Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.04.2017
Eesti Eestlased plaanivad ehitada täispuhutava kasvuhoone Mustlased sokutavad pärnakatele potte müüa Mälumäng Šoti jõukudega seotud Eesti mõrvarid paigutati teise vanglasse Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Fotod ja video: Medvedevi talveresidents laiutab Sotši eesti külas (18) Tagakülg Seeder loodab kiirele uue juhi valimisele (2) Politsei otsib eakat naist kirvega ähvardanud meest Esikülg 5. aprill Majandus Majanduse lühiuudised Välismajanduse lühid Kaubandus näeb Ida-Virus tulevikku (1) Eurotsooni majandus hakkab toibuma Sõõrumaa tõttab koolidele spordisaale ehitama (2) Välismaa Flynni Vene-sidemete sasipundar ootab harutamist KOHALIK VAADE: Kalamälu võidukäik Trumpi vastuoluline usaldusisik Erik Prince Välismaa lühiuudised 05.04 USA ja Venemaa leidsid tagatoa Seišellidel Peterburi tragöögia korraldas noor kirgiis (1) Vandenõuteooriate ohvrid otsivad õiglust Arvamus Juhtkiri: venelasi ärritab võõras rikkus senisest enam (12) Erkki Bahovski: äkki tahab Läti meilt Ruhnut ja Valgat? (9) Jüri Laurson: arusaamatu hinnakiri, mis nöörib tarbijat (1) Tõnis Oja: Tuleva tibusid loetakse aastal 2047 (1) Kristjan Oad: kui Eesti tahab talente, peame neile ajju häkkima (1) Postimees 1994. aastal: Eesti delegatsioon ei tohi teha Venemaale mingeid järeleandmisi, nõudsid piketeerijad Katri Raik: teeme Narvast kolmanda Eesti linna (3) Kultuur Smaragdlinna muinasjutuline hiilgus Mida plaanib Signe Kivi Tartu Kunstimuuseumi direktorina? (5) Kultuuri lühid Sport NHL jätabki olümpiahoki staarideta Tänaku rekord pani Soome ralli korraldajad sundseisu Kanepi: ilma rahata ei taha ma tipptasemel tennist mängida (4) Kelly Sildaru saab minna starti tavapärasest rahulikuma südamega Toetusraha püüdmine võib tuua neljapaadis kaasa vangerdusi Tartu Kergliikluse sasipundar: rattur ei saa kiiresti ja mugavalt, jalakäija tunneb hirmu Tallinlanna Signe Kivi hakkab Tartmuse direktorina tartlannaks Taskupark valmib juuni algul, uus tallikatus juuni lõpuks Amfiteater osutus liiga kalliks ja võib rajamata jäädagi Päev muuseumis: kas näljasurm või mahalaskmine ja teised lood President kutsus üles koguma hargmaist folkloori Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: venelasi ärritab võõras rikkus senisest enam

2 min lugemist
Putin ja Medvedev FOTO: Ekaterina Shtukina/AP

Kes täpselt seisavad esmaspäevase Peterburi terrorirünnaku taga, pole veel lõpuni selge. Kuid selge on see, et ohvriterohke plahvatus Peterburi metroos võimaldab Kremlil muuta agendat, tuues esiplaanile terroriohu ning julgeolekuteema, mis võimaldab kitsendada veelgi poliitilisi õigusi, näiteks protestiaktsioonide korraldamiseks.

Venemaa elanike hirm terrori ees on viimane äss Vladimir Putini käes enne 2018. aasta presidendivalimisi, sest teised – majanduslikud ja ideoloogilised – on ta juba kaotanud. Ka mantrad, mida korrutavad Kremli kontrollitud propagandakanalid, töötavad juba raskustega ning midagi muud tal valijale pakkuda pole.

Samas saab sellisel päevakava muutusel olla lühiajaline efekt. Terrorism on kahtlemata ohtlik nähtus, kuid vene inimesed on viimaste aastakümnete vältel selle ohuga juba harjunud ning praegu on ükskõik millisest terroristist palju hirmsam Venemaal viimased kaks aastat kestnud elatustaseme langus ning sotsiaalsfääri lagunemine, millel pole lõppu näha.

Majandussurutise olukorras vaadatakse hoopis teisiti ka võõrale rikkusele, kuna kahtlemata ärritab paljusid see, et nemad elavad halvemini ja sissetulekud vähenevad, kui samal ajal elavad need, kes juba enne elasid hästi, veelgi paremini, soetavad endale uusi jahte ja paleesid nagu varemgi.

See on palju resonantsi tekitanud, tänases Postimeheski käsitletud dokumentaalfilmi «Ta ei ole teile mingi Dimon» põhiline efekt. Juriidiliselt oleks paljusid filmis esitatud väiteid Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi korruptiivsest tegevusest raske tõestada. Kuid Medvedevile kuuluvad jahid, paleed (sh Esto-Sadokis) ja Toscana viinamarjaistandused tekitavad vene ühiskonnas praegu palju enam pahameelt, kui oleksid tekitanud veel viis aastat tagasi.

Venemaa ühiskond on praegu täis pingeid ning peamine ootus on õiglus. Sellest ootusest sündisid nii 26. märtsi korruptsioonivastased miitingud Venemaa suuremates linnades  kui ka nendega samal ajal Dagestanis puhkenud kaugsõiduautojuhtide protestiaktsioonid Platoni maksesüsteemi vastu, mis on väldanud juba üle nädala. Kaasa lööb 97 protsenti Dagestani rekajuhtidest, blokeeritud on Rostovi ja Bakuu vaheline föderaaltee, mille kaudu käib kaubavahetus Aserbaidžaani ja Iraaniga.

Protestides Kaukaasias näevad Kremli juhid palju suuremat ohtu kui mööda Moskva bulvareid jalutavates hipsterites, kes pärast miitingut nagunii koju lähevad. Terrorirünnakud annavad kahtlemata võimudele võimaluse nii hipsterite kui ka rekameeste tegevuse piiramiseks.

Seotud lood
04.04.2017 06.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto