Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.04.2017
Eesti Mälumäng Horoskoop Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Turbasõda Kodasoos Palgamõrva plaani reetis Araka saadetud SMS (5) Tallinna vanalinnas prügi siiski vedamata ei jää Jõudu juurde saavad kiirreageerijad tutvustasid oma tööd Tartu kool vallandas õpilaste ees ropendanud õpetaja Kaljuste süüdistab EKRE juhte väärtuslike liikmete tõrjumises Eesti lühiuudised 6.04 Majandus Majanduskülje lühiuudised Kivid, mis maksavad kümneid miljoneid Hansson: eelarve miinusesse laskmine on ohtlik (14) Välismaa Prantsusmaa trotskistid astusid võitlustulle KOHALIK VAADE: Uus seadus võtab sihikule kuulsa Ungari ülikooli Ida-Saksa linn on võõraste suhtes skeptiline PERSOON: Noorest marurahvuslasest presidendiks Välismaa lühiuudised 06.04. Arvamus Raul-Allan Kiivet: Eesti tervishoid vajab 500 miljonit lisaraha (11) Martin Mölder: Kesk-Euroopa Ülikool Ungari riigi allakäigu hammasrataste vahel (13) Taavi Minnik: hirm – Putini liitlane (9) Raivo Vare: kas uus poliitiline mäng idanaabri juures? (1) Juhtkiri: valitsusel meri põlvini (2) Postimees 1933. aastal: 79 inimohvrit «Akroni» hukkumisel Kultuur Marko Mäetamm käib ajaga kaasas (2) Eesti Muusika Päevade sõnastik Sport UEFA president andis karmi hoiatuse NHLi boss: jäähoki võiks kavas olla suveolümpial Kümme katset ja kümme tuhat kurvi: Korsika ralli avab MM-sarjas asfaldihooaja Kuidas kohtunikud Sildaru ja tema konkurente ikkagi hindavad? Vormel-1 sarja uued omanikud tõttavad väikestele tiimidele appi Tallinn Tallinna vanalinnas prügi siiski vedamata ei jää Tartu Seakasvatajad puhusid elu sisse lihatööstusele Vastse-Kuustes Inimeseloomad ja autod rikkusid ilvese hommikueine Heldur Viires tabas piltide võtja teolt ja üllatus jääb ära Julged koolinoored võtsid ohjad üle ja asusid eakaaslastele tunde andma Päev Kaarsilla sulgemiseni: mis meid lähikuudel ees ootab? (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1933. aastal: 79 inimohvrit «Akroni» hukkumisel

1 min lugemist
Õnnetu saatusega õhulaev Akroni sõsarlaev 1933. aastal oma esimesel lennul. FOTO: SCANPIX

New-Yorgist, 5.aprillil. Kolmapäeval jätkati hukkunud õhulaeva «Akroni» vraki otsimist New-Jersey rannikul, kuid asjata.

Ühisriikide mereväe departemangu teatel on «Akroni» pardal ohvitserisid ja madruseid 77 meest. Päästetud on ainult neli, kellest üks hiljem suri. Otsimisel merel oli uus katastroof. Ühisriikide mereväe väike õhulaev «J-3» kukkus merre. 5 päästjat hukkus.

Nüüd on saabunud raadiotelegramm aruandega hiigla-õhulaeva saatusliku retke kohta abikomandör Wiley poolt, kes päästeti. Aruandes jutustatakse, et esmaspäeva õhtul kella 22 paiku oli õhulaev ümbritsetud välkudest. Varsti pärast keskööd hakkas õhulaev kiiresti 16 000 jala kõrguselt alla tulema. Heideti ballasti välja ja saavutati uus tõus. Kell ½ 1 oli aga «Akron» alustanud kiiret kukkumist. Heideti uuesti ballasti välja ja suudeti uuesti tõusta. Kolm minutit hiljem seisis õhulaev uuesti kohutava tormi keerises, mis hakkas õhulaeva alla poole ajama. Tüür sai vigastada ja läks rikke. Viimaks muutus allaminek kukkumiseks.

Aruande järgi oli õhulaev vastu veepinda puruks kukkunud. Välgu valgusel oli Wiley näinud palju mehi rusude keskel ujumas. Kuid lained triivisid abitut vrakki kiirelt edasi.

Kohutav lennuõnnetus ei jäta mõju avaldamata ka edaspidiseks. Washingtonis ütles saadikutekoja merekomisjoni esimees: «Meie ei ehita enam juhitavaid õhulaevu.» Kolmest ehitatud õhulaevast oleme kaotanud kaks.

«Akron» oli Ameerika Ühisriikide mereväe uuem õhuristleja, mis ristiti alles 8. augustil 1931. aastal ja ületas igati Saksa populaarse õhulaeva «Graf Zeppelini». «Akroni» maht oli tervelt 6,5 miljonit kuupjalga ja pikkus 240 meetrit. «Akroni» sisemuses tegi lende kaasa 5 lennukit, millede õhus startimiseks oli eriline trapeetsseadeldis. Õhulaeval oli 7 kuulipidujatepesa ja 16 kahurit. Keskmiselt 100 kilomeetrilise tunnikiiruse juures oli tegevusraadius 18 000 kilomeetrit.

6.04.1933

Seotud lood
05.04.2017 07.04.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto