kahtlased sidemed Kremliga olid teada.

Mitme allika sõnul arutasid USA ja Suurbritannia julgeolekuagentuurid Flynni murettekitavat käitumist juba enne seda, kui Donald Trump ta eelmisel aastal rahvusliku julgeolekunõuniku kohale määras.

Üks problemaatiline teema oli Flynni seotus Suurbritannias õppinud Vene teadlase Svetlana Lohhovaga, keda Flynn kohtas 2014. aastal reisil Cambridgeʼi. Tollal oli Flynn üks Ühendriikide esispioone ning töötas kaitseluureagentuuri (DIA) juhataja kohal.

Lohhova aga on ajaloolane ja Nõukogude spionaaži ekspert, kellel oli väidetavalt ligipääs salastatud Moskva luurematerjalidele. Flynni sõnul oli kohtumine Lohhovaga Briti luureteenistuse MI6 korraldatud õhtusöögil juhuslik, kuid ajaloolase Christopher Andrewʼ sõnul jätkasid nad suhtlust edaspidigi, vahendab The Guardian.

Andrewʼ teatel palus Lohhova Flynnilt abi Venemaa Föderatsiooni sõjaväeluure keskasutuse (GRU) ülisalajaste dokumentide tõlkimisel. Flynn oli ka üks Lohhova raamatu neljast retsensendist; raamat paljastab, kuidas Nõukogude spioonid läbistasid Ühendriikide tuumarelvastuse programmi.

Muret tekitab, et Flynn ei kandnud oma tegevusest julgeolekuagentuuridele kombekohaselt ette ning väidab, et kohtus Lohhovaga vaid 20 minutiks.

2014. aastal DIA juhi kohast loobudes alustas Flynn koostööd Kremli-meelse meediaväljaande RTga.  2015. aastal sai Flynn RT-lt Moskvas peetud kõne eest 45 000 dollarit. Sama reisi vältel käis Flynn ka telekanali pidulikul aastapäeva õhtusöögil ja jäi kaamerasilma ette Vene presidendi Vladimir Putini kõval istudes, vahendab New York Times.

Peale selle sai ta samal aastal kahelt Vene firmalt Washingtonis kõnepidamise eest kokku 11 250 dollarit. Üks neist firmadest oli küberturvalisusega tegelev Kasperski Lab, millel on sidemeid ka Venemaaga. Need maksed oli Flynn jätnud aga korrektselt deklareerimata.

Kokku teenis endine Trumpi administratsiooni rahvuslik julgeolekunõunik Flynn tööga Vene tehnoloogiafirmade ja poliitiliste rühmituste heaks üle 1,3 miljoni dollari. Lisaks sai ta raha Türgi valitsuse huve esindava ettevõtte heaks lobitöö tegemise eest, olles samal ajal juba Trumpi kampaanianõunikuna tegev, vahendab The Telegraph.

Flynn oli sunnitud pärast 24 päeva kestnud teenistust veebruaris rahvusliku julgeolekunõuniku kohalt tagasi astuma, kuna valetas kohtumise kohta Vene suursaadiku Sergei Kisljakiga. Eelmisel nädalal teatas Flynn, et on immuniteedi korral valmis Kongressi ees tunnistust andma.

Kaitsestaatuse saamine võib aga osutuda keeruliseks, sest senati julgeolekukomitee on tema palvele juba eitavalt vastanud ja Kongressi heakskiiduks on vaja kahe kolmandiku kongresmenide poolthäält. Esindajatekoja demokraatide juhi Adam Schiffi sõnul ei ole ta aga valmis Flynnile immuniteeti andma, vahendab Vox.

Kolm endist Trumpi abi on juba nõustunud andma tunnistusi ilma immuunsust palumata. Endine Trumpi kampaaniajuht Paul Manafort, endine nõunik Roger Stone ja endine välispoliitika nõunik Carter Page andsid eelmisel nädalal märku, et on valmis koostööks Kongressi ja julgeolekukomiteedega.

Flynni kuulamine peaks toimuma tulevate nädalate jooksul.

Märksõnad
Tagasi üles